מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

שביל אוהד בנופית

נגיע למצפור המשקיף צפונה, לעבר הנפתול הגדול של נחל ציפורי, המקיף גבעה הנקראת גבעת עליל. הגבעה מחוברת לגבעות שמדרום (עליהן אנו נמצאים) בשלוחה צרה ברוחב כ- 100 מ' בלבד, סביבה מתפתל הנחל לאורך 2.5 ק"מ!

בין נופים ועדיים
שמו המקורי של הישוב היה פי-נר, שם שלא היה אהוד על התושבים שהתעקשו לקרוא למקום נופית על שם הנוף הנפלא הנשקף ממנו, בעקבות הנוף הזה נטייל הפעם.
ביום י"א בטבת תשנ"ט (30.12.1998), צעד כוח של גולני ממוצב טייבה שבדרום לבנון למשימתו. הכוח טעה בדרכו ועלה על מארב של כוח אחר מאותה חטיבה, בחילופי האש נהרג סמ"ר אוהד זך, בן 19.5 מנופית, חבריו ומשפחתו הכשירו דרך נוף ובה נצעד לזכרו.
לנופית נגיע דרך כביש 762 מצומת חסידים, בכיכר הכניסה ליישוב נבחר את הסעיף הימני, ואחרי כ- 250 מ' נזהה בצד ימין שלט עץ חום הנושא את הכיתוב "שביל אוהד – סובב נופית", הגינון בכניסה כולל צמחיית בר של ארץ ישראל, דוגמת מרווה משולשת ואלת המסטיק. מימין לשביל נטועים עצי בוסתן ובהם זית, תמר, תאנה, חרוב ורימון. השלט מתריע שהבוסתן פרטי ומפציר במטיילים שלא לקטוף מן העצים. עצי הפרי מלווים אותנו עד ל"מצפור החיפושיות"– נקודת התצפית הראשונה שלנו. המצפור, הפותח את הנוף מזרחה, נקרא כך משום שילדי נופית צבעו כאן אבנים בנקודות שחורות על רקע אדום, דגם המזכיר את חיפושית משה רבנו.
בהדרגה ייפתח בפנינו הנוף המרהיב של עמק נחל צפורי כאשר בגדת הנחל בולט המבנה הציורי של "טחנת הנזירים" שנבנתה בשנות העשרים על ידי נזירים לטחינת קמח אלא שאז הקים מתחרה בשפרעם טחנת קמח מונעת מנוע בנזין ו"חיסל" את הטחנה היפה. ראשיתו של נחל ציפורי ליד הישוב ציפורי ומכאן שמוו הוא נשפך לקישון בקרבת העיר נשר. עמק הנחל הפורה מנוצל ע"י תושבי הכפרים בסביבה בעיקר לגידול רימונים.
במרחק כ- 800 מ' מנקודת ההתחלה נגיע למצפור המשקיף צפונה, לעבר הנפתול הגדול של נחל ציפורי, המקיף גבעה הנקראת גבעת עליל. הגבעה מחוברת לגבעות שמדרום (עליהן אנו נמצאים) בשלוחה צרה ברוחב כ- 100 מ' בלבד, סביבה מתפתל הנחל לאורך 2.5 ק"מ! על הגבעה יושב הכפר הבדווי ראס עלי. שם הגבעה משמר ככל הראה שם של עיר קדומה בשם "חלי" הנזכרת בתיאור גבול שבט אשר שישב כאן - "וַיְהִי, גְּבוּלָם--חֶלְקַת וַחֲלִי, וָבֶטֶן וְאַכְשָׁף. ". (יהושע, יט, כה). משמעות השם חלי בעברית היא עֲדִי כמו שנאמר בספר משלי (כה, יב) על תוכחת החכם "נֶזֶם זָהָב וַחֲלִי כָתֶם מוֹכִיחַ חָכָם עַל אֹזֶן שֹׁמָעַת" , בהתאם לכך קבעה ועדת השמות את שמו של הישוב העברי הסמוך עֲדִי
מול המצפור יש תצוגת אבני ריחיים ושילוט הסבר. השביל ממשיך מערבה ולאחר מכן דרומה. חלקו הצר של השביל תחום במעקה בטיחות לאורך כ- 300 מ', ובהמשך מתחלף המבט לכיוון מערב - הכפר חוואלד, הקריות והעיר חיפה.
נעבור מעל לרחבה גדולה, ונגיע לתצוגה ארכיאולוגית נוספת המוקדשת לסוגים שונים של בתי בד.
כקילומטר אחד מהמצפור, ולאחר ירידה קצרה ומורגשת, נגיע לצומת שבילים נוספת כחול-אדום. השביל האדום (מס' 4121) יורד מכאן דרך החורש לעבר שביל ישראל באפיק נחל בוצין, ומאפשר למעוניינים מסלול הליכה ארוך יותר. אנחנו נמשיך לקצה בתי היישוב. כאן נפנה שמאלה ונעלה דרך מספר גרמי מדרגות עד לנקודת ההתחלה.
אורך המסלול כ 2.5 ק"מ והוא מתאים לכל אחד. לא מתאים לעגלות ילדים.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA