מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

המרכז

אלטלנה

בין רחבת הטקסים של צה"ל לבין האנדרטאות לזכר השואה, ניצב דגם מצופה מתכת של ספינה העולה מן הים ועל צדה המשפט האלמותי "מלחמת אחים לעולם לא".

אלטלנה
זהו סיור בעקבות אחד האירועים הטראגים בתולדות מדינת ישראל, אירוע הטבעת אנית הנשק אלטלנה.

תחנה ראשונה חוף ויתקין
חוף ויתקין נמצא צפונית לחוף בית ינאי, חוף חולי רחב ונוח מעולה לטבילה , חוף בית ינאי מומלץ כי יש שם חניה מסודרת בתשלום, שירותים ומציל.
אבל אנחנו מחפשים קטע חוף אחר, מאות מטרים צפונית לחוף בית ינאי, שם נפגוש שילוב צבעוני של גולשים על פני המים מחוברים למצנחים ולסירות. שם גם נראה כלונסאות עומדות עדין בתוך המים אלו שרידיו של מזח ישן שנבנה בתקופה העותומנית ושמש ליצוא אבטיחים למצרים, בשנות ה30 שמש את ספינות המעפילים של בית"ר שפרקו כאן מטען אנושי של עולים בלתי ליגלים (בניהם אבי, גבריאל זינגר ז"ל) שעשו כאן את צעדם הראשון בא"י.
ב-20 ביוני 1948, הגיעה לחוף זה ספינה של האצ"ל עמוסת עולים ונשק וניסתה לפרוק את הציוד הצבאי שעל סיפונה, הנשק היה מיועד ברובו לצה"ל ומיעוטו לכוחות האצ"ל שלחמו בירושלים במסגרת נפרדת. בן גוריון דרש להעביר את כל הנשק לידי צה"ל ללא תנאים. בשעות הבוקר של 21 ביוני פרצו חילופי אש בין כוחות צה"ל וכוחות האצ"ל, והספינה נמלטה מחוף כפר ויתקין והפליגה דרומה לכיוון תל אביב.




תחנה שניה טיילת תל אביב
טיילת תל אביב, מהטיילות היפות ביותר בעולם, מציעה מסלול טיול ובילוי מיפו ועד לנמל ת"א. לכל אורכה ניתן לעצור, לנוח, לרדת לים או לצפות בו, לאכול גלידה ופשוט להנות מהחיים הטובים, לא פלא שהטיילת עמוסה באופן קבע בתיירים ובישראלים הבאים לתפוס פינה של הנאה.
אבל אנחנו מחפשים משהו אחר, אנדרטה צנועה ליד מלון דן המתארת את מה שאירע כאן לאניה אלטלנה ב22 ביוני כאשר אנשי האצ"ל בקשו לפרוק את התחמושת שהייתה חיונית כל כך לכוחות הלוחמים. הרוחות התלהטו וראש הממשלה, דוד בן-גוריון, פקד לירות בספינה שטובעה בירי פגז "התותח הקדוש". ראש האצ"ל, מנחם בגין, שהיה על הספינה, אסר על אנשיה להשיב אש - וציטוט שלו חרות על האנדרטה "מלחמת אחים - לעולם לא!".







שלט ליד מלון שרתון מציין את מקומו של "הבית האדום", כאן ניצב בזמנו מטה הפלמ"ח ממנו נתנה ל"תותח הקדוש" הפקודה לירות.




תחנה שלישית בית הקברות נחלת יצחק
בית העלמין נחלת יצחק החל לפעול בשנת 1932 ונחשב לאחד מבתי הקברות הוותיקים בגוש דן. כאן טמונים גדולי עולם התורה והחסידות לצד מפקד הלח"י, אברהם שטרן, אב"א אחימאיר - ממנהיגיה של התנועה הרוויזיוניסטית, לוחמי המחתרות, עסקנים, סופרים וחברי כנסת. בחלקה הצבאית קבורים זה ליד זה 19 איש, 16 אנשי אצ"ל ושלושה חיילי צה"ל שנפלו באירוע הטראגי. מבין הנופלים מאצ"ל, שלושה היו מהעולים החדשים שהפליגו עם אלטלנה.
בין רחבת הטקסים של צה"ל לבין האנדרטאות לזכר השואה, ניצב דגם מצופה מתכת של ספינה העולה מן הים ועל צדה המשפט האלמותי "מלחמת אחים לעולם לא". ארכה של האנדרטה הוא כשבעה מטרים, גבהה כשני מטרים, ובלילה היא מוארת באופן שמבליט את עליתה של האניה מן המצולות עיצובה של האנדרטה נבחן ואושר באופן אישי על ידי רה"מ בנימין נתניהו שהוא בעל תואר ראשון בארכיטקטורה.












WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA