מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

תל פאחר

הקרב על תל פאחר השתבש, במקום להגיע ליעד מעורפו כמתוכנן, הגיע גדוד 12 למרגלות המתחם המבוצר, בשטח חשוף לאש אויב, בנחיתות טופוגרפית קשה.


תל פאחר
גולני שלי
היא מלחמת קדש
גולני שלי
היא רפיח ואש
ובששת ימים
אל תל פאחר נעים
אל התל הניצב ממולי.
(כתב עמוס אטינגר)

זה היה היום החמישי במלחמת ששת הימים, בחזית המצרית התוצאות היו ברורות, בחזית הירדנית הסתמנה הכרעה, יישובי עמק החולה לחצו להכריע גם ברמה הסורית, דיין שינה את עמדתו והרים טלפון לאלוף פיקוד צפון דוד אלעזר כשהוא עוקף את הרמטכ"ל יצחק רבין ונתן את הפקודה לכבוש את הרמה.
גזרת ההבקעה תוכננה לצפון רמת הגולן. בשעות הצהריים של 9 ביוני החלה ההבקעה בשני מאמצים עיקריים: חטיבה 8 פרצה ראשונה מגבעת האם וכבשה את קלע, זעורה ועין פית. במקביל, תקפה חטיבת גולני את תל עזזיאת ותל פאחר.
הקרב על תל עזזיאת התנהל כמתוכנן, לוחמי גדוד 51 תקפו את המוצב מעורפו. ותוך 20 דקות הסתיים הכיבוש כשלכוחותינו הרוג אחד.
הקרב על תל פאחר השתבש, במקום להגיע ליעד מעורפו כמתוכנן, הגיע גדוד 12 למרגלות המתחם המבוצר, בשטח חשוף לאש אויב, בנחיתות טופוגרפית קשה.
תחת אש כבדה החליט המג"ד סא"ל משה קליין להסתער חזיתית במעלה התלול. התחולל שם קרב קשה מאוד. במהלכו נהרגו המג"ד, שני מ"פים והסמג"ד נפצע, זה הפך לקרב ללא פיקוד מרכזי כאשר המ"מים וחיילים נוטלים אחריות.
דוד שירזי זינק על הגדר ונשכב ארצה. בכך אפשר לחבריו לעבור אותה כשהם דורכים עליו. לאחר מכן קם והמשיך בלחימה כשהוא לחלופין מסתער ומספק פגזים לרגם הפלוגתי. עד שנהרג בידי צלף
הזחל"ם בו נסע טור' משה דרימר ספג פגיעה ישירה והחל לבעור. משה דרימר המשיך להפעיל את המקלע מתוך הזחל"ם הבוער, כדי לחפות על חבריו, עד אשר נשרף בלהבות.

המוצב העוין נכבש במחיר דמים של 34 הרוגים. היום הוא נקרא מצפה גולני. בכדי לבקר בו ניסע על כביש 90 צפונה, בצומת המצודות נפנה ימינה לכביש 99. מעט אחרי הסיבוב שאחרי שמורת הבניאס נפנה ימינה לאתר.
ליד מגרש החניה עומד זחל"ם כאנדרטה לרכב הצה"לי ששימש להובלת כוחות בתקופה ההיא. בהמשך
אנדרטה ורחבת טכס לזכר הלוחמים שאיבדו את חייהם בקרבות על כיבוש הגולן. הילדים ירוצו מידית למערכת החפירות הסורית הכוללת תעלות ובונקרים שחלקם פתוחים. האתר משולט היטיב כולל מערכות קוליות המספרות את סיפור הקרב.

הדבר הבולט ביותר הוא הנוף. הנוף הנהדר הנשקף לכוון עמק החולה, קרית שמונה, הקיבוצים, השדות ומאגרי המים פרוסים למרגלותיך בשלווה מדהימה שמעצימה את האיום הסורי מעמדה זאת. הסיור אינו ארוך , המסלול קל ורובו מותאם לנכים.

הג'יפאים יחזרו ליציאה ויפנו בדרך עפר שמאלה לכוון מערב אל גבעת עזז היא תל עזזיאת. 2 ק"מ של נסיעה ואנחנו בתל, בניגוד לתל פאחר, כאן המבנים הסורים שלמים יותר, התעלות בולטות יותר, קיבוץ שאר ישוב ממש תחתינו, אך האתר מוזנח יותר ונטוש ממטיילים, ניתן לעלות בזהירות על גג בונקר הפיקוד להתרשם מהמוצב שאיים במשך 19 שנה ונחשב למוצב הסורי הקדמי ביותר והמאיים ביותר בגזרה.
נחזור על עקבותינו מזרחה, נעלה על הדרך המסומנת אדום לכוון דרום. הדרך עוקפת את התל ופונה מערבה לכוון השדות של שאר ישוב. בהמשך צומת שבילים ואנו ממשיכים מערבה בשביל הירוק. חצינו את הגבול דאז ואנו בשטח ישראל הישנה. שילוט מפנה אותנו צפונה (ימינה) אל גבעת האם, שם התרכזו הכוחות של חטיבת גולני וחטיבה 8 , משם יצאו לשחרר את הרמה בדיוק לפני 50 שנה.
ומשם הדרך קצרה לשאר ישוב,


WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA