מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

מורד הירדן

שמורת מורד הירדן, כאן ניתן לראות עדיין נהר שרוחבו עשרות מטרים, צמחיית נחלים בגדותיו ואפילו ביצות בצדיו.


מורד הירדן
פעם היה זה נהר גדול ורחב בלתי ניתן לחציה, צמחיה עבותה מצדיו ואריות מתהלכים בגדותיו, מאז פרויקט המוביל הארצי הפך הירדן לבדיחה של נהר, מין תעלת ניקוז כזאת.
פרט לאזור אחד! שמורת מורד הירדן, כאן ניתן לראות עדיין נהר שרוחבו עשרות מטרים, צמחיית נחלים בגדותיו ואפילו ביצות בצדיו. נכון שהכל "בלוף" , האפיק הורחב והועמק בדחפורים, המים הם מי מעיינות מליחים ומי שפכים מטוהרים ועדיין זה מסלול יפה.
איך מגיעים:
מכביש 90 דרומית לצמח נפנה לכוון המושבה מנחמיה. מיד לאחר הפניה נראה שלט חום המפנה ימינה לדרך עפר למורד הירדן. פנינו!
מימין עץ אקליפטוס גדול, חניה וספסל תחתיו, פינה מקסימה להביט בנחל הזורם כאן בתעלת בטון, זו "תעלת האפס", שנבנתה על ידי פנחס רוטנברג כחלק מפרויקט נהרים, השפוע שלה הוא אפס מעלות היא הזרימה את מי הירדן לתחנת הכח אך כאשר הירמוך שטף היא יכולה נקזה עודפי מים לירדן.
אנחנו ממשיכים בנסיעה. מימין הירדן, רחב מאוד, שקט מאוד ויפה מאוד. משמאל ביצה משוחזרת מוקפת בצמחית ביצות. סימון שבילים כחול ינחה אותנו לכל אורך המסלול, אך אין צורך בהנחיה, פשוט נוסעים בצמוד לגדה המערבית של הנהר. משמאל בתי המושבה מנחמיה ממושבות העליה הראשונה.
השמורה מסתיימת, הירדן חוזר לצורתו הטבעית של תעלה קטנה הטובעת בצמחי קנה, משמאל אתר עובדיה, אתר פריהיסטורי מפורסם, אנחנו ממשיכים בנסיעה ומתפתלים עם הירדן
מימין בתי הקיבוץ בית זרע, "בית זרע" היא יחידת שטח קרקע המתאים לזריעה (בראשית רבה, יט, ג) אך ספק אם המייסדים היקים אכן התכוונו לכך כאשר עלו על הקרקע בשנות העשרים.
גשר נחום פונה ימינה וחוצה את הירדן לכוון הקיבוץ, אנחנו ממשיכים ישר בדרך החקלאית לאורך הגדה המערבית.
עץ אקליפטוס עבות בגדת הנחל, פינה נחמדה לעצירה ושלט זכרון ל"שמעון הצדיק שמסירותו בעבודה הובילה אותנו בדרך" לפני כ12 שנה פרסם עיתון קול העיר, המופץ בבני ברק, סיפור אודות אברך תושב בני ברק שיצא לטיול עם ילדיו וכשעבר במקום
ביקש מהעגלון לעצור לרגע לתפילה. צחק בעל העגלה והפטיר לעברם: "אל תאמרו כאן תהילים. אין צורך".
האברך המופתע ניסה להסביר שיש עניין להתפלל ולבקש ליד קבר הצדיק, אך העגלון הניף ידו בביטול ואמר: " לא תאמין, אבל זה קבר של סוס...". והסביר: "בחווה שלנו אנחנו קוראים לסוסים בשמות של אנשים. אחד הסוסים נקרא בשם 'שמעון'. אחרי שהתפגר החלטנו לקבור אותו ולעשות לו מצבה כי היה סוס מיוחד וחרוץ וכולם אהבו אותו. מכאן בא השם 'שמעון הצדיק',לאחר סיפור משעשע זה אנו ממשיכים בדרכנו. העצירה הבאה בסכר אלומות. מעבר לגשר פינות חמד לפיקניק וכן ירידות נוחות לרחצה בירדן. שימו לב לסכר, הוא סוכר את הירדן, אותו ירדן היוצא מהכנרת ואמור להגיע לים המלח נסכר כאן ומכאן מוזרמים לאפיק מי שופכין מטוהרים.
אנו ממשיכים בדרכנו לאורך הירדן המקורי, עוברים על פני אתר הסירות "רוב רוי" ומגיעים לירדנית, אתר טבילה לנוצרים המבקשים לטבול בירדן. אמנם אתר הטבילה המקורי אמור להיות הרחק מכאן בקאסר אל יהוד שליד יריחו, אבל כאן נוח יותר ונגיש יותר אז מרבית הצליינים מגיעים לכאן בעקבות מאמצי השיווק של הסוכנויות.
ומכאן לכביש צמח-כנרת להמשך דרכינו.
סה"כ כ10 ק"מ של דרכי עפר עבירות לרכב פרטי, פה ושם יש לנהוג בזהירות.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA