מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

המרכז

דרך עולי הרגל

עיר דוד ממשיכה להפתיע, מתחת לבתים של הכפר סילואן רוחשים חיים, ארכיאולוגים חופרים וחושפים את ירושלים של פעם, זו של תקופת הורדוס והמרד הגדול. והדברים נעשים בשקט ובצנעה ועתידים להחשף לציבור כאשר תגיע שעתם.

גבעת הקרב

אור ליום שישי ה' שבט תש"ח ) הלילה שבין 15 ל 16 בינואר 1948 ) יצאה המחלקה מהמושבה הרטוב (כיום מושב נחם), בדרכה לגוש עציון הנצור אך לא הגיעה ליעדה - נטייל הפעם אל גבעת הקרב, בה נערך הקרב האחרון של 35 הלוחמים.

אגמים עירוניים

בשנה ברוכה זו ממלאים מי הנחל את האגם ונשפכים חזרה במפל עליז אל המשך הנחל. דשאים מוריקים סביב, גשר עץ ופינת תצפית במים. פינה של פסטורליה ושלוה. התישבנו בספסל. הנכד הסתכל בענין בברוזים המשייטים

נתיב העצמאות

שביל העצמאות בת"א הוא מסלול הליכה המחבר עשרה אתרים הקשורים בתולדות העיר ובהקמת מדינת ישראל. אורכו של השביל כקילומטר ומסלולו מעגלי, מסלול נוח להתמצאות בין בתי קפה ואתרים היסטורים

אלטלנה

בין רחבת הטקסים של צה"ל לבין האנדרטאות לזכר השואה, ניצב דגם מצופה מתכת של ספינה העולה מן הים ועל צדה המשפט האלמותי "מלחמת אחים לעולם לא".

אלטלנה

בין רחבת הטקסים של צה"ל לבין האנדרטאות לזכר השואה, ניצב דגם מצופה מתכת של ספינה העולה מן הים ועל צדה המשפט האלמותי "מלחמת אחים לעולם לא". ארכה של האנדרטה הוא כשבעה מטרים, גבהה כשני מטרים, ובלילה היא מוארת באופן שמבליט את עליתה של האניה מן המצולות

המנהרה הסודית בשרונה

יש אומרים בסודי סודות כי מאז קום המדינה ועד לפני כעשור היה המרתף הזה מקום סודי המוכר לאנשי המוסד בלבד ואלו ניצלו אותו לפעילויות שאין דנים בהם עד היום הזה. יש הטוענים שאדולף אייכמן הוחזק במנהרה זו ממש לאחר חטיפתו על ידי המוסד בארגנטינה.

דרך הפסלים - בדרכי שמשון

דרך הפסלים, שאורכה כ-9 ק"מ, חוצה את יער צרעה לכל אורכו. קק"ל עטרה את הדרך בפסלים רבים פרי עבודתם של אמנים שונים. היצירות בצד הדרך יוצרות מכלול של פיסול סביבתי, יצירות אחדות מדגישות את השתלבותן בנוף ואחרות את עברו של האזור. כך נמצא פסל של חנה ליבאי המתאר את גבורתו של שמשון, ואילו במקום אחר עוצבו שיני סלע כמסרק. אולי רמז למסרק של דלילה הפלישתית.

תל חדיד

התצפית לעבר מישור החוף מרהיבה וממחישה את המושג "בין חדרה לגדרה". אפשר לזהות כאן, אחד לאחד, את המגדלים הגבוהים של תל אביב. המרחב שבין פתח תקווה, לוד ורמלה נראה כמו על כף היד, כביש 6 תחתינו, מטוסים ממריאים ונוחתים בנתב"ג, לב במדינה פועם מולנו.

מנמל ת"א לנמל יפו

הטיילת של תל אביב, מהטיילות היפות בעולם היא מקור להנאה מנוף הים, השקיעות, בתי הקפה והבריזה. היא גם מקור לזכרונות היסטוריים

מוזיאון האצ"ל בתש"ח

יוסקה נחמיאס זייף את גילו והתגייס לצבא הבריטי ב 1940 כשהוא בן 14, כשהיה בן 19 נידון למוות בפני כתת יורים, נמלט מהכלא, היה באלטלנה, לחם בצה"ל והיום הוא מדריך במוזיאון האצ"ל.

תל קייאפה

במקום זה היכה דוד הילד את הפלישתים, במקום זה הקים דוד המלך את מצודת שעריים, במקום זה מציין התנ"ך את אמיתותו מול המפקפקים.

גבעת התיתורה במודיעין

יש חוקרים המזהים את מקומה של מודיעין החשמונאית בשטח העיר מודיעין המודרנית במקום הנקרא גבעת התיתורה. ולשם יהיה הטיול שלנו

פארקים ומים בראשון לציון

סיור עירוני בין הפארקים והאגמים בראשון לציון, כולו בסימן מים

תכלת שמים, תכלת המים ותכלת הציצית

ראינו בתל חומות ושרידי רחובות מהתקופה הרומית, אך בעיקר ראינו ים וים וים, כחול ורגוע מתחבר לכחול השמים, מפרצים קטנים ומפרצים גדולים, מפרצים של חול לבן וזך ומפרצים מסולעים באבני כורכר, מפרצים בהם הים חודר לחוף ואיים של חוף שחודר לים והכול כל כך שקט ורגוע, דייגים המטילים חכה וממתינים בסבלנות לדג פרייר

היהודים (?) שלא ידליקו נרות בחנוכה.

יש להם בתי כנסת יפים בכל הישובים שצוינו ובכל זאת אל תנסה להכנס לתפילת ערבית, כי לא תמצא כסא לשבת, כי אין תפילת ערבית, כי סדורי התפילה שלהם שונים, כי לא יתנו לך להכנס כי אינך טהור.

"אל בורות המים" אל בריכת הקשתות ברמלה

הבריכה מרשימה בגודלה שטחה כחצי דונם,וגובה תקרתה כ-תשעה מטרים. עומקה מגיע למטר בודד ונפחה הוא כ-5700 ממ"ק, בתיקרתה פתחים ששימשו להורדת דליי מים לשאיבה. .מפתיע שהבריכה נשתמרה על אף רעידות האדמה הרבות שהחריבו את רמלה. כיום אוגרת הבריכה מי הגשמים, אך בעבר ניזונה ממי מעיינות מסביבות תל גזר שהובאו אליה באמצעות אמת מים.

כי לא נראה את עזקה- סיור בלכיש

...באחד החרסים נמצא כתוב "וסמכיהו בתסבתה (בסיבובו) ביקר וידע כי אל משאת לכיש נחנו שומרים ככל האותות אשר נתן אדוני, כי לא נראה את עזקה" הארכיאולוג השר לשעבר יגאל ידין פירש כי מכתב זה הנהו דו"ח על מלחמת חיל בבל בלכיש ובעזקה, המתוארת בירמיהו לד, ז. בשלבים האחרונים כאשר המבצרים הלכו ונשמטו מידי צבא יהודה. לכיש עדיין החזיקה מעמד בגבורה, אך עזקה, כנראה, כבר נפלה.

אשדוד - על המשלט יושבת עיר

אשדוד- עיר של עדות ופסיפס אנושי, עיר של נמל ומורשת קרב, פארק מטופח והרבה חופי רחצה. עיר שמצדיקה ביקור

בבוקר לח בשנת תרלח

שר אריק איינשטיין ז"ל למילותיו של יורם טהר לב. יש להודות שמעט מאוד שירים הצליחו לשכתב היסטוריה בצורה כל כך בוטה כמו השיר על יואל משה סלומון, אי לכך נצא לטיול בפתח תקוה בעקבות ההיסטוריה והמיתוס גם יחד

אל מקורות הירקון בעקבות הירקונים

כשנה לאחר עלייתם של סלומון וחבריו על הקרקע בשעה שהמושבה הצעירה נתפסה כהצלחה מסחררת הגיעה קבוצה נוספת של ירושלמים שבחרה להתיישב על גדת הירקון, שפע המים ופוריות האדמה קסמו למתישבים. הגבעה נראתה להם יקרה מדי ואמצעיהם היו דלים. בשילוב של ביטחון מופרז ובורות הם התעלמו מן האזהרות, הקימו בתי אבן ובעיקר חושות ויסדו שכונה חדשה שכונתה שכונת הירקונים.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA