מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

נחלים ומעיינות

העין בבת עין

ליד הבריכה ספסלים, שולחנות פיקניק ועצי צל ופרי שנטעו תושבי בת עין. מכיוון שהגישה למעיין היא רק בעזרת דרך עפר משובשת ומכיוון שבסביבה נמצא עין חובלה הנגיש יותר הרי שעין ליבנה ריק ממבקרים באופן יחסי ומהווה גן עדן אמיתי לחובבי מעיינות.

העין בבת עין
בת עין, גוש עציון, במבט ראשון "מעברה" מבנים בכל סגנון מפוזרים במורד הגבעה הוסף לזה נוף מרהיב ופראי של ארץ יהודה לכוון השפלה, קור בחורף והרי לך ה"מערב הפרוע" בהתגלמותו.
אך לאנשי בת עין העיקר זו הרוח ולא החומר, התוכן ולא רמת החיים,
ישוב שהוקם ע"י "חסידים במגפים", בעלי תשובה מתלמידי הרב יצחק גינזבורג, שחלמו להיות עובדי אדמה אליהם נוספו תלמידי הרב לוינגר ויצרו עירוב ססגוני של חרדלניקים, עם בעלי תשובה ספרדים, תפגוש שם את הוגה הדעות מוטי קרפל, טיפוסים מיליטנטים ממחתרת בת עין, מוזיקאים, אומנים, יוצרים, מפעל לבגדי אפנה לנערות וארבעה מעיינות והרי לך ישוב שאין דומה לו.
ואנו באנו בעצם אל שני המעיינות שבשטח הישוב: עין חובלה ועין ליבנה.
עד לעין חובלה הוביל אותנו ה waze יפה מאוד. דרך אספלט שהפכה לדרך כורכר, מטפסת בצד מדרון תלול, בשלב מסוים חשבנו שה waze מוביל אותנו לאבדון בדרך ג'יפים, אבל לא, יחד עם עוד כמה סוברו משנות ה80 הגענו למעיין
המעיין הנמצא על שרידי יישוב קדום שנקרא בערבית חרבת אל-חֻבֶּיָלה. ממנו נותרו יסודות של כנסייה ביזנטית ובה רצפת פסיפס, מערות קבורה, בורות מים, מערות מגורים, ומקַאם מוסלמי שיח אל-ארבעין.

המעיין הינו קטן וכדי להגביר את שפיעתו נחפרה נקבה באורך כ-50 מטר בעומק ההר, ניתן להדליק פנסים ולהיכנס בזחילה ולהגיע אל מערת נטיפים קטנה ומלאה במים. כאשר נבנה היישוב משואות יצחק בשנת 1945, נסמך על המעין, וכתוצאה מכך סבל קצת פחות מצוקת המים הקשה שהיתה בגוש שלפני מלחמת השחרור. ומכאן שמו העברי של המעיין עין משואות, כיום נובע המעין לתוך מקוה הטהרה שבנו אנשי משואות-יצחק ושהיה אז היחיד בכל הגוש. המקוה, והמקום כולו,נהרסו בתש"ח, אך שופצו לאחרונה והיום הוא משמש אתר ביקור וטיול, וכן מקוה טהרה לאנשי הישוב ולתלמידי ישיבות שהטבילה במעין דוקא קוסמת להם. מה שאומר שאורחים מן השורה כמונו הבאים לפיקניק יכולים למצוא עצמם בין קהל גברים טובלים או חתן הבא לטבול ביום חתונתו עם מלוויו.

אם ברשותנו שתי מכוניות ואנו במצב רוח ספורטיבי נשלח מכונית אחת להמתין לנו בקצה המסלול ונצעד רגלית בוואדי ליבנה עם סימון השבילים הירוק כ20 עד 30 דקות הליכה ואנו באטרקציה של בת עין, עין ליבנה המכונה בסלנג, ובצדק "עין אלוקים".
עין ליבנה מעין שכבה הזורם לבריכת בטון רבועה וגדולה בעומק של שלושה מטרים, מה שהופך את המעיין לעמוק במעיינות גוש עציון. את הברכה בנו הבריטים בתחילת המאה העשרים לטובת תושבי הכפר ג'בעה, המרוחק כמה קילומטרים מכאן. ליד הברכה ספסלים, שולחנות פיקניק ועצי צל ופרי שנטעו תושבי בת עין. מכיוון שהגישה למעיין היא רק בעזרת דרך עפר משובשת ומכיוון שבסביבה נמצא עין חובלה הנגיש יותר הרי שעין ליבנה ריק ממבקרים באופן יחסי ומהווה גן עדן אמיתי לחובבי מעיינות.
לאחר שעה של רחצה נמשיך עוד 5 דקות במורד הוואדי עד לכביש הפנימי שם ממתין לנו הרכב השני.
מי שמגיע ברכב אחד בלבד או מבקש להמנע מהליכה יחפש בצידו הצפוני של היישוב כביש שיורד לוואדי. אפשר להעזר בשילוט לצימרים של אתנחתא, בסוף כביש האספלט , יש פנייה שמאלה בשביל עפר לתוך הוואדי. כאן משאירים את הרכב. וממשיכים כ 800 מטר עד למעיין .
.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA