מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

דרכי נוף

דרך דיפנבייקר

נלך בדרך בה הלכו לוחמי חטיבת הראל בקרבות לפתיחת דרך שער הגייא, לא בוואדי עצמו אלא באחד משני הרכסים השולט עליו, רכס משלטים. רק משם ניתן להבין את עצמת המאמץ לשמירת הדרך.

דרך דיפנבייקר ברכס משלטים
שירן שבתאי – "מורשת הגליל"
סיורינו הפעם הוא בדרך לירושלים בעקבות קרבות חטיבת הראל, שרבין היה מפקדה ונפתח בשירו בין האלמוות של חיים גורי
באב אל וואד,
לנצח זכור נא את שמותינו,
שיירות פרצו בדרך אל העיר...
והשיר מסתיים בצוואת הנופלים....
יום אביב יבוא ורקפות תפרחנה,

אודם כלנית בהר ובמורד.
זה אשר ילך בדרך שהלכנו
אל ישכח אותנו, אותנו באב אל וואד.


נלך אם כך בדרך בה הלכו, לא בוואדי עצמו אלא באחד משני הרכסים השולט עליו, רכס משלטים. רק משם ניתן להבין את עצמת המאמץ לשמירת הדרך.

ראשיתו של המסלול באנדרטת פורצי הדרך לירושלים. האנדרטה עשויה בסיס בטון שממנו יוצאים שישה מוטות מתכת, המסמלים את הפריצה לעבר ירושלים במלחמת העצמאות. היא מעוצבת בדמות אצבעות, המצביעות על הכיוון לבירה.. מכאן יש תצפית נוף לעבר שפלת החוף וגוש דן.
דרך העפר המסומנת מטפסת בגדה הדרומית של נחל יתלה אל דרך רכס המשלטים. תצפית אל נחל יתלה מסבירה יותר מכל את מאבק הגופים הירוקים למנוע את הפגיעה הסביבתית הקשה המתוכננת במסגרת פרויקט מסילת הברזל החדשה לירושלים. עוד קילומטר והדרך מגיעה לפינת ישיבה שם נצבו בעבר שרידי משוריינים מימי מלחמת העצמאות. המשורינים אינם, נותרו השלטים.

נמשיך בדרך דיפנבייקר, הקרויה על שמו של ג'ון דיפנבייקר, ידיד ישראל שהיה ראש ממשלת קנדה בשנים 1963-1957.אנו נכנסים, למעשה, למתחם יערות נווה אילן-החמישה והכפירה ולגן לאומי הרי יהודה. בהמשך הדרך כדאי לעצור באחת מן הנקודות הצופות לכביש שער הגייא המתפתל כנחש תחתינו. תצפית כזו ממחישה את חשיבותו האסטרטגית של הרכס ואת קשיי הכיבוש שלו יותר מכל הרצאה או כתבה.

נתקדם הלאה אל משלט 7, נחלוף ביער לזכרו של זבולון המר, שר חינוך לשעבר בממשלת ישראל. לוחמי חטיבת "הראל" כבשו את המשלט מידי כוחות "צבא ההצלה" של קאוקג'י ב-11 במאי 1948. יומיים לאחר מכן ניסו הערבים לכבוש את המקום מחדש, אך נסוגו לאחר קרב קשה.

נעבור דרך משלט 8, אל יעדנו הבא - משלט 10. במלחמת העצמאות ולאחריה, עד מלחמת ששת הימים ניצב כאן משלט ישראלי שתפס עמדה מול "רכס התותחים" הירדני שבאזור לטרון. נמשיך בדרך ונגיע לצומת. הדרך ימינה - אל פארק איילון-קנדה חסומה בהמשך עקב עבודות הרכבת , לכן נפנה שמאלה לכוון שער הגיא.

בפניה נעבור ליד מבנה ולידו בור מים, המבנה שימש לשמירת הדרך מיפו לירושלים בתקופה העותומנית. כאן מסתיים הטיול שלנו הקצר באורכו (כ 10 ק"מ) אך עמוס בתכניו, נגיע אל חלקה האחורי של תחנת הדלק "פז" בשער הגיא ממנה נצא לכביש מס' 1 לכוון ת"א.
כיצד מגיעים?

נוסעים בכביש מס' 1 מירושלים לכוון ת"א, לפני צומת שורש, יש שילוט כניסה לאנדרטה.
המסלול מתאים לכל רכב.


משלט 10 – תצפית על הכביש לכוון לטרון. (צילם: שבתאי שירן)

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA