מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

יהודה שומרון והבקעה

אל בורות היין

בגבעת היקבים מערכת של 26 בורות פעמון חצובים, המחוברים ביניהם במחילות חצובות. בורות אלו שמשו לשמירת חביות היין, בתקופת בית ראשון, ומאוחר יותר חוברו בנקבות. מומלץ מאוד להוא למקום עם ילדים ובעוד אנחנו "פותחים שולחן" יזחלו הילדים בליווי מבוגר במערכת הנקבות (להביא פנס) להנאתם ולשמחתם.

אל בורות היין
שירן שבתאי – "מורשת הגליל"
בטיולינו השבועי נבקר באתר הנמצא פחות מחצי שעה ממודיעין, אתר המשלב לימוד פרק בתנ"ך עם זחילה הרפתקנית לילדים ועדיין אינו מוכר לרבים הוא גבעת היקבים.
באתר מערכת של 26 בורות פעמון חצובים, המחוברים ביניהם במחילות חצובות. בורות אלו שמשו לשמירת חביות היין, בתקופת בית ראשון, בטמפרטורה קבועה של 17-18 מעלות צלזיוס. כשרואים את הבורות ברור מהיכן באה המילה יקב. מקורה במילה "נקב"' כמו שמפרש רש"י על המילה "יוגבים"- "חופרי הארץ, לשון יקבים, שהם חפירות בקרקע" (מלכים ב כה, יב ).( מאותו שורש גם "גבים"=בורות). בורות כאלו עם קנקני יין וכתובות של המקומות מהם הביאו את היין נמצאו לראשונה בשנות הששים בגבעון ולכן הם מכונים במחקר "בורות גבעון". גילוין של מערכות יקבים רבות באזור מעיד על גידול גפנים כענף מרכזי מאוד בחקלאות, תמונה שתואמת את הידוע לנו מן הכתובים:
כבר בתקופת דוד המלך מוזכרים הממונה על הכרמים והממונה על היקבים "ועל הכרמים שמעי הרמתי, ועל שבכרמים לאצרות היין זבדי השפמי" (דברי הימים א כז, כז), מה שמעיד על סדר הגודל של הגידולים. לאחר חורבן בית ראשון הוגלו כל היהודים אבל "מדלת הארץ השאיר נבוזראדן לכרמים וליוגבים". (מלכים ב, כה,יב),. היוגבים הם האחראים על היקבים (חילוף אותיות ג-ק). לאחר החורבן מנחם ירמיה הנביא את בת ציון האבלה עוֹד תִּטְּעִי כְרָמִים בְּהָרֵי שֹׁמְרוֹן נָטְעוּ נֹטְעִים וְחִלֵּלוּ: (ירמיה, לא, ד). ואכן חקלאות היין המתפתחת בימים אלו בבנימין אינה אלא חזרה לחקלאות הקדומה של ימי בית ראשון
בתקופת בית שני שמשה מערכת הבורות כמערכת מחסנים, ולאחר מכן, לאחר חורבן הבית, חוברו הבורות זה לזה על ידי נקבות וניתן היה להשתמש בהם כמחילות מסתור. כדוגמת מחילות המסתור המוכרות משפלת יהודה.
הגעה: מצומת שילת נוסעים על פי השילוט לנילי ולאחריו לטלמון. חוצים את טלפון לכוון המעיין, לאחר המעיין ממשיכים לפי השילוט להר חרשה. עוברים את הכניסה לחורש ירון ולאחר מכן פונים שמאלה לחניון עפר לפי השילוט לגבעת היקבים. מהחניון מטפסים לגבעה ומתחברים לשביל מימין שמסומן ע"י אבנים שמסודרות משני צידיו. הולכים בו ועולים לשביל שמוביל ישירות ליקבים. יש עליה של כשני מטר ומיד אחריה בור יקב גדול אליו יורד סולם, יורדים עם הילדים בזהירות בסולם ומתחילים בזחילה. באפשרות הראשונה פונים ימינה וממשיכים לזחול עד שנראה את קרן האור הבוקעת מלמעלה ומסמנת את קצה המסלול ואת הסולם היוצא החוצה. טעינו. פספסנו את הפניה, לא להכנס לפאניקה. נזחל חזרה על עקבותינו. בכל מקרה בפעם הראשונה רצוי לזחול בעקבות מדריך המכיר את הנקבה.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA