מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

קרית שמונה של זהב

מסתבר שיש גם יש. דווקא בקרית שמונה נמצא אחד הפארקים היפים ביותר ולא סתם פארק אלא פארק עם ג'ונגל ונחל זורם בליבו ולא סתם נחל אלא נחל זהב.קרית שמונה של זהב


יד על הלב, מתי לאחרונה טיילת בקרית שמונה? קריית שמונה היא התחנה בדרך לחרמון, בדרך לבניאס, לפעמים עוצרים לפאלפל. אבל לטייל? מה יש לטייל בעיר הזאת? מסתבר שיש גם יש. דווקא בעיר הזאת נמצא אחד הפארקים היפים ביותר ולא סתם פארק אלא פארק עם ג'ונגל ונחל זורם בליבו ולא סתם נחל אלא נחל זהב.
אבל, לאט, לאט. בואו נתחיל עם כמה מילים על העיר עצמה.
עד לתש"ח היה כאן כפר ערבי קטן בשם חלסה עם מעיין בשם עין זהב שהשקה את שדות הכפר והצמיח "ג'ונגל" סביבו.
עם נפילת צפת נבהלו תושביו ונטשו אותו לבלי שוב. בתי הכפר נהרסו ונותרו רק בניין המסגד והמעיין. במקום הכפר הוקמה מעברה היא "מעברת חלסה" שהתפתחה לעיירה קטנה בשם "קרית יוסף" ע"ש יוסף טרומפלדור, העיירה התפתחה לעיר ושמה שונה לקרית שמונה ע"ש כל שמונת הנופלים באותו קרב מפורסם בתל חי. אנו נטייל הפעם במסגד שנותר מן הכפר והוסב בינתיים למוזיאון לתולדות העיר ובנחל הזהב ששוקם והיום הוא פארק יפיפה.
המוזיאון לתולדות קריית שמונה נמצא ברחוב הירדן 26 ובו עצמו מוצגים תצלומים נושנים, חפצים וכלים יומיומיים - כולל מנורות שפעלו על נפט, רדיו ענתיקה, עריסה של תינוק ואפילו שחזור של הפחונים ששימשו את דיירי המעברה.
למרגלות המוזיאון זורם הפלג של נחל עין זהב. נצעד בצדו כמה מטרים דרומה ונגיע לחורשה שבה צומחים כעשרה עצי ענק מהמין טכסודיון דו-טורי. בצל העצים מוצבים שולחנות ובהם מצוירים לוחות שחמט. צועדים בהמשך הפלג ונפרדים ממנו ימינה ליד שדרת הרדופים שחוסמת את המעבר. כאן פונים ימינה בשביל הפארק הצמוד להרדופים. כ-50 מ' אחרי שני עצי תות גדולים יורדות מדרגות עץ שמאלה לאפיק הנחל, שבו שוררת אפלולית של עצי תאנה ותות. השביל יורד לפינת ישיבה של ארבעה ספסלי עץ, הנחים בצל עצים גדולים של מילה סורית. זהו עץ גבוה, המעדיף לצמוח ליד פלגים. קל לזהות אותו על פי עליו המנוצים ועלעליו המשוננים. תושבי קריית שמונה מכנים אזור זה של הנחל בתואר ג'ונגל.
עתה יש להתכופף ולעבור מתחת לגזע של מילה סורית. השביל מגיע לגשרון העובר מעל לפלג הזורם של נחל עין זהב. עד כה עברנו כחצי קילומטר. עוד כמה צעדים ואנו מגיעים למרחב מוצל ובו מרפסת עץ ושולחנות פיקניק ערוכים כריבועים מסביב לעצים. כאן עולים מערבה לכתף הנחל ופונים ימינה בחזרה בשביל רחב וברור לפארק עין הזהב.
תלאות רבות ראה הפארק הזה בששים השנים האחרונות, עד לתחילת שנות השבעים הייתה במקום גינה ציבורית קטנה ובה מגרש משחקים, מדשאה, אגם ומפל מרשים ושמשה כמקום בילוי אהוב על תושבי המעברה. בשבת היה המקום מלא משפחות שחיפשו מרגוע ובילוי. באותם הימים זרמו מים רבים בנחל עין זהב והיה אפשר לשחות באגם. שאר האזורים שהם היום חלק מפארק הזהב, ובמיוחד אזור "הג'ונגל" שהשתרע דרומה עד לטחנת הקמח, שימשו בעיקר את הנוער שאהב לשוטט שם ולהנות מפירות עצי הפרי שנשארו מתקופת הכפר הערבי חלסה ובקיץ התקיימו בגיונגל קייטנות. חלק מהפארק שוכן במקום בו היה הכפר הערבי חלסה, שהותיר אחריו עצי פרי חלק מטחנת קמח ואמת מים. מאוחר יותר יובש המעיין על ידי מקורות שהשתמשה במימיו לטובת תושבי העיר המתפתחת, הגינה הוזנחה וקבלנים לטשו עיין לשטחים הפנויים.
ב2007 , רגע לפני שעלו הטרקטורים התארגנו תושבי העיר והגופים הירוקים למאבק על הצלת המקום והצליחו. תכניות הבניה בוטלו, קק"ל פיתחה את האתר, מקורות צמצמה את שאיבת המים והעיר קרית שמונה זכתה בשמורת טבע גדולה ויפה בלב העיר.
לפני כחודש ב 20 באוקטובר פרצה שריפה בשמורה וסימניה ניכרים עדיין , יש להמתין לצמחיה שתשתקם ולעירייה שתחליף את המתקנים השרופים. גם רמת הנקיון בשמורה טעונה שיפור ועם כל זאת כדאי להקדיש שעה לביקור בפינת חמד זו.


*וידאו:768556-1v9B3hrGE1&רק הזהב 013_xvid.avi*


WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA