מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

המרכז

נתיב העצמאות

שביל העצמאות בת"א הוא מסלול הליכה המחבר עשרה אתרים הקשורים בתולדות העיר ובהקמת מדינת ישראל. אורכו של השביל כקילומטר ומסלולו מעגלי, מסלול נוח להתמצאות בין בתי קפה ואתרים היסטורים

נתיב העצמאות
אוֹמְרִים אַנְשֵׁי יְרוּשָׁלַיִם:
כֵּן, תֵּל אָבִיב, זֶה סְתָם גַּלְגַּל...
אֵין פְּרוֹפֶסוֹרִים בָּהּ כְּזַיִת
וּנְבִיאִים אֵין בָּהּ בִּכְלָל.
אוֹמְרִים אִישִׁים פּוֹלִיטִיקָאִים:
נוּ, מַה זֶּה מְדִינָה עִבְרִית?
כְּבָר מְדִינוֹת יֵשׁ כְּמוֹ מַיִם...
לֹא מַעֲלֶה וְלֹא מוֹרִיד.
בְּכָל זֹאת יֵשׁ בּוֹ מַשֶּׁהוּ...
כֵּן, יֵשׁ בּוֹ אֵיזֶה מַשֶּׁהוּ...
כך כתב המשורר התלביבי נתן אלתרמן בשנת 46 על העיר תל אביב והמדינה שבדרך.
תל האביב, העיר שצמחה ב1909 מן החולות גדלה תוך 39 שנה ל230000 תושבים, כשליש מכלל האוכלוסיה היהודית בארץ בתש"ח. ירושלים הייתה "חזון הנביאים", ת"א הייתה "חזון הציונות", הקיבוצים היו מימוש הסוציאליזם אבל ראשי התנועה גרו בת"א. המושבים הפריחו את השממה אך מנועי הכלכלה פעלו מת"א. בסיסי "ההגנה" היו בהתישבות העובדת, המפקדה בת"א. ליבה של המדינה בדרך פעם מת"א.

שביל העצמאות בת"א הוא מסלול הליכה המחבר עשרה אתרים הקשורים בתולדות העיר ובהקמת מדינת ישראל. אורכו של השביל כקילומטר ומסלולו מעגלי, מסלול נוח להתמצאות בין בתי קפה ואתרים היסטורים המסומן באמצעות פס מפליז שהוטבע במדרכות.
" גזזיני ואגרשך והעדיפיני במלייך" או בעברית נורמלית "תני לי גזוז, אתן לך גרוש ותני לי עודף של מיל" כך אמר ביאליק למוכרת הנבוכה בקיוסק, הקיוסק היה בית העסק הראשון ב"אחוזת בית" שהפכה לתל אביב, שהפכה למרכז העסקים של מדינת ישראל. הקיוסק ליד שדרות רוטשילד 10 הוא תחילת המסלול.


פסיפס תולדות תל אביב של האמן נחום גוטמן ליד שדרות רוטשילד 3 הוא התחנה השניה שלנו, התחנה השלישית היא ברחוב הרצל 2, ביתו היפה של עקיבא אריה וייס, שעלה עם אשתו וששת ילדיו בשנת 1906 וכבר ביום עלייתו השתתף באספה של יהודי יפו, והציע למשתתפים לבנות שכונה עברית מודרנית. בשם "אחוזת בית" ויס ניהל את פרויקט הקמת השכונה והיה יו"ר הועד עד 1910, השנה בה נבחר מאיר דיזנגוף ו"אחוזת בית" החליפה את שמה לתל אביב.

התחנה הרביעית היא מגדל שלום, שתי הקומות הראשונות מוקדשות לתערוכת צילומים קבועה על שנותיה הראשונות של העיר, המגדל ממוקם על מגרשה של הגימנסיה העברית הרצליה,
התחנה החמישית היא בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי 110, האמת, הקמת בית כנסת מרכזי לא עמד בראש דאגתם של עקיבא וייס או דיזנגוף ולכן בית הכנסת נחנך רק ב 1925 , בית הכנסת מפואר בעיבורה של העיר. כיום מקיף את הבניין אזור עסקים. האוכלוסיה הדתית נדדה לשכונות חדשות ושנים רבות היה המבנה המרשים דל בשבתות ממתפללים, בשנים האחרונות ניכרת התעוררות בפעילות בית הכנסת המומנטלי הזה.

התחנה הששית היא בשדרות רוטשילד 23 כאן שוכן ביתו של אליהו גולומב שהיה "המפקד הבלתי מוכתר" של ארגון "ההגנה" הבית משמש היום כמוזיאון ההגנה, כולל מיצגים אודות היישוב, וארכיון ההגנה.

התחנה השביעית ברחוב לילינבלום 37 היא במרכז המבקרים של בנק ישראל, כאן תוכלו להזכר בנוסטלגיה בשטר של חצי לירה עם דמות הנערה החיננית המחזיקה סל פירות ובשטר של 10 לירה הופך ל1 שקל ו1000 שקל הופכים ל1 ₪.
נחזור לשדרות רוטשילד 20 אל האנדרטה ל69 מייסדי "אחוזת בית" האנדרטה הוקמה בנקודה הסמלית שבה נערכה הגרלת המגרשים, לא רחוק נמצא פסלו של מאיר דיזנגוף ראש העיר המיתולוגי של תל אביב רכוב על סוס מביט בהשתאות על מה שצמח סביב.

ונקודת הסיום של המסלול בבית העצמאות , ברוטשילד 16, ביתו של דיזנגוף, כאן התכנסו ביום שישי ה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948 בשעות אחה"צ חברי מועצת העם ובן גוריון בראשם הודיע על הקמת מדינת ישראל. פרק חדש נפתח בתולדות העם היהודי.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA