מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

ירושלים וסביבתה

אתרי הכותל

הכותל הוא הרבה מעבר לבית כנסת עכשוי, הכותל נושא איתו חלומות של 80 דורות שחלמו לפקוד את אבניו ולו פעם אחת בחייו של אדם, בודדים, רק בודדים זכו לכך.

שלוחת שיירות

טיול בעקבות המלחמה על השיירות לירושלים בתש"ח

מיד קנדי לחורבת קובי

"ירושלים הרים סביב לה", (תהילים קכה) ואחד הרכסים היפים המקיפים אותה הוא רכס שלמון-שורק, ממערב לעיר. יער עמינדב משתרע ברכס זה על פני כ-7,000 דונם ומצטרף אל החורש הטבעי ויחד הם יוצרים כאן את השטח הפתוח הגדול ביותר שעומד לרשות תושבי ירושלים.

מעלה 21

בזה אחר זה יטפסו הג'יפים גם את המדריגה השלישית, חלקם בצורה חלקה, אחרים ינסו, יכשלו וינסו שוב ושוב עד שיעברו, ואנחנו בקו הרכס. זה השלב שבו האדרנלין משתחרר, מחליפים חוויות, תמונות בווטסאפ ופינג'אן קפה כמו הג'יפאים של תש"ח.השלט במקום מכריז שכאן היה משלט 21, אחד משרשרת משלטים שחלשו על הדרך העולה לירושלים, המשלט נכבש בליל א' באייר תש"ח וכובשיו החזיקו מעמד בגבורה ובאבדות כנגד כוחות האויב שהגיעו מבית מחסיר הסמוכה,

חווית צומת

מה עושה מלון בסין המבקש לספק ארוחות כשרות, האם יש לשלוח משגיח כשרות למטבח בכדי להדליק את הכיריים לפני כל בישול בכדי להמנע מבישול עכו"ם? שואל אותי ספי המרכז את ההדרכות במכון צומת (צוותי תורה ומדע), אפשר גם כך ואפשר עקרונית גם להדליק את הגז על ידי המשגיח בטלפון הנייד המפעיל מתקן מיוחד בדומה לשערי הכניסה בישובים המופעלים על ידי הניידים של התושבים. זה לא פותר את כל השאלות ההלכתיות וודאי לא מייתר את תפקידו של המשגיח אבל זה כלי עזר המייעל את עבודתו. זו רק דוגמא לייעודו של מכון צומת לרתום את הטכנולוגיה לשרות ההלכה.

מים וחקלאות קדומה בסטף

גן הסטף בהרי ירושלים הוא שריד לכפר ערבי ששכן במקום והיום הוא אתר של קק"ל לשחזור חקלאות קדומה

רחוב הנביאים בירושלים

היום קשה להאמין אך כשפרצה ירושלים בשלהי המאה ה19 מחוץ לחומות היה זה רחוב מודרני שקט המיועד לשכבות העליונות. "רחוב הקונסולים" קראו לו ובטיולינו כדאי להציץ לחצרות הבתים ולהתרשם שאכן מדובר היה בבתי פאר.

הגן הבוטני בהר הצופים

פינת החמד של מתחם האוניברסיטה היא הגן הבוטני. המקום הייחודי מאכלס את אוסף צמחי הבר הלאומי של מדינת ישראל וגדלים בו מינים רבים של צמחים מוגנים ונדירים. חוץ מהם יש בגן פריחות מרהיבות, שבילים נסתרים, מפלים ובריכות מים גדושות צמחייה. גם מערת קבר נמצאת בו. זו פינה להליכה רגועה בין השבילים, שמעוררת התפעלות מיפי הבריאה.

אל בורות המים - אמת הביאר

לקראת יום ירושלים נצא לטיול מים המשלב את סיפור אספקת המים לירושלים של ימי בית שני עם ההתישבות החדשה בגוש עציון..

נחלאות

נחלאות אינה שכונה, היא מקבץ של ל"ב שכונות, כל אחת בעלת אופי משלה. וכולן יחד מספרות את סיפור היציאה מן החומות

להציל את ההיסטוריה

מה שנאסר על ארכיאולוגים לעשות בפינצטה הותר לווקף לעשות בבולדוזר, הווקף חפר ללא רישיון אך בהסכמה שבשתיקה בור ענק לצורך הקמת מסגד תת קרקעי, תוך פגיעה בלתי הפיכה בכל השכבות הארכיאולוגיות כאשר משאיות מפנות את כפויות העפר האדירות אל נחל קדרון, גם זה ללא רשיון.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA