מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

מעמק החולה לבקעת קדש

בדרכנו צפונה לקרית שמונה ואתריה נסטה הפעם מהדרך המהירה אל כביש צדדי בקטע שבין עמק החולה למצודת כח כי כבר הנסיעה במעלה הכביש התלול של רכס נפתלי היא חוויה.

כוכב הירדן.

כוכב הירדן שנקרא בערבית  כאוכב אלהוא שפירושו כוכב הרוחות ובצרפתית בלוואר שפירושו יפה נוף. הוא מצודה צלבנית שהוקמה ב1168 בעזרת מאות פועלים במשך חמש שנים. לאחר נפילת הממלכה הצלבנית בקרב קרני חיטין נותרה מצודת בלוואר לאחד המקומות האחרונים שנשארו בשליטה צלבנית. במשך שנה וחצי צר צלאח א דין עליה ולא יכל לה. בליל ה-5 בינואר 1189, הצליחו חפרי חיל ההנדסה המוסלמי לחפור מנהרה שהוליכה לעבר המגדל המזרחי ומוטטה אותו. גם כשהמגדל קרס לא נכנעו הלוחמים הצלבניים

כוכב הירדן.

כוכב הירדן שנקרא בערבית  כאוכב אלהוא שפירושו כוכב הרוחות ובצרפתית בלוואר שפירושו יפה נוף. הוא מצודה צלבנית שהוקמה ב1168 בעזרת מאות פועלים במשך חמש שנים. לאחר נפילת הממלכה הצלבנית בקרב קרני חיטין נותרה מצודת בלוואר לאחד המקומות האחרונים שנשארו בשליטה צלבנית...

קיסריה

קיסרי וירושלים – אם יאמר לך אדם חרבו שתיהן – אל תאמין ישבו שתיהן – אל תאמין. חרבה קיסרי וישבה ירושלים, חרבה ירושלים וישבה קיסרי – תאמין... )משנה, מגילה ו, א(.היום ירושלים נמצאת באחת מתקופותיה היפות ביותר וקיסריה היא רק תל עתיקות ודווקא משום כך ה"אנטי ירושלים" היא אתר מעניין לביקור.

ממצפה עופר לבקעת שיר

מצפה עופר הוא אתר בפני עצמו ונקודת מוצא מצוינת לטיולים רגלים, רכובים, אופנים וג'יפים , מהמצפה נשקף נוף פנורמי אל רכס הכרמל ואל מישור חוף הכרמל, הישובים גבע כרמל וצרופה תחתינו על שלל השדות והמטעים, והים, הו הים אינסופי כחול ומזמין.

נחל דישון מעין ערבות לגשר עלמה

נחל דישון הוא מסלול טיול שיכול להתאים לכולם. הוא נמצא בגליל העליון ולכן בקיץ אפשר למצוא אותו ירוק עם רוח נושבת ומעיין קטן. המטיילים בו בחורף יזכו לראות נחל זורם ובריכות מים צלולות.

בריכת אבוקה והמסיל

הקיץ בפתחנו, הימים החמים מגיעים ואנחנו מחפשים את אתרי הרחצה, אין לנו הרבה דרישות, רק שיהיו נגישים לרכב, שיהיו חינמים, שיהיו בחיק הטבע ושיהיו סודיים, כלומר אף אחד לא מכיר אותם חוץ מאיתנו ועוד כמה אלפי שותפי סוד.אז הפעם נפנה לשני אתרי מים סמוכים בעמק המעינות הוא עמק בית שאן הלא הם בריכת אבוקה והמסיל.

מעוז צבי

עמק דותן סגור לטיולים ללא אישור צבאי מאז אלול תשס"ה, אבל יש נקודת תצפית מרהיבה אל העמק והיא נמצאת במאחז קטן הנמצא ליד הישוב מבוא דותן שבצפון השומרון, הנסיעה לשם דורשת מידה של ציונות ומידה של העזה אבל היא שווה את זה.

נחל עמוד תחתון

בעקבות הגשמים יש לנו שפע זרימות ושפע פריחות ואיתם נצא לנחל עמוד תחתון. בתוך הפריחה ליד הנחל הזורם.

יער ריחן

אחד היערות הבודדים ששרדו לפליטה הוא יער ריחן בצפון השומרון הנמצא קרוב לאום אל פאחם. היער שוכן מעבר לקו הירוק אך לפני גדר ההפרדה ולכן היער נגיש מאוד

מהגשר הרומי למפל בזלת

"אם גן עדן בארץ ישראל הוא, בית שאן פתחו" (בבלי, עירובין יט), אמר ריש לקיש והוא לא התכוון לחודש אוגוסט אלא לעונה הנוכחית כאשר מזג האויר בבית שאן נוח, הפריחות בעיצומן ונחל חרוד זורם למרגלות העיר

נחל צבעון

יש עוד מסלולים כאלו אליהם לא הגיעו עדין הרכבים הפרטיים ורכבי השטח. אליהם מגיעים רק הולכי רגל מטיבי לכת המבקשים טבע אמיתי, לא מופרע, ללא דרכי קיצור כזה הוא נחל צבעון הנמצא בצפון הגליל העליון. המסלול יפה כל ימות השנה ובמיוחד בעונה זו.

פארקים בכרמל

הֲדַ֥ר הַכַּרְמֶ֖ל וְהַשָּׁר֑וֹן הֵ֛מָּה יִרְא֥וּ כְבוֹד־יה' הֲדַ֥ר אֱלֹקינוּ: (ישעיהו, לה, ב) אומר ישעיהו הנביא ובעקבותיו נצא אל מלוא הדרו של הר הכרמל.המסלול הפעם הוא מסלול במכוניות פרטיות, קל, נגיש ויפה בימי שמש של חורף.

נחל בארה ונחל תבור

צאו עכשיו לטייל! אל תמתינו לפסח ולאוגוסט, עכשיו זה הזמן כשמזג האויר יפה, הכל ירוק והזרימות בשיאן, מה עוד שיש מסלולים שניתן לעשות רק בעונה זו כי בניסן ואילך כבר יהיה חם מדי, כזה הוא שביל עמק המעיינות. נתיב הליכה מעגלי מסומן של 145 ק"מ העובר בגלבוע, ברמת סירין, ברמת יששכר ובעמק המעיינות, מרביתו בשטחים זרים למטייל הישראלי הרגיל. שביל שופע מעיינות המקשר בין אתרי טבע, נוף, ומורשת.

ג'יפים בלילה בדרך נוף כרמל

דרך נוף הכרמל, אחת מדרכי הנוף העשירות בצמחיה והיפות בארץ מבחינת הנוף, הייתה במקורה דרך כורכר לכל רכב, אלא שהגשמים וחוסר התחזוקה עשו את שלהם. והיום אני ממליץ עליה רק לג'יפים או לרכבים גבוהים.

מורד הירדן

שמורת מורד הירדן, כאן ניתן לראות עדיין נהר שרוחבו עשרות מטרים, צמחיית נחלים בגדותיו ואפילו ביצות בצדיו.

מסלול גשר הקנטרה

המסלול מנחל הקיבוצים לבית שאן לאורך אפיק נחל חרוד. חלק זה של המסלול מוצל על ידי אקליפטוסים רבים המלווים את הדרך. נראה שהושקע רבות בפיתוח קטע זה של המסלול, דרך כורכר, דרך אספלט להולכי רגל וגני משחקים

בית העלמין בצפת - חלק 2

נחזור לבית הקברות בצפת, הפעם לא לקברי הצדיקים המקובלים של האר"י והבית יוסף אותם בקרנו בשבוע שעבר אלא לקברים נודעים פחות.

חורבת צונם

ובתוך היער האפל הזה מתגלים מבני אבן מסותתת, קבורים בחלקם באדמה, תעלות ומאגרי מים תת קרקעיים, פרוזדורים, בור מים מטויח וחלקים של אבני מפרכה

בית העלמין בצפת

בית קברות של עיר אינו רק מקום הנפטרים, הוא גם ההיסטוריה של העיר, הוא סיפור חייה של עיר על האנשים שעצבו את הזכרון שלה.

מסע בעקבות פיוט

"אֵיכָה יָשְׁבָה חֲבַצֶּלֶת הַשָּׁרוֹן. וְדָמַם רוֹן מִפִּי נוֹשְׂאֵי אָרוֹן. וְנָעוּ מִמִּשְׁמְרוֹתָם כֹּהֲנִים בְּנֵי אַהֲרֹן. ..." קונן הקליר בפיוט שנשמר לדורות ושולב במחזור הקינות האשכנזי לט' באב. הפיוט עוסק במעבר כד משמרות הכהונה לאחר החורבן מסביבות ירושלים לגליל, 24 בתים בקינה וכל בית מסתיים בשמו של ישוב אליו נדדה משמרת. נצא בטיול ג'יפים בעקבות הפיוט.

ג'יפים בעקבות פיוט - מסלול ב'

"אֵיכָה יָשְׁבָה חֲבַצֶּלֶת הַשָּׁרוֹן... וְנָעוּ מִמִּשְׁמְרוֹתָם כֹּהֲנִים בְּנֵי אַהֲרֹן. ..." קונן הקליר על נדודי הכהנים לגליל בפיוט ששולב במחזור הקינות לט' באב. ואנו בטיול ג'יפים נוסף בעקבות הפיוט.

גלגל רפאים

אנחנו נוסעים בג'מיני סוזוקי הקטן שלי, ג'יפ עם ביצועים טובים בשטח שהנוחיות לא נמנית עליהם, הדרך המובילה אל האתר המסתורי היא שביל גולן טיפוסי, זרועה באבני בזלת ההופכים אותה למשובשת וקופצנית ומתלי הרכב מעבירים כל זעזוע לחוט השדרה שלנו, אנו מגיעים לאחד האתרים המסתוריים ביותר בישראל. שם האתר בערבית רוג'ום אל הריי משמעו "ערימת האבנים של חתול הבר", בעברית הוא נקרא גלגל רפאים, ע"ש הרפאים שישבו בגולן בעבר.

תל פאחר

הקרב על תל פאחר השתבש, במקום להגיע ליעד מעורפו כמתוכנן, הגיע גדוד 12 למרגלות המתחם המבוצר, בשטח חשוף לאש אויב, בנחיתות טופוגרפית קשה.

מגדל העתיקה

הממצא המרשים ביותר שנתגלה באתר הוא במת אבן קטנה ועליה חריטות אמנותיות שנשתמרו בצורה מדהימה, החשובה מכולן היא תמונת המנורה שכן האבן היא מהתקופה שבית המקדש עמד על מכונו וניתן להניח שהאומן הכיר מציורים או ממראה עיניים את המנורה המקורית ששכנה במקדש.

שמורת טבע אלוני אבא

מיד בתחילת המסלול נמצא עצמנו בשביל המטפס ביער באווירה פסטורלית, יתכן שנצטרך לחצות בין פרות רועות, לא להתרגש, השביל מסודר ונוח, אפשר גם לרדת ממנו ולתעות מעט בתוך הירוק ירוק הזה הצבוע בכלניות אדומות לבנות וסגולות. באזורים המוצלים יותר נפגוש את הרקפות המרימות ראשן בצניעות

שביל אוהד בנופית

נגיע למצפור המשקיף צפונה, לעבר הנפתול הגדול של נחל ציפורי, המקיף גבעה הנקראת גבעת עליל. הגבעה מחוברת לגבעות שמדרום (עליהן אנו נמצאים) בשלוחה צרה ברוחב כ- 100 מ' בלבד, סביבה מתפתל הנחל לאורך 2.5 ק"מ!

בני יהודה הישנה

סיפורה של מושבה שנשכחה מן הלב ומשפחת בורנשטיין ששלמה מחיר דמים על האחזותה באדמה.

פארק הסלעים

שביל היערונים שהופך לשביל הממותות מסתיים בקבוצה של סלעי ענק, שעיצב הטבע בכשרון ובדמיון רב. זהו מסוג המקומות בהם גם העירוני המצוי עומד נדהם מול מעשה הבריאה ושואל עצמו כיצד נוצרו כל אלה?

לילה בחוף אכזיב

הקיץ מגיע, את מקומם של טיולי היום תופסים טיולי הלילה, אין כמו לילה של ירח מלא לטיול רומנטי, אין כמו חוף הים לטיול לילי אין כמו חוף אכזיב לטיול נוסטלגי בעקבות נעמי שמר ושלישית גשר הירקון עם השיר "לילה בחוף אכזיב"

גשר הישנה

הלכנו לחפש את זכרונות גדולתו של הירדן של פעם עם גשרים עתיקים ורכבת העמק ורוטנברג, הלכנו לגשר הישנה הנמצאת סמוך לערוץ הירדן בגאון הירדן, זור בערבית., ושם מצאנו שלושה גשרים קדומים כי מקום זה היה אחד ממעברות הירדן הקלאסיים.

הר אדיר

היופי מתגלה באחת. אחרי קפל קרקע נעצרת הנשימה מול היופי המשתרע למטה, פשוט אדיר. כל כביש הצפון תחתיך וצפונית לצפון משתרע הדרום, דרום לבנון, בינת ג'בל ושאר מקומות הזכורים לרעה. את קו הגבול מזהים היטב, מה שירוק ישראל, מה שצחיח, לבנון.

סובב כנרת

קרוב לקו המים פנינו צפונה (שמאלה) עם סימון שביל סובב כנרת. הדרך נוחה להליכה, לעיתים היא מוצלת על יד אקליפטוסים רחבי נוף, לעיתים חשופה לשמש ועדיין זו שמש של חודש אדר חמימה ונעימה ולא זו הלוהטת של חודש אב. לעיתים היא סלולה בסבך קנים ולעיתים פתוחה לנוף המים, דרך נעימה להליכה.

מוזיאון מורשת יהדות הונגריה

המוצג המרשים ביותר הוא ללא ספק ארון הקודש מבית הכנסת ב-Tokaj, הונגריה, הארון נמצא זרוק ומפורק לחלקיו במגרש בית הכנסת ההרוס. בני הזוג לוסטיג בקשו את השרידים, העירייה ההונגרית שמחה להפטר מהם, הארון הגיע מפורק לעשרות חלקיו, שנים לקח השחזור עד שזכינו לראות את הארון במלוא הדרו.

אל שמן הזית

טיול לעונת המסיק בעקבות שמן הזית בגליל, זהו טיול בגליל התחתון בין כרמי זיתים ובתי בד בכפרים ערביים ובדרכים בלתי מסומנות הכולל 3 ק"מ של מסלול הליכה

הר בירניקי

העיקר זה הנוף, מולנו פרוסה הכנרת במלוא יופיה, מולנו הרי הגולן ותחתינו טבריה על בתיה קניוניה חופי הרחצה ובתי המלון שבה. כולה על כף ידך מכאן היא נראית יפה שבעתיים, אינני מכיר נקודת תצפית מרהיבה יותר על העיר הזאת. לכוון דרום נראה את מתחם קבר ר' מאיר בעל הנס.על שתי כיפותיו הספרדית והאשכנזית.

הגן היפני בחפציבה

בגן נחל מלאכותי קטן ובריכה, שבה משכשכים דגי קוי (קרפיון) זהובים, ביפן הם סמל לחג הבנים היפני, בשל תכונותיהם הנחשבות לגבריות: חוזק, יכולת שחייה נגד הזרם, התגברות על מכשולים, התמדה, אומץ ורוח הלחימה והסיבולת. פסל של שני עגורים אציליים ניצב בבריכה, סמל לאהבה ולנאמנות בתרבות היפנית. גשרון אבן חוצה את חלקה הצר של הבריכה, מעבר לו שביל אבן מתפתל החולף על-פני מנורת אבן דקורטיבית, גם היא מוטיב יפני, ומוביל אל לבו של הגן. לכל מרכיב משמעות.

ג'יפים בנחל יבניאל

בעבר קראו לה דרך החורן, אותה דרך שלאורכה פסעו שיירות גמלים עמוסי חיטה אל נמל עכו, הדרך טפסה מהירדן דרך ואדי פיג'אס הוא נחל יבנאל לבקעת יבנאל שבגליל התחתון המזרחי, שם עצרו ללילה בחאן אל תוג'אר הוא חאן תגרים ששרידיו ניכרים עדיין בכניסה לבית קשת, והמשיכו דרך נצרת וציפורי אל נמל עכו.

קרב משמר העמק

הייתה זו נקודת מפנה בתש"ח, ההגנה עברה ממגננה למתקפה, הכפרים הערביים חרבו, החיילים נותרו מגויסים. סיור בעקבות הקרב בצפון

מי מכיר? חללי הקרב באל חמה

באפריל 51 נהרגו 7 חיילים בקרב בדרך לאל חמה. בימים אלו מוקמת אנדרטה לזכרם. מי מכיר את משפחות החללים?

אבשלום פיינברג - חולם ולוחם

הטיול השבועי שלנו יוקדש הפעם לדמות שלא פוענחה ולא תפוענח לעולם. מרגל ורומנטיקן, אידיאולוג ונועז. אבשלום פיינברג, נצא בעקבות תחנות חייו.

שפך נחל חדרה

היה זה המשורר נתן יהונתן שטייל בשנת 1943 לאורך נחל חדרה והופתע לראות כי אחרי קילומטרים של חתירה נבלעים מי הנחל בחול מטרים ספורים לפני הגיעם לים, בעקבות הגילוי כתב את השיר חופים בינתיים השתנתה המציאות ומי הנחל חזרו לזרום לים רק השיר נותר להיט.

הגשרים התלויים בנחל קטיע

מקום מיוחד, שמורת טבע בלב הישוב העירוני, העיר נשר מימין ומשמאל, האוניברסיטה למעלה ובאמצע שמורת טבע ירוקה של עצי אלון ואלה חרוב וקטלב. שביל מסומן של החברה להגנת הטבע ואטרקציה.

מג'וערה לאנדרטת הקיבוצים

משנת 1938 ועד שנת 1948 שימשה ג'וערה כבית הספר להכשרת מפקדים ומדריכים של ההגנה. קורסים רבים התקיימו במקום בהם קורס מ"כים וקורס מ"מים. מג'וערה יצאו רבים מבכירי המפקדים בצה"ל בראשית דרכו ביניהם ארבעה רמטכ"לים- משה דיין, יצחק רבין, חיים בר-לב וצבי צור - וכן עשרות אלופים בהם רחבעם זאבי, עוזי נרקיס, צבי זמיר, יגאל אלון, ומאיר עמית.

אלי כהן - האיש שלנו בדמשק

ב 18 במאי 2015 ימלאו 50 שנה לעלייתו לגרדום של אלי כהן האיש שלנו בדמשק, מגדולי המרגלים של כל הזמנים, לאחרונה סומן ברמת הגולן על ידי "עם ישראל" מסלול וטיול ובו אנדרטאות באתרים בהם פעל, הטיול הבא יערך לזכרו.

גולני שלי

בדרכך צפונה זכור את חטיבת גולני הלוחמת בימים אלו בעזה, בקר במוזיאון גולני בצומת גולני

יבנאל ומשמר השלושה

ביום הלוויתם של שלושת הנערים הי"ד עלו בזכרוני שמותיהם של שלושה נרצחים אחרים, , שנרצחו במהלכם של מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט בדרכם מבית גן ליבנאל, , מושב בשם משמר השלושה הוקם במקום הרצח, לימים הפך המושב לחלק מהמושבה יבנאל. הצעת הסיור שלנו הפעם תהיה ביבנאל ובמשמר השלושה, ותוקדש לזכרם של השלושה, גיל-עד, נפתלי ואייל שנרצחו אף הם באותה מלחמה ארוכה.

תכלת המים, תכלת שמים ותכלת הציצית

טיול ליום קיץ מחוף דור לחוף הבונים

נצרת - סיור בטעם יהודי

נצרת, מן הערים המפורסמות במפת התיירות העולמית כעיר הכנסיות, הסיור שלנו יהיה הפעם שונה ויציג את יופיה של העיר דווקא בדגש היהודי.

שביל הפסגה הר תבור

מימין אנו רואים את גבעת המורה ולמרגלותיה עפולה, בגבעת המורה כפר בשם סולם המזוהה עם שונם המקראית שם התגוררה אבישג השונמית, שם התגוררה האלמנה משונם שאיכסנה את אלישע הנביא וזכתה לניסים כמסופר במלכים ב, ד. שם נאספו הפלישתים לקרב המכריע כנגד שאול המלך שהתבצר בגלבוע. מעבר לרכס גבעת המורה ניתן לראות את הגלבוע ועם מעט דמיון אנו רואים את שני הצבאות נערכים זה מול זה כאשר עמק חרוד חוצץ בניהם.

מינוח ליחיעם

ככל שאנו מתרחקים מן הכפר נעשה הצומח מפותח ועשיר יותר , כי הוא סובל פחות מרעיה וכריתה . בדרך בולטת קבוצה יפה של קטלבים , עץ אופייני לאדמה חווארית , לא צריך להיות בוטניקאי בכדי לזהות את עץ הקטלב, גזעו האדום והמתקלף מסגיר את זהותו, החורש מסביב עבות, השביל מוצל ברובו על ידי צמרות העצים הסוגרים מכל עבר, תחושה של חוץ לארץ.

המסלול היהודי בעכו

בעכו צעדו הרמב"ן והרמח"ל ור' חיים פרחי ור' נחמן מברסלב, גם נפוליאון שיחק תפקיד בעולם היהודי של עכו , נלך בעקבות כל אלו ובעקבות לוחמי האצ"ל פורצי חומות הכלא

יודפת – המוצב הקדמי של ירושלים

ביום א' ז' באב 14.7 תארגן "מורשת הגליל" סיורים מודרכים ללא תשלום ביודפת לקבוצות ויחידים כחלק מיום זיכרון המוקדש לירושלים וגוש קטיף

"קטר קיטור ישן" - בעקבות רכבת העמק

יום ו' , כ"ז תמוז, 29 יולי - נטייל בעקבות רכבת העמק זו שכונתה "רכבת החלב" וגם "אתונו של הסולטאן" בקטע שבין צומת ג'למי לכפר יהושע בלווי תיאורים היסטוריים, סיפורים גני משחקים ואפילו מעיין לשמחת הילדים.

קרית שמונה של זהב

מסתבר שיש גם יש. דווקא בקרית שמונה נמצא אחד הפארקים היפים ביותר ולא סתם פארק אלא פארק עם ג'ונגל ונחל זורם בליבו ולא סתם נחל אלא נחל זהב.

יציאת אתיופיה בקבוץ עברון

סיפור יציאת יהודי אתיופיה לארץ הוא מן האתוסים הגדולים של העם היהודי אשר קרה ממש מול עינינו ועדיין רובינו לא מודעים לסיפור. יוניי סקיבה, ילידת אתיופיה, משמרת עבורנו את התרבות האתיופית, , היא הקימה בחצר ביתה בקתה אתיופית טיפוסית שם היא לובשת את השמלה האתיופית הלבנה המסורתית, ויחד עמה אנו גולשים אל הכפר היהודי האתיופי שננטש, אל סיפור המסע הגדול לירוסלם הקדושה.

הנודדים הראשונים באגמון החולה

הקיץ בשיאו, הימים מתחממים אך באגמון החולה אפשר כבר להרגיש ניחוחות סתיו ראשונים...

אל מערת המסתור בחורבת רומא

מערת המסתור מכילה מבוכים מתפצלים רבים באורך מסתכם של מאות מטרים כאשר ההתקדמות בחלל המחילות נעשית ברובה בזחילה או בהליכה על ארבע. בין מחילה אחת לרעותה נמצאים חדרים המאפשרים להתיישב או להסתובב במידת הצורך. בקירות המחילות שקעים שבנו החוצבים הקדמונים לנרות שמן, ננצל אותם להותיר אחרינו פנסים קטנים שיסמנו לנו את הדרך חזרה.

עוד יש ילדתי תותחים על ההר

הוא עדיין שם, הטנק הסורי, וקנהו מופנה לבית הילדים בתל קציר, פגז אחרון התפוצץ ושתק במלחמת ששת הימים ואז נטש הצוות הסורי בבהלה את הטנק ונמלט על נפשו. מותיר את הטנק במחפורת, קנהו מכוון לתל קציר, ממתין לפקודת אש נוספת. תזכורת לכל מי שחושב למסור את השטח לידים עוינות.

בעקבות הפריחה ביער בית קשת

כעת שעונת הפריחה בעיצומה והשדות מלאי רקפות, כלניות, עיריות, כרמליות חרדל ועוד מאות סוגי פרחים, אסור להחמיץ את העונה הקצרה, זה הזמן לצאת לטיולים בעקבות הפריחות. והפעם ליער בית קשת

שביל ראשית ההתיישבות הדתית

כאן בגבעות הללו של בית שערים התישבו בשנת תרפ"ד 1924באדמות קק"ל. האדמו"ר מקוז'ניץ רבי ישראל אלעזר הופשטיין, וחסידיו, רבי יחזקאל טאוב האדמו"ר מיבלונה וחסידיו אליהם נלוו שני אדמו"רים נוספים: רבי ישעיהו שפירא המכונה האדמו"ר החלוץ וקרוב משפחתו רבי אברהם יעקב שפירא, האדמו"ר מדרוהוביץ', . במטרה להקים כפר חסידי בארץ ישראל.

בית זינאתי

סיפורו של בית זינאתי בפקיעין הוא סיפור של שתי אהבות. אהבתה של מרגלית זינאתי לכפר ולמורשת היהודית השורשית ואהבתו של אוריאל רוזנבאום להסטוריה של פקיעין.

צעירה בת אלפיים

מרגלית, שריד אחרון לקהילת המוסתערבים, קהילה של יהודים שורשיים, שומרי תורה ומצוות, חקלאים ארצישראלים, שלא נטשו את כפריהם מימי בית שני ועד למאה ה19 , אשר ראו את הרומאים, את הביזנטים, המוסלמים, הצלבנים, הממלוכים והתורכים באים והולכים והם נותרו בכפרים הגלילים. זורעים וקוצרים ומוסקים, מפרישים תרומות ומעשרות ומשמרים מסורות עתיקות של מעשי ניסים וקברי צדיקים. הם השתלבו באוכלוסיה הערבית הכפרית, אמצו את שפתה, את לבושה, אך בשכונות שלהם "חארת אל יהוד" הקפידו על קיום שמירת שבת ומועד. בבית הקפידו על כשרות וצניעות.

בעקבות הפריחה ביער בית קשת

כעת (אדר, מרץ) שעונת הפריחה בעיצומה והשדות מלאי רקפות, כלניות, עיריות, כרמליות חרדל ועוד מאות סוגי פרחים, אסור להחמיץ את העונה הקצרה, חובה לצאת לטיולים בעקבות הפריחות. והפעם בעקבות הפריחות המרהיבות ליער בית קשת.

שוקי זרח – איש של זהב ואמן של ברזל

זו היא אנדרטה לנפח, מציג שוקי את עבודתו, מעל הכן ניצבת דמות האדם מברזל הנושא ידיו לשמים, מתחתיו כלי עבודתו של הנפח, הפטיש והקורנס, הכן עשוי מאבן שגם היא חומר טבעי כמו הברזל והשילוב שלהם יוצר אפקט חזק, סביב לכן נמצאים תוצריו של הנפח לבעלי המקצוע האחרים כמו החרמש והמעדר לחקלאי.

בעקבות רכבת העמק

ב1905 נחנכה שלוחה של הרכבת החיג'אזית מדרעה לחיפה, שלוחה שכונתה ברבות הימים בישוב היהודי בשם רכבת העמק. תולדותיה של רכבת זו קשורים קשר הדוק בתולדות ההתישבות היהודית בעמק יזרעאל, ועקבותיה ניכרים עד היום בעמק. נצא לסיור בעקבות הנוסטלגיה

כששלמה המלך החזיר שטחים

כאן, על גג המצודה הפיניקית השוכנת בלב הישוב הישראלי כבול עמדו לפני 3000 שנה שני המלכים החזקים של הצפון שלמה המלך החכם מכל אדם וחירם מלך צור מלך ארץ הארזים וספינות הסחר העולמי.

רבי יהודה בן בבא- התנא שסירב לשלטון

בפאתי שפרעם נמצא ציון קברו של ר' יהודה בן בבא. נלך עם שבתאי שירן לשמוע את סיפורו של התנא שלא ציית לשלטון ומסר נפשו על ערכי עם ישראל.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA