מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

נחלים ומעיינות

עין קדם

הכניסה לחדר זה היא דרך פתח צר, ועשויה להיות מאתגרת. יש לצאת באותה דרך, ולכן מומלץ שמישהו יישאר בחוץ למקרה הצורך. הנכנסים ייהנו מבריכת מים קרים שעומקה עשוי להגיע עד המותניים, מאחוריה נמשכת ניקבה נוספת.

עין קדם
אנני יודע מה מקור השם, אך ביום קיץ חם כאשר משאת הנפש היא להגיע למים מהר ככל האפשר אין ענין להתעמק אלא להתקדם לעין קדם. אז איך מתקדמים?
מקצה רחוב החרוב שבטירת הכרמל. קצת אחרי בית מספר 32 יש מגרש חניה גדול שניתן לחנות בו לאחר שנחנה במגרש נצעד ברחוב החרוב לכיון מזרח, לכוון הכרמל . על עמודי חשמל יש שרידים של סמ"ש כחול. מימין לבתים שרידי בית קברות ערבי נטוש. אחרי כחצי ק"מ בסוף הרחוב יש כיכר, נפנה בה ימינה לשביל עפר שאחרי ירידה קצרה יפנה ישר שמאלה וניכנס לשמורת הכרמל
נעבור את מעבר הבקר בשער שמורת הכרמל, מימין לנו חווה חקלאית עם כלבים שם נהנים לנבוח על כל מי שעובר, נתעלם ונמשיך לצעוד באפיק הנחל עם הסימון השחור, משמאלינו מבנים הרוסים, שאריות מהישוב הערבי ששכן א- טירה ששכן כאן עד קום המדינה.
הקונסול הבריטי בירושלים באמצע המאה ה-19, ג'יימס פין, ציין בספרו שהוא "כפר מפורסם לגנאי בגנביו". תושבי הכפר א-טירה לקחו חלק פעיל בהתקפות על היישוב היהודי והתחבורה באזור במאורעות (משנת 1929 עד 1948) וכן במלחמת העצמאות, עד לכיבושו ב-16 ביולי 1948 בפעולה משולבת של כוחות רגליים והפגזה מהים. ובמקומו הוקמה טירת הכרמל
נמשיך כרבע שעה, פה ושם נראה עצי זית ושיחי צבר (סבר'ס) שנותרו מהישוב הערבי. לאחר צעידה של כרבע שעה נגיע לצומת שבילים, אנו נמשיך ישר עם הסימון לעין קדם. כשהשביל הרחב יתעקל בחדות שמאלה אנו נפנה ימינה לשביל עפר צר. הדרך תתחיל לטפס במתינות, בדרכינו נחלוף על פני שרידי אמת מים קדומה ועצי זית זקנים ואחרי כעשר דקות נוספות נגיע אל עין קדם.
אורך המסלול כולו כקילומטר וחצי והוא מתאים למשפחות.
עין קדם הוא מעיין שכבה שבעבר חצבו עבורו שתי נקבות להגברת ספיקת המים, הנקבה הימנית בה ניתן ללכת במים בסיוע פנס (חובה) עד קצה הניקבה, באורך 12 מ', שם יש מים עד הברכיים, והנקבה השמאלית החבויה מאחורי חדר שנבנה בתקופת המנדט הבריטי לאיגום מי הנביעה.
הכניסה לחדר זה היא דרך פתח צר, ועשויה להיות מאתגרת. יש לצאת באותה דרך, ולכן מומלץ שמישהו יישאר בחוץ למקרה הצורך. הנכנסים ייהנו מבריכת מים קרים שעומקה עשוי להגיע עד המותניים, מאחוריה נמשכת ניקבה נוספת.
המקום אידאלי למשפחות עם ילדים.
אזור המעיין הוא פינה נעימה למנוחה. כדאי לשים לב לא רק למים אלא גם למה שמסביב: מצוק המעיין מלא שרידי מאובנים ומתקרת המצוק נתלים צמחי מציץ סורי. למרגלות המצוק גדלים שרכי שערות שולמית, ופלג המים היורד מהמעיין לאפיק הנחל מקיים מגוון בעלי חיים - חלזונות שחריר הנחלים, שפיריות ועוד. במורד הפלג נמצא סבך שיחי פטל.

מי שחש שהמסלול הזה קצר מדי עבורו רשאי לבחור את המסלול המלא המתחיל מחניון טללים באוניברסיטת חיפה שם ניצב שלט המציין את תחילת המסלול לנחל נדר. המסלול שמתחיל בתצפיות נוף יפות לכוון בית אורן, הר שוקף והים יורד מערבה תוך שהוא עוקף שני מפלים , בדרך ניכרים עדיין שרידי השריפה הגדולה של דצמבר 2010 ולאחר כ 4 ק"מ של הליכה הוא מתחבר לעין קדם.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA