מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

המסלול היהודי בעכו

בעכו צעדו הרמב"ן והרמח"ל ור' חיים פרחי ור' נחמן מברסלב, גם נפוליאון שיחק תפקיד בעולם היהודי של עכו , נלך בעקבות כל אלו ובעקבות לוחמי האצ"ל פורצי חומות הכלא


המסלול היהודי בעכו
לשם שינוי נתעלם הפעם מ"אולמות האבירים" ונפנה דווקא למסלול היהודי שבעיר העתיקה.

נחנה את המכונית במגרש החניה החדש שליד "חוף הסוסים" (יש דבר כזה, פעם הייתה פה תחנה מרכזית של עגלונים), נביט לכוון הים הכחול, מולנו "אי הזבובים" (יש דבר כזה, תוצאה של שיבוש צלבני מגוחך).
מגרש החניה נמצא בחפיר שבחומה, כאן המקום להזכיר את נסיונות הנפל של נפוליאון ב1799 לכבוש את עכו ואת ההצהרה המפתיעה ששחרר ליהודים במהלך מסעו, הצהרה יותר ציונית מהצהרת בלפור
"... האומה הגדולה (צרפת).... קוראת לכם בזאת, לא רק לכבוש את אדמתכם, כי אם לקחת את מה שנלקח מעמכם, .... להשאר אדוניה, ולשמור עליה מפני כל הבאים אליה. קומו! הראו שכוחם של מדכאיכם לא פגע בגבורתם של צאצאי הגיבורים.... וכי אלפיים שנים בהם התייחסו אליכם כאל עבדים לא הצליחו לשבור את רוחכם...."
היהודים עצמם, כדרכם של יהודים, נותרו ספקניים למדי לנוכח ההצהרה המתלהבת.
ניכנס לעכו בשער היבשה, בשער תלויה עדיין קורת העץ עליה נהגו לתלות את מי שלא שילם מסיו בזמן, ראו הוזהרתם! (את האגרה כבר שילמתם?)
אנחנו מגיעים לככר חיים פרחי, יועצו היהודי הבכיר של השליט העותמני הכל יכול שכנויו "אל ג'אזר" , כלומר "הקצב", השליט זכה בכינויו המפחיד ביושר והקפיד לשמר את המוניטין האכזרי שלו, גם יועצו הקרוב חיים פרחי לא נמלט מסימני "חיבתו" וציור מאותה תקופה מציג את פרחי שתום עין, קטום אף וכרות אוזן. למרות זאת העדיף פרחי את "חיבתו" של אדונו על פני הבטחותיו של נפוליאון וסייע רבות בהגנת העיר בפני הצרפתים.
נמשיך לשוק הצבעוני של עכו, בשמים, תבלינים, ריחות נעימים או מסריחים של דגים, הכל עניין של טעם וריח ובסמטה קטנה, בין בתי משפחות ערביות, חבוי בית כנסת הרמח"ל.

הרמח"ל מגדולי ההגות של העולם היהודי, מחבר הספר "מגילת ישרים", גאון שבגיל 19 הוסמך לרבנות, עסק בהלכה, במוסר, בכתיבת מחזות, בשירה ובקבלה. בגללה גם הוחרם ונרדף, ספריו הועלו על המוקד והוא ברח מאיטליה לעכו, כאן התגורר כשנתיים עד שנספה עם משפחתו במגיפת הדבר.
אנו ממשיכים אל הנמל, מחזה משובב נפש של המרינה, סירות קטנות וגדולות, סירות דייגים וספינות שייט, מי הים הכחולים, מפרץ עכו ובאופק הר הכרמל, אם הים רוגע, מזג האוויר נעים, הילדים מחפשים חוויה וזמנכם בידיכם, התמקחו מעט עם אחד מבעלי הסירות וצאו לחצי שעה של הפלגה.

אם לאו, שבו בנוחות על אחד הספסלים, שאפו את הנוף וריח הים ופתחו את ספר שבחי הר"ן של ר' נתן תלמידו של ר' נחמן מברסלב וקראו סיפור מדהים על ר' נחמן הנלכד בעכו בשבת זכור 1799 בשעה שנפוליאון בא לצור עליה ור' נחמן מחפש דרך להימלט מצרה צרורה זו שניחתה עליו ובמנוסתו הוא עולה בטעות על משחתת תורכית , שם מחיילים את השמש שלו, נותנים בידיו רובה ומעמידים אותו בשמירה את המשך הסיפור המרתק קראו בעצמכם בשבתכם בספסל.
ובשום פנים אל תחמיצו סיור מודרך במוזיאון אסירי המחתרות, המוזיאון השוכן בכלא עכו חודש לאחרונה והסיור המשמים שודרג לסיור מרתק עם מצגות אור קוליות והדרכה מקסימה המספרים את סיפור הפריצה הגדולה של האצ"ל מכלא עכו במאי 47 בפיקודו של לוחם האצ"ל איתן ליבני , אבא של שרה מסוימת שנטשה את משנת האצ"ל.

ועדיין לא סיפרנו על בית הכנסת הטוניסאי המפואר ובית הכנסת הקווקזי. צאו לעכו בסיור מודרך ותגלו עולם יהודי עשיר ולא מוכר.


WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA