מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

דרום

אל קניון שחורת בדרך לאילת

איזור אילת הוא חגיגה לאוהבי הגיאולוגיה, נראה כאילו בחר הקב"ה לאחר ששת ימי בראשית להניח כאן את כל עודפי חומרי הבניה, סלעי גרניט קשה ליד סלעי חול רכים, אבן גיר וסחף נחלים יוצרים מגוון צורות וחגיגה של צבעים.בחרנו הפעם במסלול נחל שחורת, מסלול רגלי של ארבעה קילומטר בסך הכל הדורשים כשלוש שעות הליכה, לא בגלל הקושי, כי אם בגלל היופי.

אל קניון שחורת בדרך לאילת.
שירן שבתאי – "מורשת הגליל"

תיאור המסלול:
ממגרש החניה, נתחיל ללכת בסימון הירוק, הנכנס לתוך קניון צר וגבוה של אבני גרניט שחורים המעניקים לו את שמו. מקורם של סלעי הגרניט בלבה הרותחת במעבה האדמה אשר עלתה ממרכז כדור הארץ אל פניו, תוך כדי התקררות והתגבשות איטית. בגלל ההתגבשות האיטית, נוכל לראות גבישים בצבעים וגדלים שונים בסלע.
בגלל גוון הסלע הכהה הוא מתלהט במיוחד בשמש. לא אחת נמדדות כאן בקיץ טמפרטורות קרקע של 80 מעלות. נתון זה עשוי להעלות את מידת ההערכה לצמחים הבודדים שחיים כאן - עצי שיטה שנאחזים בגדות הנחל וצלף סחוסי הפורץ מבין סדקי הסלע.
אורכו של הקניון הוא כ-1200 מטרים. במהלך ההליכה בו נפגוש שני מפלים יבשים המספקים לנו טיפוס אתגרי קליל. בסופו אנו מגיעים לסימון אדום מצד ימין, בעזרתו נעלה לגדה הצפונית של האפיק. שם תתגלה לנו תצפית נפלאה. במקום זה אנו פוגשים סלע מסוג שונה( צבע צהבהב) , זהו הגיר: סלע משקע ימי, ואם נתבונן היטב נוכל למצוא בו מאובנים וכן שכבות של חרסיות ועורקי גבס. (שכבות רכות מאוד הבנויות מהן דפים-דפים, הנשברים בקלות. בתוכן עורקים לבנים עכורים בדרך כלל, של חומר קשה יותר).
יש לשים לב לסימון השבילים ברגע שיוצאים מן הקניון.
באמצע המסלול המסומן באדום נגיע למפגש עם סימון שחור ושביל ישראל (כתום, לבן וכחול), בנקודה זו נפנה ימינה, עם הסימון השחור ושביל ישראל.
אנו נמצאים כעת ברמה חולית שממנה נשקפים נופים יפים של ההרים הסוגרים עליה סביב. צבעו של כל אחד מההרים כאן הוא שונה. צפונית-מזרחית אלינו מתנשא הר אמיר, העשוי כולו אבן חול נובית - דבר הניכר בצורותיו הרכות ובגוונים המשתנים מחום לאדמדם. בלב הרמה ישנה גבעה העשויה אף היא אבן חול - צבעה חום אדום ובגלל שהיא עשויה מחומר רך, נוצרו בה על ידי מים ורוחות מנשבות גומחות סלע וקשתות.
בשלב זה רצוי לפקוח עיניים ולתור אחר גל אבנים בצורה מלבנית שנראה "חשוד" במיוחד. מדובר במלכודת נמרים עתיקה שבאמצעותה נהגו הבדואים לצוד נמרים בעבר. בתוך המלכודת המלבנית היה מונח טרף שאליו נמשך הנמר. ברגע שהנמר התחיל לטרוף את הטרף, השתחררה אבן מראש המלכודת וסתמה את פתחה. כך הנמר נשאר כלוא, עד שהיה מגיע הבדואי והורג אותו בדקירות חנית.

איך מגיעים?
מאילת נוסעים צפונה בכביש הערבה בערך כ- 15 דקות. ליד אבן ק"מ מס' 20 פונים מערבה לדרך עפר על פי השילוט החום המפנה לקניון שחורת. תחילת הדרך מסומנת בכחול ובהמשכה, בנקודת ההתפצלות הופכת לירוק. אנחנו נמשיך שמאלה לכיוון קניון שחורת על הסימון הירוק ,אורך דרך העפר עד תחילת מסלול ההליכה כ- 6 ק"מ.
סיורים באילת במהלך חנוכה ניתן לעשות עם שירן שבתאי במסגרת "ארץ אהבתי"

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA