מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

פריחות ומים ברמות מנשה

לתפוס יום שמש יפה כאשר העולם פורח ובנחלים זרימות כפי שלא ראינו כבר שנים, לשאוף לראות ולומר "מה רבו מעשיך ה' ".המסלול שלנו הפעם מוקדש לפריחות, לזרימות ולמאגרים ליפי הטבע ומעשה האדם באזור פחות מוכר ומטויל, ברמות מנשה.

נחלים ומעיינות

השביל הרטוב בעין שוקק

האטרקציה של עין שוקק הוא השביל הרטוב, הצטיידו בנעלי הליכה למים וצאו להליכה חמודה כשרגליכם טובלות בנחל ואתם מוקפים בטבע טהור! כ-300 מטרים של הליכה במים רדודים שמעליכם סבך, עד לבריכת טחנת הקמח. בריכה גדולה ורדודה.השביל הרטוב נפרץ באוקטובר 2014 על ידי חבריו של סרן צביקה קפלן ז"ל שנהרג בקרב בסג'עיה במבצע צוק איתן

עין עקב

בנקודה זו צונח נחל עקב בשני מפלים הנמצאים זה לצד זה. הגב הימני הוא זה שבו נמצא המעיין ואליו נמשכים המטיילים זהו גב עמוק והמים קרים, כך שהכניסה מתאימה ליודעי שחייה בלבד.

פארק עין אפק

בעבר האשימו אותן במחלת המלריה, אחר כך טענו שהן גוזלות שטחים חקלאיים וכשכבר יבשו את כל הביצות הצטערו כשהתברר שנוף מאוד יחודי הולך לאיבוד, אז הותירו שמורת טבע ביצתית היא שמורת עין אפק ליד קרית ביאליק.

עין חשק ועין מימון

מורדות הגולן הם אזור התפר שבין שכבות הבזלת המאפיינת את הרמה לבין שכבות המסלע הקדומות יותר בעיקר גיר קשה ודולומיט. זהו גם האזור של הכוחות הטקטוניים שפעלו ופועלים באזור הבקע הסורי אפריקאי כוחות הגורמים לתזוזה מתמדת של שכבות המסלע לרעידות אדמה מחד ולהיווצרות נביעות מאידך, עניינינו הפעם הוא בנביעות. חלקן נגישות מוכרות והומות אדם , חלקן נגישות רק ברגל או ברכבי שטח ובהתאם הן מוכרות ליודעי סוד בלבד. בשתיים מאלו נבקר הפעם. עין גונן ועין מימון

העין בבת עין

ליד הבריכה ספסלים, שולחנות פיקניק ועצי צל ופרי שנטעו תושבי בת עין. מכיוון שהגישה למעיין היא רק בעזרת דרך עפר משובשת ומכיוון שבסביבה נמצא עין חובלה הנגיש יותר הרי שעין ליבנה ריק ממבקרים באופן יחסי ומהווה גן עדן אמיתי לחובבי מעיינות.

עין קדם

הכניסה לחדר זה היא דרך פתח צר, ועשויה להיות מאתגרת. יש לצאת באותה דרך, ולכן מומלץ שמישהו יישאר בחוץ למקרה הצורך. הנכנסים ייהנו מבריכת מים קרים שעומקה עשוי להגיע עד המותניים, מאחוריה נמשכת ניקבה נוספת.

עין אורן

עין אורן כיום הוא בריכה של מים צלולים וצוננים בשטח של כ- 16 מ"ר בתוך מבנה בטון ישן. שרובם מקורים ע"י תקרת הבטון. דק מעץ שנבנה מעל הבריכה., עומק המים שלושה מטרים ויותר, מה שמאפשר קפיצה בכיף למים

ירדינון

בשנות ה50 בנו חברי קיבוץ שמיר סכר בנחל ויצרו את הבריכה המדהימה הזאת שבמקורה שמשה להשקיית שדות הקיבוץ והיוותה עילה לסכסוכים בין מדינת ישראל לסורים עד מלחמת ששת הימים.

עין מבוע

שתי תופעות מייחדות את עין פואר תופעות שאין הדעת מסוגלת לתפוס, האחת בדרך הטבע והיא תופעת המעיין הפועם, תופעה שהשכל מסביר ועדיין הדעת לא תופסת והשניה שגם השכל לא מבין והיא בגדר נס גלוי היא העובדה שהכניסה לאתר היא ללא תשלום. שערו בעצמכם מגרש חניה, כביש גישה, שירותים נקיים, קיוסק, שלחנות ישיבה, בריכה לילדים, נחל נקי ופקחים של רט"ג וכל זאת ללא תשלום. ובדורינו שמידת הנס הולכת ופוחתת ומידת המיסוי הולכת ומתרבה בעולם כדאי להזדרז כמו שנאמר "זריזין מקדימים".

נחל אלכסנדר

נחל אלכסנדר מהנחלים הארוכים ביותר, מתחיל באזור שכם ונשפך לאחר 45 ק"מ לים בין בית ינאי למכמורת, הטיול שלנו הפעם יוקדש לחלקו המערבי העשיר במים, כ3.5 ק"מ של הליכה משפחתית נינוחה בשמורת טבע. המסלול מחייב שתי מכוניות.

הירדן ההררי

האתר שבימים אחרים שומם למדי, מלא בעונה זו (אוגוסט) במשפחות צוהלות היושבות צפונות זו ליד זו על שפת המים ובעיקר בתוך המים , מי שהתמזל מזלו חוסה בצילו של אחד האקליפטוסים רחבי הצמרת ומי שלא התמזל מזלו ימשיך לנדוד בעקבות הצל, יש שנטו אוהל והתנחלו ויש ממנגלים, קיאקים שזו נקודת הסיום שלהם מגיעים ללא הרף עמוסים בילדים רטובים ורועשים, הירדן בנקודה זו רחב מאד ושקט מאד, כמעט בריכה.

מיקנעם לנחל השופט

את מה שרואים בצד הדרך לא ניתן לתאר בכתב, מרבדים ענקיים של כלניות, אדומות וסגולות וורודות ולבנות. "מה רבו מעשיך ה' " ,

המג'רסה

המג'רסה- מסלול מים משפחתי לימות הקיץ החמים

הג'ילבון

הג'ילבון, המסלול האולטמטיבי למשפחה אוהבת לכת, מפל של 40 מטר ובריכת מים קרים לשחיה, אידיאלי לאוגוסט החם.

עין נון

פינת חמד חבוייה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה שניזונה ממעיין קטן ומתאימה לרחצת ילדים. פתוחה לציבור הרחב ונגישה עם רכב כמעט עד למים. עץ איקליפטוס גדול מצל על מספר שולחנות פיקניק של קק"ל ופח אשפה גדול לצד הבריכה

עין חרדלית - מעיין נסתר ועיר לווים בגליל

עין חרדלית - מעיין שמימיו צוננים וצלולים כבדולח. עצי דולב ענקיים ותאנה נותנת פרי סובבים אותו ומעניקים צל נעים על ערוצו, סלעים מונחים ככורסאות במים לאמא המותשת המבקשת להניח כף רגל במים בשעה שהזאטוטים "משפריצים" זה על זה

הגשר התלוי מעל הבניאס

באזור פראי אליו לא הייתה גישה עד כה נבנה גשר תלוי המוביל אותנו לפינה מקסימה החדשה לכולנו. מפלי מים, זרימה חזקה וקירות בזלת, כל אלו נגלים לעיני המטייל במלוא הדרם.

עין אלרועי

מימיו הצלולים של עין אלרואי נובעים כל השנה והם נאספים לבריכה גדולה שנחפרה כדי שאפשר יהיה לשאוב את מימיה ולהשקות בהם פרדס לימונים שצמח בעבר בקרבת מקום.המעיין יוצר פלג קטן שזורם למרחק של כ-120 מ' לנחל קישון. לאורך הפלג צומחים צמחים הקשורים במים, כגון נענה ושנית גדולה. השביל ממשיך עוד מעט במורד הקישון ומגיע לעץ איקליפטוס נחמד. יופי של פינה, כדאי להתעכב כאן להוציא צידנית לפריסה שניה.

שני מעיינות ובית כנסת עתיק

חם, חם , חם . חופשת יולי אוגוסט ואנחנו מחפשים מים ומים. והרי הצעה למסלול הכולל שני אתרי מים ושרידי בית כנסת עתיק ברמת הגולן

עין עוז ומעיין הגבורה

למי שמחפשים מסלולים משפחתיים, שיהיו רטובים, שיהיו נגישים שיהיו מוצלים ורצוי באתרים פחות מוכרים. אז שני מעיינות כאלו לפניכם והפעם באזור שילה שבבנימין.

נחל השופט ונחל גחר

אין ישראלי שלא מכיר את נחל השופט. אלא שמי שראה אותו בסוכות והתרשם מעליבותו מוטב שיחזור כעת ויתרשם מיופיו, זרימה איתנה מלווה במפלי מים, סביבה ירוקה ומכוסה פרחים ומסלול מוצל על ידי עצי ערבה גבוהים, פה ושם עץ תאנה ושיחי פטל.

נחל עמוד- בעקבות תעשיית הצמר בתקופת האר"י.

לרובנו נחל עמוד הוא זכרונות מטיולי בית הספר, למשפחות המטיילות שבנינו הוא חצי יום של הליכה משפחתית נוחה ליד המים, לשביליסטים הוא חלק משביל ישראל או מסלול "מים אל ים". הסיור שלנו הפעם יעסוק גם בהיסטוריה היהודית של הנחל.

אל נחל צלמון

כעת כשהגליל פורח בשלל צבעים והנחלים מלאי מים, פשוט מתבקש לקחת את הילדים לאחד הנחלים. נבקר הפעם בנחל צנוע יותר אך עתיר רקע, בגליל התחתון, נחל צלמון, מהנחלים מהבודדים בהם יש זרימת מים כמעט כל השנה, אלא שכעת היא בשיאה.

מעינות הגעתון

"ברייתא דתחומין" מגדירה את "גבולות עולי בבל" הן גבולות א"י לעניין המצוות התלויות בארץ, כל השטחים המוכללים בגבולות אלו מוגדרים כא"י לכל דבר וחייבים בתרומות, מעשרות ושמיטה. "ראש מייא דגעתין" הן עיינות הגעתון בהם אנו מבקרים היום מהווים את גבולה הצפוני של א"י לעניין זה

מעיינות נסתרים ברמות מנשה

שמת לב שמשהו חסר במקום? ההמונים עם המנגלים עדיין לא הגיעו לכאן. אתה כן! תהנה!

הזקן מנהרים

זה הזמן המתאים לטייל במקום, לבחור במסלול הסכרים ולצפות בירמוך הזורם ובגשר הרכבת שפוצץ בליל הגשרים, ניתן תמורת תשלום והצגת תעודת זהות לצאת לסיור מודרך בצד הירדני, אז נחצה גשר ביילי אל מעבר הגבול הירדני ונעלה לגבעת התצפית,היכן שנחתמו הסכמי השלום עם ירדן באוקטובר 1994.שם גם נהרגו שבע הבנות מבית שמש. מנקודה זו נצפה במפגש הנהרות, נקבל הסבר על מערכת התעלות והסכרים שנבנתה כאן להובלת מי הנהרות אל הטורבינות, בדרכנו נעצור ליד תחנת רכבת העמק בה נותרו עדיין סימני גרפיטי של נוסעים משועממים הממתינים לרכבת המיתולוגית שמעולם לא הגיעה בזמן.

אל קניון הבזלת בנחל תבור

בהחלט מדובר על עמק צר במרכזו זורם הנחל בשקשוק עליז מפעם לפעם מדלג הנחל בשמחה על איזה מפלון קטן, מפעם לפעם הוא נבלע בסבך הצמחיה וחוזר ונגלה. מצידי הנחל מתנשאים מצוקי בזלת עד שלרגע ניתן לטעות ולחשוב שהגענו לרמת הגולן.

מאבירים לנחל כזיב ולמונפור

הפעם לשם שינוי מסלול למשפחות מיטיבות לכת, להורים שרוצים ללמד את הילדים לחוש את אהבת הארץ ברגלים ובלבד שיהיה פיצוי למאמץ. אז הנה לפניכם מסלול יפה וקשה, כשעה וחצי הליכה בחורש טבעי המובילים לאחד הנחלים היפים בארץ. שווה את המאמץ.

אל המעיין המג'נונה של נחל בית העמק.

המעיין הזה באמת מג' נונה, אי אפשר לדעת עד מתי יעלה הרצון מלפניו להזרים את מימיו בשצף קצף ומתי יסגור את העונה ויצא לחופשה עד לפעם הבאה. לכן כדאי לצאת עכשיו כאשר בעקבות הגשמים האחרונים המעיין בשיא שפיעתו. באמת מג' נונה, אי אפשר לדעת עד מתי יעלה הרצון מלפניו להזרים את מימיו בשצף קצף ומתי יסגור את העונה ויצא לחופשה עד לפעם הבאה. לכן כדאי לצאת עכשיו כאשר בעקבות הגשמים האחרונים המעיין בשיא שפיעתו.טיול לאתר שופע מים ובלתי מוכר

"מן המיצר קראתי י-ה" – טיול לנחל מיצר

הנוף באזור נחל מיצר הוא יחודי ושונה מאזורים אחרים ברמת הגולן. גבעות סלעי גיר במקום סלעי הבזלת ובימים אלו של שיא פריחה הדרך המקסימה צבועה בשלל פרחי אביב: כלניות, נוריות, כוכבנים, סביונים, ציפורנית, כרמלית, חרציות, עיריות ועוד. לכל אורך המסלול ילווה אותנו פכפוך המים הזורמים לשמאלינו. מראש המפל נביט מטה לעומק תשעה מטרים של מפל מים ובתחתיתו בריכה .

מפל עורבים ברמת הגולן

בשיא החורף, לאחר ימות גשם, זורם ערוצו של נחל עורבים ממישורי רמת הגולן אל עמק החולה. כאשר הופך הנחל למצוקי ותלול, צונחים המים בעוצמה רבה בצמד מפלים, האחד בגובה של כ-30 מטר והשני בגובה של כ-10 מטר. למרגלות המפל הגבוה נוצרת בריכה עגולה ויפה, שבמימיה הקרים אפשר לרחוץ. בנוסף, אפשר לעמוד למרגלות המפל הנמוך, ולהתרחץ תחת המים הזורמים.

מפל רסיסים, חולות בחרמון והישוב הכי הכי גבוה

הישוב נמרוד . היישוב הגבוה ביותר במדינה' יישוב של שש משפחות, כעשרים צימרים, מסעדה אחת שתי גלריות והמון המון נוף. עשר דקות לוקח להקיף את הישוב בהליכה, עשר דקות המספקות 360 מעלות של נוף שוויצרי מדהים. מדרום מזרח בריכת התכלת של ברכת רם, מדרום הישוב הדרוזי מסעדה, מצפון החרמון בולט בלובנו, מצפון מערב, מתחתינו מבצר נמרוד וממערב עמוק עמוק מתחתינו עמק החולה על ישוביו ומעברו הרי נפתלי.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA