מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

הסובוטניקים בסג'רה יום ד' 16.5

הם נטשו את דת אבותיהם, שפתם וארץ מולדתם בשביל להשתקע בארץ ישראל השוממה, הם עשו זאת בחריצות ובשתיקה, סיור בסג'רה בעקבות גרי הצדק שמצאו מולדת. בעקבות בן גוריון שאיבד אהבה ובעקבות מניה שמצאה אהבה ואתגר.

סיורים פתוחים לציבור

בין רשב"י לחוני המעגל 17.5.19

סיור במכוניות פרטיות בדרכי נוף בין מירון לחצור בעקבות עולי הרגל בימי הבינים. יום שישי יב אייר 17.5.19

זרימות פריחות וסליק סודי ברמות מנשה 8/3/19

נחל השופט ונחל גחר הם היפים שבנחלי רמות מנשה ובחודש אדר הם יפים שבעתיים, בעין השופט הוסתר סוד כמוס . טיול באוירה אחרת.

סיור ליקוט ובשולי שדה בעמק האלה 18.1

סיור ליקוט צמחי מאכל משלב ידע מעשי וטעמים מופלאים והכל כל כך טרי ומזמין וצבעוני

בין הרשב"י לחוני המעגל, צדיקים בדרכי נוף 7.9 - מכוניות פרטיות

נטייל בדרכי הנוף של יערות מירון וביריה בעקבותיו של ר' משה באסולה. טיול סליחות באווירת הימים הנוראים לאלו שרוצים לשלב קודש וחול, מורשת יהודית עם טיול בטבע

לחרבת קיאפה בעקבות דוד המלך- א דחוהמ"פ

חרבת קיאפה היא אתר מרשים המאפשר לנו לעקוב אחרי דרכו של דוד המלך מנער אמיץ המושיע את עמו למלך הראשון בישראל היוזם בנייה ממלכתית. השילוב בין סיפורי התנ"ך לממצא הארכיאולוגי מספר לנו על השילוב בראשית תקופת המלוכה בין עם בעל ייחוד תרבותי ודתי לממלכה בעלת קשרים מדיניים ותרבותיים במרחב הים תיכוני.

"אות מאבשלום" טיול במכוניות פרטיות בעקבות רומן 6.3.18

סיור בחדרה בעקבות חייו ומותו, בעקבות שיריו ואהבותיו של אבשלום פיינברג על פי הרומן "אות מאבשלום"

אל הפריחות והזרימות ברמות מנשה- רכבים פרטים - 16.2.18

טיול ברכבים פרטיים בדרכי עפר משולב בהליכות רגליות קלות אל הפריחות והזרימות ברמות מנשה

טיול ליקוט צמחי תבלין בבית שאן 6.2

יום רביעי א' אדר א' תשע"ט 6.2.19 נצא לטבע להכיר צמחים שניתן לאכול כירק רענן וצמחים בעלי סגולות רפואיות שהידע עליהם עבר מדור לדור בחברות כפריות

טיול פורח ושמח בשושן פורים

נלך בשמורה החולית נתרשם ממגוון הפרחים והשיחים הפורחים וממלך השמורה אירוס הארגמן. נלמד למי הפרחים מתחפשים מדי שנה בעלי כותרת צבעוניים אבקה וצוף ריחני. למי?

התיישבות ופריחות בנגב המערבי 7.3

טיול באתרי התיישבות ופריחה בנגב הצפוני מערבי

בעקבות החשמונאים לבנימין

טיול באוטובוס לבנימין בעקבות הריאליה של מלחמות המכבים

טבריה של מעלה ושל מטה , יום ד' 30.9 ב' חוהמ"ס

טבריה זה טיילת וכנרת, טבריה זה הנוף מיער שוויץ, טבריה זה ר' יוחנן ודונה גרציה ור' חיים אבולעפיה, בטבריה תתחיל הגאולה, טבריה זה הכל ביחד וכל אחד מהם.

אל החברה החרדית בחיפה 5.9

חרדי חיפאי הוא לא חרדי ירושלמי ולא חרדי בני ברקי, הוא חרדי חיפאי.

טיול לילי לקראת טו באב חוף דור הבונים 8.8

חוף הים בשעת שקיעה זה רומנטיקה, חוף הבונים מהחופים היפים ביותר בארץ משלב גיאולוגיה מיוחדת עם צמחיה שונה. מתעשיית התכלת העתיקה ועד סיפורי תנ"ך.יום שלישי טז אב 8.8

דרך המושבות מיבנאל למצפה נוח - טיול של בין ערביים 6.6

טיול של בין ערביים מיבנאל למנחמיה במכוניות פרטיות כג סיון 6.6.18

ציפורי - פסיפס של תרבויות

ציפורי – בירת הגליל, וגם עירו של רבי יהודה הנשיא. בה חיו יהודים ורומאים זה לצד זה. מתקני מים משוכללים, עיר רומית-ביזנטית מפוארת, תיאטרון ושווקים ויחד עם זה – עיר של חכמים וסנהדרין, עיר בה נחתמה המשנה, ובה נתגלתה רצפת בית כנסת מהמרשימות שנתגלו בארץ.

המסלול היהודי בעכו ופקיעין יום רביעי, א' חוה"מ פסח, 12.4

טיול באוטובוס וברגל בעקבות החיים היהודים בעכו ובפקיעין במאות השנים האחרונות

לצפת בעקבות הרומן כלה ובעקבות מקובלים יום שישי ז אלול תשע"ז 1.9

נצעד בסמטאות צפת בעקבות אהבה אסורה וטראגית, בעקבות מקובלים ומשיחיים ובעקבות לוחמים. הכל באווירה המיוחדת של צפת. יום שישי ז אלול תשע"ז 1.9

הולכים בשבילים- טיול של פריחות ונוף - יום שישי 10.3

גבעת רקפות, שלל פרחים ולבלוב של עצי אלון התבור

כפר יסיף וירכא - סיור שני בסדרה 21.2

סיור שני בסדרה בעקבות היהודים המוסתערבים בגליל והפעם בעקבות החיים היהודים בכפר יאסיף וירכא. במכוניות פרטיות.

אושה ושפרעם

נפתח בשפרעם, "יפיפיה נרדמת" שצופנת כל כך הרבה סיפורים וטרם נתגלתה ונמשיך לאושה העתיקה החבויה בין עצים ביער קרית אתא.

אל היהודים המוסתערבים בגליל, ה חנוכה 29.12

סיפורם של המוסתערבים הוא סיפורם של היהודים שמעולם לא נטשו את א"י וחיו בה כיהודים שלמים בכפרים הערבים מימי בית שני עד עצם היום הזה. טיול זה שיערך בפקיעין כפר יאסיף ושפרעם יעקוב אחרי סיפור המופלא .

המוסתערבים בגליל

סיפורם של המוסתערבים הוא סיפורם של היהודים שמעולם לא נטשו את א"י וחיו בה כיהודים שלמים בכפרים הערבים מימי בית שני עד עצם היום הזה. טיול זה שיערך בפקיעין כפר יאסיף ושפרעם יעקוב אחרי סיפור המופלא .

המסלול היהודי בשפרעם

שפרעם היא "יפיפה נרדמת" עיר שצופנת כל כך הרבה סיפורים ובכל זאת טרם נתגלתה.

הקרב על ידפת ותוכנית המצפים, ום א' – 25/12/2016 – נר ראשון

יודפת שהיה המוצב הקדמי בקרב על ירושלים במרד הגדול לחם בגבורה ונפל בגבורה כמו אחיו במצדה וגמלא.

חנוכיות במורשת - לד' חנוכה, 28.12

גם בישוב הדתי מורשת בגוש שגב ידלקו החנוכיות, אתם מוזמנים עם ילדיכם ונכדכם לסיור מודרך בין חלונות הישוב, להדלקה מסורתית ולהכרת הישוב.

והמלך נפל על חרבו- סיור עם תנ"ך פתוח

הגלבוע ועמק יזרעאל שלמרגלותיו היו עדים לקרבות ומאבקים רבים. נצא בעקבות גדעון ולוחמיו, שאול ובניו וגם אחאב, אליהו וכרם נבות.

בעקבות אליהו ואלישע בכרמל 6.1.17

המסורת היהודית קושרת כמה אתרים בהר הכרמל לסיפורי אליהו ואלישע, סיור נוסף בסדרה "מטיילים עם תנ"ך פתוח"

בין תבור למגידו 13.11

"נחל קדומים גרפם" – היכן התרחש הקרב, ומדוע, ולאן נס סיסרא ומצא את מותו ?ומהו סוד חשיבותו הצבאית והדתית של תל מגידו?

בעקבות רכבת העמק 30.10

צא בעקבות המקומות, האנשים, השירים והסיפורים. נבקר במספר תחנות בעמק שזכו לשימור ולשחזור, וכן במרכז המבקרים המחודש בכפר יהושע. נשמע על "רכבת החלב", על השיטות להתפלח לרכבת, וכיצד תרמה הרכבת להגברת הילודה בעמק.

סיור סליחות בטבריה 27.9

נסייר בשרידים המרשימים של טבריה מתק' המשנה והתלמוד, בה חיו ופעלו חכמינו, ובה נחתם התלמוד הירושלמי. נבקר בשער העיר המוזכר בסיפורי חז"ל, בקארדו ובתיאטרון הרומי, ובו עדות חיה לרעידת האדמה שפקדה את העיר.

יום טיול ותפילה בקברי צדיקים לנשים 6.10

יום טיול בנופי הגליל העליון הקסומים בין הרים וקברי צדיקים

נועזים וצדיקים ביער ביריה 9.9

נבקר במצודת ביריה, סמל לדביקות באדמה ולמאבק על הזכות להתיישב בכל חלקי הארץ. ונגלוש בדרכי היער אל בית הכנסת התלמודי של נבוריה,

בין הקומנדו הימי לעגל הזהב 8.7

עתלית - ניר עציון - עין הוד למטיבי קשב היסטוריה אנשים מקומות סיפורים

טיול לילי לקראת טו באב בחוף אכזיב 17.8

אכזיב בשעת שקיעה זה רומנטיקה, חוף אכזיב מהחופים היפים ביותר בארץ משלב גיאולוגיה מיוחדת עם צמחיה שונה. מתעשיית התכלת העתיקה ועד סיפורי גבורה והעפלה.

עין ניל"י - יום א' 10.4

מעיין איתן בצל עץ אקליפטוס עבות, דרכים חקלאיות בפארק ביוספרי שילוב של שדות וחורשות עצים, כל זה ברמות מנשה.

יער ריחן ונחל שריה, יום א' 3.4

נטייל מיער ריחן למי עמי, מסלול מאד ייחודי בחבל ארץ מאד לא מטויל. שמורת יער ריחן היא שמורת טבע של יער מפותח של אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית, נחל שריה הוא ערוץ קצר ומפתיע המפגיש את המטיילים עם מגוון תופעות ייחודיות לאזור

בעקבות המרד הגדול בגליל, יום שישי 21.4

"ככה נכבשה ארץ הגליל כולה, ובעמל רב פינו להם הרומאים את הדרך לירושלים" – במילים אלו מסכם יוסף בן-מתתיהו את מערכת הקרבות רווי-הדם שהתנהלו בגליל במהלך שנת 67 לספירה, ושאחד משיאיהם הוא נפילתה של העיר יודפת בידי הרומאים לאחר 47 ימי מצור.

מפסגת המירון לתחתית ההר, א' חוהמ"פ 24.4

הר מירון הינו אחת משמורות הטבע הגדולות והמרשימות ביותר בארץ, פנינת טבע אמתית. את הטיול שלנו נתחיל על הפסגה הגבוהה ביותר של הר מירון ולאחר תצפית מרשימה נרד עד חניון הפיתול שבתחתית הר מירון.

ממירון ועד דישון 10.3

נחל דישון הוא הגדול שבנחלי הגליל העליון המזרחי הוא מנקז שטח גדול של כ-96 קמ"ר ממורדות הרי מירון ועד שנשפך בנהר הירדן באיזור יסוד המעלה, אנו נטייל לאורכו בחלקו התיכון עד גשר עלמה.

הסודות של בקעת ארבל, יום ששי 15.4

הדרך העתיקה החוצה את הגליל התחתון, בדרכה מעכו לטבריה, היוותה גם מוקד להתנגשויות וקרבות לאורך ההסטוריה, קרבות שחרצו את גורל האיזור והארץ. במצוקים ובמערות שבסביבה מצאו להם מקלט מורדים ולוחמים.

רמת סירין במכוניות פרטיות יום א 3.4

רמת סירין- שטח ארץ יפה ובלתי מוכר, מעיינות קטנים, דרכים חקלאיות ונופים מקסימים מסלול במכוניות פרטיות בין כפר כמא למנחמיה

לוחם ורומנטיקן- בחדרה עם אבשלום פיינברג 3.1.16

זהו טיול מיוחד המוקדש לדמות שלא פוענחה ולא תפוענח לעולם. מרגל ורומנטיקן, אידיאולוג ונועז. אבשלום פיינברג,

צמח השדה- היכרות עם צמחי בר למאכל ומרפא 21.1

מה אנחנו יודעים על צמחי הבר? פחות ממה שידעו הורינו. טיול המשלב הכרה וליקוט צמחים ראויים והכנתם למאכל בשילוב טיול בדרך יפיפיה.

סיור חנוכיות במורשת, יום א' 13.12

נצא לסיור חנוכיות במורשת, נקבל את פני השקיעה ב"מצפור גבי" הצופה לים, נסייר עם חשיכה בלווי אקורדיון ברחובות הישוב ונצפה בנרות החג הזעירים המנצנצים בחלונות ובכניסות הבתים, נבקר בבית הכנסת המרכזי של הישוב ונרד לאולם האירועים להדלקת נרות על ידי הרב האיזורי הרב עוזיאל ונסיים בשירה בציבור עם המוזיקאי והאקורדיוניסט דוד ויינקרנץ.

צפת של חנוכה וקדושה יום ה 10.12

צפת שתמיד יש בה אווירה של מסתורין עוטפת חג בחנוכה, בשעות הבוקר נבקר בפארק עמק התכלת, במרכז הסת"ם ובמחלבת המאירי, עם ערביים נרד בלווי כליזמר אל סמטאות העיר העתיקה אל בתי הכנסת העתיקים, אל אוירת הקבלה ואל נרות החג הדולקים ברחובות.

למודיעין בעקבות המכבים, יום רביעי 9.12

היכן פעלו המכבים? מה הייתה האסטרטגיה שלהם וכיצד ניצלו את הסביבה? על כל זאת בטיול מיוחד בעקבות סיפור המכבים. נבקר בעיר מודיעין, בגבעת התיתורה, בתצפית מתת בבית חורון, בנבי סמואל ובקברות המכבים.

סיפורם המופלא של משמרות הכהונה בגליל, יום שישי 30.10

כתובות ארכיאולוגיות, פיוטים קדומים ושמות מקומות שנשתמרו בגליל חושפים בפנינו סיפור מרתק על כ"ד משמרות הכהונה שהתיישבו בגליל לאחר חורבן ארץ יהודה.

אל עקורי גוש קטיף בחבל לכיש, יום שישי 23.10

לאחר שנעקרו באונס מישוביהם שהקימו בגוש פנו מתיישבי הגוש בחלקם להפריח חבל ארץ אחר, נטוש, חבל לכיש.הסיור יהיה בעקבות העקורים, מאבקם, הגירוש והחלוציות המחודשת.

בחזרה לרכבת העמק יום חמישי 29.10.15

היא נבנתה בכדי לעודד עליה למכה אך בפועל עודדה את המחלבה בדגניה. במהירות 15 קמ"ש היא האיצה את התפתחות ההתיישבות היהודית. אחרי שהספידו אותה היא מתעוררת לתחייה. מסע נוסטלגי בעקבות קטר קיטור נושן ובעקבות ההתיישבות בעמק.

"בין איילת לכנרת" : טיול לרמת כורזים, יום שישי 13.11

כפר יהודי משוחזר מתקופת המשנה והתלמוד עשוי כולו מאבן בזלת, ובו בית כנסת מהמפוארים שהתגלו עד היום. בורו של יוסף הצדיק, גילויה של אם החיטה, מלחמות המים וסיפורו של אחד הקרבות הקשים מראשית ימי המדינה. כל זאת – בנוף קסום ופורח, בחבל ארץ שסיפורו אינו מוכר להרבה מטיילים.

יבנאל יום א' 15.11

סיור ביבנאל הוא סיור בעקבות גלגוליה של החברה הישראלית.נלך בעקבות איכרי העליה הראשונה, בעקבות ה"סובוטניקים" שהתגיירו, בעקבות התימנים של כנרת, בעקבות מסע המושבות של הרב קוק, בעקבות פליטי תל אביב, בעקבות לוחמי לח"י ובעקבות תנועת התשובה הברסלבית, כל זאת במושבה צנועה השומרת על יחודה. נסיים בטיול נוף בדרך בין יבנאל למנחמיה

שבת תוכן בטבריה 27.11

שבת בטבריה במלון המלך שלמה, טיולים בשישי ובשבת, הרצאה טבריינית, חדרים צופים לכנרת,

טבריה - שטובה ראייתה, יום שישי 25.12

טבריה - עיר הקודש שזכתה להיות בירת יהודי ארץ ישראל במשך מאות רבות של שנים, ובה צמח והתגבש ארון הספרים היהודי. עיר של צדיקים ומעשי ניסים, סיפורי חכמים ומסורות, וגם שרידים ארכיאולוגיים מרשימים.

כוכב הירדן ושביל הידיד, יום שישי 15.1

"קן נשרים ומשכן הירח" – כך כינו הסטוריונים מוסלמים את המבצר הצלבני המושלם והיחיד במינו בישראל, מבצר שלא נכבש מעולם. הנוף המדהים הנשקף מהמבצר ומסביבתו העניק לו את השם "בלוואר" – יפה נוף. כאן גם פעלו "פלוגות האש" בפיקודו של אורד וינגייט "הידיד", וכאן בחר גיבור ישראל מאיר הר ציון להקים את ביתו.

נגן לי ירדן על כינור מי התכלת, יום א 31.1

שירים ללא ספור נכתבו על הכנרת והירדן שתמיד תמיד מנגנים בלב, נטייל רגלית מ"ארמון רב תפארת" ועד "חורשת האקליפטוס" , . נמשיך למנחמיה בעקבות "על הגורן בליל אהבה" , ניסע בדרך נוף לעץ של "גולני שלי"

מרות וקציון – כפרים יהודים קדומים בגליל, חוהמ"פ 28.4

טיול רגלי באיזור לא מוכר – מזרחו של הגליל העליון. התיישבות יהודית שהתקיימה למעלה מאלף שנה, בית כנסת מפואר מתקופת התלמוד, בית המדרש הקדום בארץ, דוד המלך ונבואת אחרית הימים על רצפות פסיפס, קמע יהודי עתיק ומטמון של מאות מטבעות זהב, תפילה לשלום הקיסר הרומי ועוד ועוד – עושר של ממצאים וסיפור מדהים של גילוי שרידי ישוב שנעלם מעיני החוקרים במשך מאות רבות בשנים. כל זאת בנוף גלילי מקסים ופורח.

כוכב הירדן ושביל הידיד, 1/4/16

"קן נשרים ומשכן הירח" – כך כינו הסטוריונים מוסלמים את המבצר הצלבני המושלם והיחיד במינו בישראל, מבצר שלא נכבש מעולם. הנוף המדהים הנשקף מהמבצר ומסביבתו העניק לו את השם "בלוואר" – יפה נוף. כאן גם פעלו "פלוגות האש" בפיקודו של אורד וינגייט "הידיד", וכאן בחר גיבור ישראל מאיר הר ציון להקים את ביתו.

סיור בעלי תשובה ועששיות לאור ירח

פגש וסיור לילי עם ענת סעדה, בעלת תשובה המתגוררת בישוב המיוחד "אור הגנוז", עם חשיכה נדליק את העששיות ולאורן נסייר בבית הכנסת העתיק בנבוריה באור ירח מלא

דישון תיכון לנשים 16.6

הטיול שלנו יהיה בנחל דישון תיכון, מהנחלים היפים ביותר בעונה זו

נצרת ללא כנסיות 17.6

נצרת שבמקורה יהודית, בעברה נוצרית והיום היא מוסלמית ולכן היא מכילה משהו מכל דבר, אנו נתמקד בהיבטים היהודים שלה.

מנחל השופט לבית לחם 12.6

מנחל השופט לבית לחם, טיול משפחתי נינוח של נחל, שירים וסיפורים.

מעיינות ובתי כנסת ברמת הגולן 17.6

רמת הגולן משופעת במעיינות, אך היא משופעת גם בבתי כנסת עתיקים הסמוכים למעיינות. על הקשר בין בתי כנסת למעיינות נעמוד בטיול זה תוך ביקור במספר בתי כנסת ומעיינות סמוכים.

בג'יפים לנחל ציפורי והר עצמון 3.7

טיול חוויתי אל המים הזורמים בנחל ציפורי ואל פסגת הר עצמון ונופיו

זריחה על פסגת המירון - לנשים- יום שישי 29.5

חווה את הרגעים הקסומים של הנץ החמה, נחכה לזריחה המדהימה.... בניגון ובשירה לאחר מראה הזריחה, נפסע במסלול סובב מירון הקרוי "שביל הפסגה". בחורש ים-תיכוני

ה"סובוטניקים" בסג'רה - סיור לחג השבועות

הם עזבו את דתם, את כפריהם ואת משפחותיהם במטרה להיות עובדי אדמה יהודים ועשו זאת, סיור בעקבות גרי הצדק הסובוטניקים בסג'רה

בעקבות המרד הגדול

"ככה נכבשה ארץ הגליל כולה, ובעמל רב פינו להם הרומאים את הדרך לירושלים" – במילים אלו מסכם יוסף בן-מתתיהו את מערכת הקרבות רווי-הדם שהתנהלו בגליל במהלך שנת 67 לספירה, ושאחד משיאיהם הוא נפילתה של העיר יודפת בידי הרומאים לאחר 47 ימי מצור

גמלאים בשביל ישראל

מחזור שני של טיולים בשביל ישראל המיועדים לגימלאים, ששה קטעים נבחרים של 10 ק"מ המתאימים לכל גיל בימי ראשון אחת בחודש.

טיול בעקבות אלי כהן

ב 18 במאי 1965, לפני 50 שנה בדיוק הוצא אלי כהן, האיש שלנו בדמשק, להורג והוא בן 40 בלבד.ביום רביעי הקרוב 13.5 נצא לרמת הגולן לטיול הצדעה לזכרו

יום הזיכרון - טיול ג'יפים בעקבות קרבות משמר העמק

קרב משמר העמק היה נקודת מפנה במלחמת השחרור, מעבר מגישה הגנתית להתקפית, מיחידות כוננות לצבא סדיר, ננוע מג'וערה למשמר העמק בעקבות כוחות ההגנה, בין חורשות עבותות, מעיין ותצפיות

גימלאים בשביל ישראל תשע"ו

אנו ממשיכים לטייל בשביל ישראל והפעם במרכז הארץ, ששה קטעים נבחרים של 10 ק"מ המתאימים לכל גיל בימי ראשון אחת בחודש. מסגרת מיוחדת לגימלאים, הסעה מחיפה ואלונים

לוח סיורי האביב

היומן השלם לטיולי האביב מפסח ועד י"ז בתמוז

יום שלישי 10/2/15 בעקבות אלי כהן ברמת הגולן

אלי כהן ביקר כמה פעמים ברמת הגולן שהייתה בידי הסורים, נכנס למחנות צבא סודיים ביותר ואת המידע שאסף העביר למדינת ישראל, מידע שסייע רבות במאבק על המים ומאוחר יותר במלחמת ששת הימים.לאחרונה הוקמו מספר אנדרטאות ברמת הגולן במקומות בהם ביקר, אנו נצא לטיול עם האנדרטאות בעקבות פעילותו

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA