מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

יהודה שומרון והבקעה

לכו נא אל מקומי אשר בשילו

בשילה צריך ללכת עם תנ"ך פתוח ולב פתוח. כי את המשכן שאנו מחפשים טרם מצאו ומה שמצאו נוגע לתקופות אחרות וזמנים אחרים. סיור אל הלב היהודי של עם ישראל בתקופת שפוט השופטים.


לכו נא אל מקומי אשר בשילו

דגם של מזבח העולה (צילם שבתאי שירן)
שבתאי שירן – "מורשת הגליל"
כִּי לְכוּ נָא אֶל מְקוֹמִי אֲשֶׁר בְּשִׁילוֹ .... וּרְאוּ אֵת אֲשֶׁר עָשִׂיתִי לוֹ ... וְעַתָּה יַעַן עֲשׂוֹתְכֶם אֶת כָּל הַמַּעֲשִׂים הָאֵלֶּה.... וְעָשִׂיתִי לַבַּיִת אֲשֶׁר נִקְרָא שְׁמִי עָלָיו ... כַּאֲשֶׁר עָשִׂיתִי לְשִׁלוֹ: (ירמיה ,ז, יב)
הימים ימי סליחות וטיול הסליחות שלנו השבוע יהיה אל המקום בו שכן המשכן, אל תל שילה.
לאחר התשלום והכניסה נפנה ימינה אל עבר מרכז המבקרים שם מוצג סרטון המתאר את תולדות המקום, שם נמצא דגם של המשכן, מכיוון שבשטח למרבה האכזבה טרם נמצאו שרידים של המשכן כדאי לעצור ולהתעמק בדגם.
שני אזורים היו במתחם המשכן. החצר, בה היו הכיור ומזבח העולה, הייתה בצורה מלבנית, אורכה (צפון ודרום) 100 אמה ורוחבה 50 אמה. החצר הייתה מוקפת קלעים עשויים שש משזר. לצורך קביעת הקלעים היו עמודים שמוקמו על אדני נחושת,
המשכן היה מבנה מיוחד, ששילב אוהל רגיל וסוכה שטוחה של קרשי עץ. האוהל הפנימי היה עשוי עשר יריעות ארוגות מחומרים יקרים. על גבי מערכת זו, הייתה מערכת נוספת של 11 יריעות מצמר עיזים, שנקראת "אוהל על המשכן".
המשכן עצמו היה עשוי קרשים מעצי שיטה, מצופים זהב. גובה המשכן היה עשר אמות ואורכו הגיע ל-30 אמה , רוחב המשכן היה 10 אמות.
יצוין שעל פי המשנה (מגילה, א', יג'),הוחלפו בשילה קירות העץ בקירות אבן ומזבח הנחושת היה מלא אבנים ולא אדמה (זבחים דף סא'), למעשה ניתן לראות את משכן שילה כתחילתו של בית המקדש.
מכאן נצא לסייר בשטח הגן, נחצה חורשה עם ספסלים הפונים למעין אמפיתאטרון טבעי המכוון לבמת סלע קטנה עם מדריגות הפונות אליה, זה המקום לשחזר את מעמד חלוקת הארץ לשבטים כמתואר ביהושע יח
וַיִּקָּהֲלוּ כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל שִׁלֹה, וַיַּשְׁכִּינוּ שָׁם אֶת אֹהֶל מוֹעֵד, ….וַיְצַו יְהוֹשֻׁעַ …. לֵאמֹר, לְכוּ וְהִתְהַלְּכוּ בָאָרֶץ … וְשׁוּבוּ אֵלַי, וּפֹה אַשְׁלִיךְ לָכֶם גּוֹרָל לִפְנֵי ה' בְּשִׁלֹה. ... וַיַּשְׁלֵךְ לָהֶם יְהוֹשֻׁעַ גּוֹרָל בְּשִׁלֹה לִפְנֵי ה', וַיְחַלֶּק שָׁם יְהוֹשֻׁעַ אֶת הָאָרֶץ לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל כְּמַחְלְקֹתָם".
מכאן נעלה למגדל התצפית הנמצא על ראש הגבעה, מצפון נראה משטח בין שני קירות שהמרחק ביניהם 50 אמה כרוחב החצר ומקובל להניח שזה איזור המשכן. מיקום זה מתאים לנאמר בפסוק (דברים לג) לְבִנְיָמִן אָמַר, ..., חֹפֵף עָלָיו כָּל הַיּוֹם, וּבֵין כְּתֵפָיו שָׁכֵן". שכן הגמרא (זבחים נד א) קובעת על פי פסוק זה שהמקדש אינו ניצב בשיא הגובה אלא למטה ממנו.
ממערב נראה את נחל שילה, משם הגיעו הפלישתים על פי ההשערה להחריב את שילה הקדומה, שם נערך הקרב הראשון בין החשמונאים למכבים כאשר ארב שם יהודה המכבי לאפולוניוס והיכה אותו שוק על ירך.
ממזרח נביט בעמקים מסביב שם חוללו בנות ישראל כמו שנאמר בשופטים כא "הִנֵּה חַג ה' בְּשִׁלוֹ מִיָּמִים יָמִימָה" ,שם חטפו אנשי בנימין נשים מן המחוללות (האופציה כבר לא קיימת היום), למרגלות התצפית חפירות ארכיאולוגיות המאשרות שהישוב בשילה נמשך הרבה לאחר חורבן המשכן כמו שסיפר אותו זקן (יומא לט ב ) "פעם אחת הלכתי לשילה והרחתי ריח קטורת מבין כותליה". ובריח הקטורת השוכן על שילה נסיים את הסיור בציפיה לחידוש העבודה בימינו אמן.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA