מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

המרכז

אגמים עירוניים

בשנה ברוכה זו ממלאים מי הנחל את האגם ונשפכים חזרה במפל עליז אל המשך הנחל. דשאים מוריקים סביב, גשר עץ ופינת תצפית במים. פינה של פסטורליה ושלוה. התישבנו בספסל. הנכד הסתכל בענין בברוזים המשייטים

אגמים עירוניים.
הנכד לא רוצה לאכול אמרה אשתי ביאוש, קצת שניצל, קצת תפוחי אדמה וקצת אורז וזהו. הוא לא מוכן לאכול יותר.
וקצת פרגית? שאלתי
וקצת פרגית ואפונה, וזה הכל. ענתה שתחיה, תראה איך הוא נראה? עור ועצמות.
הסתכלתי על השמנמן ושתקתי.
הוא צריך טבע. הוא צריך אגם כמו בכנרת, פסקה האשה. אבל שיהיה מהר. וקרוב.
אז נסענו לאגם הצלילים בראש העין, האגם שוכן בערוצו של נחל רבה. בשנה ברוכה זו ממלאים מי הנחל את האגם ונשפכים חזרה במפל עליז אל המשך הנחל. דשאים מוריקים סביב, גשר עץ ופינת תצפית במים. פינה של פסטורליה ושלוה. התישבנו בספסל. הנכד הסתכל בענין בברוזים המשייטים וזוגתי שתחיה דחפה לו עוד פולקע לפה.
לא רוצה בכה הנכד.
לא מספיק טוב. פסקה האשה. תמצא לנו מקום אחר.
המשכנו לפארק האקולוגי בהוד השרון, גם כאן ניצלו ערוץ טבעי של נחל הדר ליצירת אגם מרשים עם גשרים מעל המים, הגשרים אכן מקנים תחושה פסטורלית ונעימה. סביב מדשאות, ספסלים ומסלולי הליכה. מי המים אסורים לשתיה שכן למרות צבעם הצלול מדובר במי קולחים שעברו תהליך טיהור ושדרוג ביולוגיים ע"י צמחים ייחודים.
מקום יפה אמרה האשה ודחפה לילד נתח פרגית.
הילד לא אוכל. ספקה כפים ביאוש. צריך אגם יותר גדול.
האגם בפתח תקוה ענה על הציפיות, רחב ידים כ14 דונם של מים נקיים, עם גשרים תלוים המאפשרים ללכת "על המים" צמחית נחלים השתולה במים ודגי זהב משייטים. למדנו שסינון המים והשמירה על איכותם מתבצעים באמצעות צמחיה מותאמת ודגים ולא באמצעים כימיים מה שמגדיר אותו כאגם אקולוגי.
סביב לאגם פארק משולב המכיל מרחבי דשא גדולים, שבילי הליכה , מתקני פיקניק , מתקני משחק לקטנים ומתקן מרכזי לגדולים יותר. צל חיוך נצנץ בלחיים השמנמנות של הילד. נצלנו את החיוך לדחוף בננה.
בין הצמחים ניתן לראות זה ליד זה את הקנה, הסוף והגומא. הזדמנות נדירה ללמוד להבחין בין הסוגים השונים של צמחי המים. הורדתי את הילד השמח מהנדנדה ובקשתי ללמד אותו פרק בהלכות צמחית נחלים. משום מה הילד התעניין יותר באמא ברווזה ששטה לה בניחותה עם להקת האפרוחים שלה.
יש לך איזה אגם תוסס יותר? שאלה העזר כנגדי.
באגם ברעננה היתה מזרקה עליזה שהתיזה מים בששון, בית קפה ללא כשרות שבו ישבו אנשים על כוס קולה בודדה בוהים במים במשך שעות, אווזים וברווזים שחו בהנאה נמלטים מצווחות הילד שרדף אחריהם בחוף, אחריו רודפת סבתא עם תפוח. צורת האגם כעלה תלתן כסמל העיר רעננה ובחלקו המערבי עובר גשר הולכי רגל באורך 75 מ' מעל למי האגם. בצידו הצפוני של האגם נמצאת תעלה עם מפלונים קטנים, המוליכה מים לאגם
סביב לאגם פארק לבעלי צרכים מיוחדים, מתקני הרפתקאות לילדים, גן שבעת המינים, גן ריחות וטעמים, מצפור, מתקני כושר ומגרשי ספורט וחורשת עצים מצילים, הרבה מעבר למה שמצאנו בפארקים אחרים.
אורכו של הפארק כקילומטר, זה נשמע אולי מרשים אבל לנו כבר כאבו הרגלים בשלב זה אז קנינו לילד הרעב ביסלי בתקווה שיהיה מרוצה בשעה שנחזיר אותו סוף סוף להוריו.
למחרת התקשרנו לאמא.
מה סיפר הילד על הטיול אתמול? שאלנו בגאווה
לא סיפר כלום ענתה האמא המודאגת, הוא מתלונן על כאב בטן.איך מגיעים?
בעזרת הגולם שנקרא waze , שימו בהתאמה פארק הצלילים ראש העין. פארק אקולוגי הוד השרון, פארק אקולוגי פתח תקוה ופארק רעננה.


WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA