מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

מסלול גשר הקנטרה

המסלול מנחל הקיבוצים לבית שאן לאורך אפיק נחל חרוד. חלק זה של המסלול מוצל על ידי אקליפטוסים רבים המלווים את הדרך. נראה שהושקע רבות בפיתוח קטע זה של המסלול, דרך כורכר, דרך אספלט להולכי רגל וגני משחקים

מסלול גשר הקנטרה
אפתח באזהרה. המסלול מתחיל בנחל הקיבוצים שבעמק המעיינות, אחת מפינות החמד האטרקטיביות במדינה בימים חמים אלו ויש להניח שהילדים פשוט יכנסו למים, לא ירצו לצאת ובזה יגמר הטיול, ראו הזהרתיכם.
מחניון נחל הקיבוצים נחצה את הכביש בצומת מסילות לכוון בית שאן וכ100 מ' לאחר הצומת, יש שילוט שמאלה (צפונה) לדרך עפר נוחה מסומנת אדום לאורך תעלת מים, זהו אפיקו של נחל עמל, המגיע הנה מהסחנה וקולט גם את מי נחל הקיבוצים.
ניתן לעשות את המסלול ברכב, באופנים וברגל, לפי טעמכם, גם אם אתם ברכב, סעו לאט, המסלול קצר ויפה כדאי להנות מכל מטר.
מיד עם הכניסה חניון קטן ומוצל בענפיו של עץ עבות, דיגים היושבים לצד הנחל בסבלנות אינסופית מחכים לדג פראייר, בהמשך גשרים להולכי רגל המאפשרים מעבר מגדה לגדה, סוכות תצפית בשתי גדות הנחל לצפרים המגיעים לכאן בעונות המעבר.כי עמק בית שאן הוא בין הטובים והמומלצים שבאתרי הצפרות בארץ. המפגש בין בתי גידול ים-תיכוניים עם האזור הערבתי - כמעט ספר-מדברי, מקבץ מגוון מינים גדול במיוחד, נודדים ומקננים. חסידות, פרנקולין, שרקרקים ועוד..
לאחר כ2 ק"מ נגיע לאטרקציה העיקרית של המסלול, גשר הקנטרה, חבוי בחורשת אקליפטוסים עבותה לאורך אפיק נחל חרוד.
עם הגיענו לחורשת האקליפטוסים, נפנה שמאלה ולפי הסימון נגיע אל חניון מכוניות ואוטובוסים, פינות ישיבה ואחריהם הגשר, גשר גבוה ועליו עוברת אמת מים אך לפני שנחצה את הנחל עם הגשר, נרד לערוץ הנחל עצמו, שעומקו, כ20 מ', מפתיע בבקעה המישורית. בגדת הנחל נראה סלעים גדולים בעלי צורות נטיפים שנוצרו ממשקעי נטף נחלים (טרוורטין) כמו אבן הגיר הנוצרת בקומקום.
ומכאן גם נראה היטב הגשר הגבוה והמרשים, ששוקם בחלקו. בנוי אבני בזלת מתנשא על שתי קשתות מקוריות, חלקו הצפוני נהרס, ושופץ בתקופת המנדט הבריטי כגשר בטון עליו עוברת אמת המים
הגשר נבנה לפני כ 800 שנה בתקופה הממלוכית, תקופה פחות מוכרת בהיסטוריה של א"י, תקופה שהותירה אחריה שלושה גשרים ידועים האחד על נהר הירדן, 250 מטר מצפון לגשר בנות יעקב. השני, החשוב והמוכר יותר הוא הגשר בכניסה הצפונית לעיר לוד, וגשר נוסף הנמצא ליד יבנה. הממלוכים הם אלו שעצבו את אולמות התפילה בבנין מערת המכפלה בצורתם הנוכחית. כאמור גם גשר הקנטרה (פירוש המילה קנטרה הוא גשר) הוא מתקופה זו והוא נועד לאפשר הובלת מים לשטחים חקלאיים מצפון לערוץ נחל, אמת המים מעל הגשר שוקמה כמעבר צר המאפשר תנועת מטיילים ובהתאם נטפס חזרה לשביל המסומן ונעבור במעבר הצר שבגשר. המטיילים ברכב, ימשיכו מעט מזרחה שם נמצא "גשר אירי" - בו ניתן לחצות את הנחל, אך אנא מכם הפעילו שיקול דעת לפני שאתם נכנסים עם הרכב למים בדקו שמפלס הנחל אינו גבוה לרכבכם ואין שטפון.
מכאן ואילך חלקו היפה של המסלול הממשיך מזרחה בירידה מתונה לאורך אפיק נחל חרוד. חלק זה של המסלול מוצל על ידי אקליפטוסים רבים המלווים את הדרך. נראה שהושקע רבות בפיתוח קטע זה של המסלול, דרך כורכר, דרך אספלט להולכי רגל, גני משחקים רק חבל שהעיריה לא מקפידה על נקיון הנחל.
עוד 2 ק"מ ואנחנו בכביש הכניסה לעיר (רחוב שאול המלך). לפני שנעלה לכביש, כדאי לעבור במעבר מתחת לכביש, להמשיך עוד 500 מ' ולראות גשר נוסף וטחנת קמח למעוניינים במסלול הליכה ארוך יותר ניתן להמשיך לאורך הנחל עוד 3 ק"מ, ולצאת לכביש 71 קרוב לקניון ביג.WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA