מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

מהגשר הרומי למפל בזלת

"אם גן עדן בארץ ישראל הוא, בית שאן פתחו" (בבלי, עירובין יט), אמר ריש לקיש והוא לא התכוון לחודש אוגוסט אלא לעונה הנוכחית כאשר מזג האויר בבית שאן נוח, הפריחות בעיצומן ונחל חרוד זורם למרגלות העירבין הגשרים
"אם גן עדן בארץ ישראל הוא, בית שאן פתחו" (בבלי, עירובין יט), אמר ריש לקיש והוא לא התכוון לחודש אוגוסט אלא לעונה הנוכחית כאשר מזג האויר בבית שאן נוח, הפריחות בעיצומן ונחל חרוד זורם למרגלות העיר
השנה תוגבר נחל חרוד בשפע של מי גשמים והוא זורם בחדוה בין גשרים ויחד עמו זרמנו גם אנחנו בטיול רגלי בין הגשרים.
נתחיל את הטיול בגשר הראשון הוא גשר הקנטרה, גשר מהתקופה הממלוכית עליו עוברת אמת מים. ראשית נרד במדרגות לערוץ הנחל עצמו, מכאן גם נראה היטב הגשר הגבוה והמרשים, ששוקם בחלקו. הגשר בנוי אבני בזלת מתנשא על שתי קשתות מקוריות, חלקו הצפוני שנהרס שופץ בתקופת הבריטית כגשר בטון עליו עוברת אמת המים. בעונה זו יש מפל יפה של מים למרגלות הגשר. לאחר הצפיה נטפס חזרה לשביל המסומן ונעבור רגלית בגשר.
מכאן נמשיך בדרך כורכר כבושה מזרחה לאורך אפיק הנחל. המסלול מוצל על ידי עצי אקליפטוס ולאחר כ2 ק"מ נגיע לחניון נוסף מוסדר עם שלחנות, צל ומתקני שעשועים אך אנו נמשיך לגשר השני בסדרה הוא הגשר הרומי המערבי עליו עובר כביש הגישה לעיר בית שאן, דרכנו ממשיכה במעבר מתחת לגשר.
הגשר אמנם מכונה הגשר הרומי אך לאמיתו של דבר הוא גשר תורכי העומד על יסודות רומאים מעבר לגשר שרידי תחנות קמח שהגדולה שבהן כונתה טחונת א-תום שפירושו טחנת התאומים בשל צמד ארובותיה. מכאן גם תצפית יפה למפל השני בסדרה אותו מפל שהניע את גלגלי הטחנה.
מכאן לאורך כ3 ק"מ ממשיך מסלול אספלט המיועד לאופניים ושמו שביל "בין הגשרים". נמשיך אתו מזרחה עם ערוץ הנחל, לצד אקליפטוסים ושרידי טחנות הקמח אל הגשר הקטוע. מדובר בשרידי גשר מרשים מאוד, גדול ועתיק, ששימש כשער הכניסה הראשי לבית שאן העתיקה.
מדרום, מצד ימין שלנו מתנשא תל בית שאן שם שכנה העיר בית שאן של תקופת בתנ"ך על חומותיה הוצגו גופות שאול המלך ובניו עד שבאו אנשי יבש גלעד ועשו עימם חסד של אמת. ניתן להכנס מכאן לגן לאומי בית שאן, אל שרידי סקיתופוליס העיר הרומית המרהיבה על רחובותיה המרשימים, בית המרחץ והתיאטרון אך אנו נמשיך בדרכנו מזרחה לאורך הנחל הזורם.
מכאן ואילך השביל אינו מוסדר אך דווקא משום כך הוא יפה יותר, שביל נוח בין עצי אקליפטוס גבוהים, מרבדים של צמחי חרדל צהובים וגדילן סגולים, חובבי הפרחים יזהו כאן עוד מגוון עשיר של פרחים נוספים, השכשוך המתמיד של המים הזורמים יוצר גם הוא מוזיקה עריבה, חבל רק שהמים אינם נקיים.
הגשר השלישי בסדרה יהיה הגשר הרומי המזרחי, כעמיתו המערבי גם זה גשר קשתות עותמני הבנוי על יסודות רומאים. והיה בשימוש של כביש 90 עד 1994, אז נבנה גשר בטון חדש.
הדרך עוברת מתחת לגשר ומגיע לחניון מסודר עם שלחנות ישיבה וסוכות צל, אך לא נעצור עדין כי במורד הנחל, נמצא קניון הבזלת ומפל המים הגבוה ביותר בנחל חרוד, כ-13 מטר. ואטקרציה שווה במיוחד - גשר פלדה מרשים ביותר שעובר מעל הנחל ומחבר את שני צדי החניון ומהווה תצפית מעולה לצלום. זהו הגשר הרביעי לסיום המסלול.

איך מגיעים?
אורך המסלול כ8 ק"מ והוא מחייב הקפצת מכוניות. מצומת מסילות ניסע לכוון צפון מזרח בדרך כורכר טובה לכל רכב לאורך נחל עמל הישן עם סימון שבילים אדום כק"מ ונגיע לחניון גשר הקנטרה.
לחניון של קניון הבזלת ניסע מבית שאן לכביש 90 ומשם לכיוון קיבוץ מעוז חיים אחרי כ-150 מ' בלבד נפנה שמאלה לעינות חוגה. אחרי כ 300 מ' נוספים נפנה ימינה לרחבת החניה.
WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA