מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

ג'יפים בלילה בדרך נוף כרמל

דרך נוף הכרמל, אחת מדרכי הנוף העשירות בצמחיה והיפות בארץ מבחינת הנוף, הייתה במקורה דרך כורכר לכל רכב, אלא שהגשמים וחוסר התחזוקה עשו את שלהם. והיום אני ממליץ עליה רק לג'יפים או לרכבים גבוהים.

ג'יפים בלילה בדרך נוף כרמל
דרך נוף הכרמל, אחת מדרכי הנוף העשירות בצמחיה והיפות בארץ מבחינת הנוף, הייתה במקורה דרך כורכר לכל רכב, אלא שהגשמים וחוסר התחזוקה עשו את שלהם. והיום אני ממליץ עליה רק לג'יפים או לרכבים גבוהים.
בימים חמים אלו כאשר טיול ביום אינו תענוג גדול, אני ממליץ על טיולים של שקיעה, שמתחילים בשעות אחה"צ המאוחרות ומסיימים עם לילה כאשר הנוף שהורגלנו לראות ביום משנה פניו והופך לנוף לילי שהוא לא פחות יפה אבל משהו אחר.
לדרך נוף כרמל מגיעים מכביש וואדי מילק. יורדים במחלף אליקים ונוסעים לעבר דלית אל כרמל. נוסעים כ-5.0 קילומטרים ואחרי סדרת פיתולים בכביש מגיעים למוצא השביל המסומן בשלט עץ קטן ומט לנפול. קל מאד לפספס אותו!
כאן נפגוש סימון שבילים שחור אשר עקוב אחריו במרבית הדרך. אורך הקטע השחור הוא כ-8.0 קילומטרים, השביל חובק את הכתף הדרום מזרחית של הר הכרמל ועובר בסידרה של פיתולים ועיקולים דרך יער אורנים תמיר עצים, בו תמצאו גם קטלבים רבים, ומדי פעם בן בקר המשוטט חופשי בשטח או משפחה של חזירי בר החוצה את השביל.
אנו מגיעים לצומת T, הדרך שמאלה פונה לקרן הכרמל ועליו מנזר מוחרקה. מנזר המוחרקה – כך על פי מסורת נוצרית שאין סיבה להתנגד לה, הוא המקום בו ערך אליהו הנביא את מבחן האש והגשם לנביאי הבעל, מבחן שהסתיים כידוע בצורה טראגית ביותר מנקודת ראותם של נביאי הבעל. פירוש השם מוחרקה הוא "מקום השריפה".
אנו נפנה ימינה, מצפור מקסים המחייב עצירה, ממש מעל למקום בו סיסרא שקע עם מרכבות הברזל שלו בבוץ של נחל הקישון. כל אזור עמק יזרעאל, המפרץ והגליל התחתון פרוש תחתינו בשלל אורותיו, אורות אדומים של מכוניות בצומת התשבי, מחלפים חדשים של כביש 6. קריית טבעון בשלל אורותיה , רחוקות יותר קריית אתא, ביאליק ומוצקין.
את הקפה נשאיר למצפור הבא, מצפור טייסת העמק ע"ש נווט חיל האוויר ליאור הררי ז"ל. איש טייסת 109 אשר אבד יחד עם יונתן בגין, בנו של בני בגין, נכדו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, בתאונת אימונים בים התיכון בשנת 2000. כאן יש ספסלים לשבת ולצפות לכוון מסלולי ההמראה של רמת דוד, גם הספסלים אינם מקבילים, הם מזכירים בצורתם את אותם מסלולי המראה. הנוף שנראה מהחלונות בהמשך הנסיעה מעתיק נשימה כשאנו מסובבים את ההר ולאט לאט נפרשים מפרץ חיפה והאניות העוגנות בו.
נמשיך עם השביל ונחלוף על פני "אחוזת פארס" איש השב"כ שנהרג – ונגיע שוב לצומת T. אם תפנו בה ימינה תתחברו לשביל מסומן בירוק אשר יביא אתכם עד לכביש המפותל שיורד לנשר – מהלך של כ-7.0 קילומטרים. אם תפנו ב-T שמאלה, תצאו אחרי קטע קצר עם סימון שבילים כחול לכביש הקטן אשר מוביל למוחרקה (שמאלה) או לדלית אל כרמל (ימינה) והביתה.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA