מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

נחלים ומעיינות

ירדינון

בשנות ה50 בנו חברי קיבוץ שמיר סכר בנחל ויצרו את הבריכה המדהימה הזאת שבמקורה שמשה להשקיית שדות הקיבוץ והיוותה עילה לסכסוכים בין מדינת ישראל לסורים עד מלחמת ששת הימים.

בג'יפים לבריכת ירדינון

וההרים עוד בוערים באש זריחות
ובין ערביים עוד נושבת רוח ים
אלף פרחים עוד משמחים כל לב בשלל פריחות
מי שהלך הוא לא יראה זאת לעולם.
(מתוך השיר "מי שלחם" של דידי מנוסי)

מי שלחם- אחד מהשירים האהודים ביותר שלאחר מלחמת ששת הימים המדגיש את הפער הבלתי נסבל בין יפי הטבע שאינו מסתיים לבין סופו המוחלט של מי שהלך ולא שב.
בשבוע שעבר טיילנו בעקבות הקרבות הקשים בתל פאחר ובתל עזזיאת, השבוע נמשיך בטיול הג'יפים באותה סביבה לאורך דרך הפטרולים הסורית של 1967 אך השבוע נפגוש את יופיו של הטבע, את הזרימות והמעיינות של שיפולי רמת הגולן
משמורת הבניאס אנחנו ממשיכים דרומה על כביש 99 , לאחר כ500 מ' במזלג כבישים אנו ממשיכים במסעף הימני על דרך הנפט, עוד כ 300 מ' מזלג נוסף ושוב אנחנו בוחרים את המסעף הימני, דרך כורכר, המסומנת בסימון שבילים אדום עמו נמשיך לאורך כל המסלול.
עוד 1.5 ק"מ, דרך הכורכר פונה ימינה לתל עזזיאת, משמאל תל פאחר בשניהם בקרנו בטיול הקודם. אנו ממשיכים ישר בדרך האדומה שהופכת לדרך ג'יפים אמיתית.
אנחנו על דרך הפטרולים הסורית. יש לנסוע בדרך הזאת כדי להבין את עצמת השליטה הסורית, אבל אנחנו לא בענייני מלחמה הפעם ואנו מרשים לעצמנו להתפעל מהנוף המקסים של עמק החולה המלווה אותנו לכל אורך הדרך.
מימין מצוק חד, נקודת תצפית מעולה מעל כפר סאלד, השם מטעה, זה לא כפר זה קיבוץ ואת שמו כותבים סאלד אך מבטאים סולד. הקיבוץ נקרא על שם הנרייטה סאלד "אם עליית הנוער", על שמה גם גבעת האם, השם "סָאלד" הוא על פי הכתיב שהיה מקובל בעת הקמתו, בהתאם לשפת האידיש. היום כבר איש לא כותב עברית כך אבל איש לא טורח לשנות. אנחנו ממשיכים ישר. אם הגענו לשער חסום זו הכניסה האחורית של קיבוץ שמיר, אין צורך להתעצבן, 400 מטר חזרה ופניה לכוון מזרח בדרך נוחה שעוקפת את הקיבוץ.

קיבוץ שמיר נכנס לחדשות שלא בטובתו ב-13 ביוני 1974 כאשר חוליית מחבלים חדרה מלבנון לתוך הקיבוץ. לאחר שנתקלה בשני חברים, ירתה עליהם ופצעה אחד מהם, נסוגו חברי החוליה והתבצרו במכוורת של הקיבוץ. חברי הקיבוץ התארגנו להתקפה וחיסלו את המחבלים לפני הגעת כוחות צה"ל, אולם 3 נשים שעבדו במכוורת - שתי חברות הקיבוץ ומתנדבת מחו"ל - נהרגו. חבר הקיבוץ עוזי צור קיבל את צל"ש הרמטכ"ל על חלקו בחיסול המחבלים.

עוד 2 ק"מ, עץ אקליפטוס משמאל, גדר ושער מימין, מחנים את הרכב, נכנסים בשער הפתוח ואנו בבריכת ירדינון. נחל ירדינון הוא נחל איתן היורד מהגולן כל השנה, בשנות ה50 בנו חברי קיבוץ שמיר סכר בנחל ויצרו את הבריכה המדהימה הזאת שבמקורה שמשה להשקיית שדות הקיבוץ והיוותה עילה לסכסוכים בין מדינת ישראל לסורים עד מלחמת ששת הימים. ברבות הימים ניטעו שיחי בוגנוויליה וגן קטן ע"ש שי יפת, בן המשק שנפטר בתאילנד. הוסיפו שתי מרפסות לנוחיות ויצרו פינה מקסימה הפתוחה לרשות הציבור. העריכו זאת! שמרו על ניקיון המקום! עומק המים כ2 מ', הם קרים ואידיאלים לרחצה ביום קיץ חם.
סיימתם לרחוץ? אפשר לחזור לג'יפים ולהמשיך בדרך, עוד 3 ק"מ לפנינו עד לכביש הקרוב, אבל אלו קילומטרים ארוכים, סעו לאט, הדרך מג'עג'עת , הנוסעים נחבטים בתקרה, הנהג מנסה לעקוף אבן ונופל על אבן אחרת, 3 ק"מ בסך הכל ואנחנו בכביש 959 מצומת גונן לצומת האמיר שם מסתיים הטיול שלנו.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA