מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

ירושלים וסביבתה

אתרי הכותל

הכותל הוא הרבה מעבר לבית כנסת עכשוי, הכותל נושא איתו חלומות של 80 דורות שחלמו לפקוד את אבניו ולו פעם אחת בחייו של אדם, בודדים, רק בודדים זכו לכך.


אתרי הכותל המערבי הכותל המערבי הוא קודם כל בית כנסת, בית הכנסת העתיק ביותר, היום הוא גם בית הכנסת הגדול ביותר, בית הכנסת שבו מתפללים יהודים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.
אבל הכותל הוא הרבה מעבר לבית כנסת עכשוי, הכותל נושא איתו חלומות של 80 דורות שחלמו לפקוד את אבניו ולו פעם אחת בחייו של אדם, בודדים, רק בודדים זכו לכך.
הכותל הוא גם האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר לעם היהודי, שריד מחומת בית המקדש.
הקרן למורשת הכותל המערבי המתפעלת את המקום היא גוף ממשלתי שמטרתו להעצים את הקשר של המוני בני ישראל לכותל המערבי ולמורשתו הדתית, הארכאולוגית ולמטענים הרגשיים שהוא נושא
כבר לאחר מלחמת ששת הימים החל מבצע חשיפת הכותל. במשך 20 שנה נחפרה מנהרת הכותל בקשיים גדולים ובמהומות דמים תוך חשיפה של ממצאים ארכיאולוגיים מדהימים.
החפירות נמשכות גם היום תחת אילוצים הלכתיים, מדעים ובטחונים, אולמות ענק נחשפים, שכיות חמדה מתגלות ומונגשות לקהל במכלול אמצעים מתקדמים. אז בואו נצא לטיול

מאחורי הקלעים
זהו סיור אל המתחמים תת-קרקעיים שנתגלו לאחרונה וממצאים נדירים הקשורים לחיבור המיוחד של העם היהודי עם בירתו, ירושלים. זהו סיור לחובבי ארכיאולוגיה פופולרית, המשלב ביקור בכמה מתחמים ומאפשר הצצה לתקופות רבות החל משרידי בתים וחותמות אישיות מימי הבית הראשון, דרך אמת מים חשמונאית, קרדו רומאי, אולמות ממלוכים ועד אליכם המטיילים המהווים חוליה בשרשרת הדורות המתחברת לירושלים.


מבט אל העבר טכנולוגיה של מציאות מדומה virtual reality) ) היא טכנולוגיה המאפשרת לאדם המרכיב משקפים ואזניות מתאימים מבוקרי מחשב לחוות מציאות המנותקת לחלוטין מהמציאות האמיתית.
בעזרת טכנולוגיה זו מסייר המבקר בבית המקדש השני, הוא מסתובב בכסא סביב ורואה את המקדש סביבו, על העזרות ועם ישראל והכהנים והלווים, על מזבח הזהב ומזבח הקטורת המנורה ושלחן לחם הפנים. זה לא סרט וזו לא מצגת , זו אשליה טוטאלית של סיור בבית המקדש.
הסיור קצר מאד, רבע שעה בלבד, לטעמי, יש מקום להרחיב את השימוש בטכנולוגיה זו לסדרת מצגות שתצגנה מעמדים רבי רושם כמו עבודת יום הכיפורים, עליות לרגל, מעמד הקהל ועוד.
הבקור פשוט חובה.
המסע לירושלים
לאחר חורבן ירושלים, התפזר העם היהודי בין ארצות רבות והחל את המסע הארוך בחייו. זהו מסע שעיצב כל קהילה וקהילה בצורה ייחודית ושונה, כשחוט שזור בין כולן: געגועים לירושלים.
המסע לירושלים הוא בעצם שיעור בהיסטוריה של העם היהודי ב2000 שנות גלות, שיעור שבו הצופה משתתף באופן פעיל ובוחר את הפרקים המייצגים לדעתו את מסעה של משפחתו. הפעילות מתרחשת בכיתת מחשבים הממוקמת בחדר בן מאות שנים שנחשף לאחרונה במתחם מנהרות הכותל. מבחר של למעלה מ-150 סרטונים מאפשרים לצופה להשתתף בקבלת ההחלטות של משפחתו, ולבחור בכל שלב אם להישאר במקום על אף הקשיים, או לקחת שוב את מקל הנדודים כדי להמשיך במסע. מקסים למי שחובב היסטוריה פופולרית


מנהרות הכותל
זה הסיור הותיק שאני מניח שמרבית הקוראים כבר עשו, אם מישהו עדיין לא הספיק לעשותו, שיעשה זאת מיד! סיור חובה לאורך חלקו של הכותל המערבי מתחת לרובע המוסלמי. מתחת לגשרי הענק שחברו את הר הבית לעיר העליונה, אל האבן העצומה השוקלת 570 טון! שאיש לא מבין איך העבירו אותה מהמחצבה לכאן, לראות את סיתותי השולים המושלמים, את הדיוק בסיתות ובהנחת האבנים זו על גבי זו. לראות ולהתפעל.


WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA