מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

פארק הסלעים

שביל היערונים שהופך לשביל הממותות מסתיים בקבוצה של סלעי ענק, שעיצב הטבע בכשרון ובדמיון רב. זהו מסוג המקומות בהם גם העירוני המצוי עומד נדהם מול מעשה הבריאה ושואל עצמו כיצד נוצרו כל אלה?

פארק הסלעים של כיסרא.

איך מגיעים? שאלה טובה, יש דרך גישה נוחה יחסית מצפון דרך הכפר סמיע אבל אנחנו הגענו בעקבות ה waze מדרום. נסענו בכביש 854 המטפס מכרמיאל לכיוון מעלות. כ-14 ק"מ אחרי היציאה מכרמיאל פנינו ימינה, עם השילוט לכפר הדרוזי כיסרא, כ-800 מטר לאחר הפנייה לכפר פנינו שמאלה לכביש מתפתל, עולים בו כ-200 מטר, ובסופו פונים ימינה. נוסעים כ-100 מטר בסמטה הצרה, בשלב הזה היינו במרכז העתיק של הכפר מה שמכונה גרעין הכפר, הסימטה אמנם צרה ברוחב של מכונית אחת ובכל זאת היא דו סיטרית ואכן מולנו הגיעה משאית, שני הנהגים עצרו עשו הערכת מצב ואחד מהם (נחשו מי?) נאלץ לחזור ברוורס. עשיתם רוורס? הסימטא התפנתה? צפו למכונית הבאה.
בצומת הראשון פונים שמאלה ונוסעים כ-250 מטר, עד שמגיעים לכיכר עם פסל מאיים של לוחם דרוזי מסתער עם סוסו תוך שהוא מניף חרבו בתנועה לא ממש ידידותית זהו סולטאן אל אטרש, גיבור נערץ של הדרוזים. בשנת 1925 הנהיג אל-אטרש ממושבו בהר הדרוזים מרד כנגד הצרפתים אשר שלטו אז בסוריה ובלבנון, אל-אטרש הצליח לנצח במספר קרבות בתחילת המרד אולם נכשל בסופו ונמלט לירדן הוא שב לסוריה רק בשנת 1937 וזכה שם למעמד של גיבור לאומי.
בכיכר אנו פונים שמאלה ויוצאים מהמרכז הצפוף אל השכונות החדשות, הכביש מתרחב, לאחר כ-500 מטר שוב נפנה שמאלה, עם השילוט לפארק הסלעים. נוסעים כ-700 מטר, ולפני קצה הכפר פונים ימינה, נוסעים כ-50 מטר נוספים ועוצרים את הרכב בצד הכביש.
השביל המרכזי העובר לאורך פארק הסלעים מסומן שחור ומחולק לשלושה קטעים שונים: שביל הקטלב, שביל היערון ושביל הממותות. יורדים כ-50 מטר בדרך רחבה ומסומנת שחור, ופונים שמאלה עם השילוט לשבילים השונים. בתחילת דרכו עובר שביל הקטלב, בתוך חורש יפה ומגוון, שהעץ העיקרי בו הוא דווקא האלון המצוי. אבל גם שלושה עצי קטלב יפים, אדומי גזע בולטים בנוכחותם..
הדרך רצופה בסלעים יפי תצורה, שיצרו שדה של טרשונים שביל הקטלב מתחבר לשביל היערון. כאן תצורות הסלע הופכות גדולות ומיוחדות יותר ככל שמתקדמים. היערון הוא מכרסם קטן וחביב שנהנה לגור בחורש הים תיכוני ולזלול בלוטי אלון. את הבלוטים הוא אוסף לשולחן האכילה שלו, הנמצא בדרך כלל בפינה מוגנת בכוכי הסלע, ושם אוכל מהם לשובע. מכיוון שהוא יכול לאכול רק חצאי בלוטים, שולחנות האכילה מלאים בחצאים הלא אכילים. אבל גם חצי בלוט יכול לנבוט ולהפוך לעץ, כך שבעצם היערון מסייע לתפוצת עצי האלון.. שביל היערונים שהופך לשביל הממותות מסתיים בקבוצה של סלעי ענק, שעיצב הטבע בכשרון ובדמיון רב. זהו מסוג המקומות בהם גם העירוני המצוי עומד נדהם מול מעשה הבריאה ושואל עצמו כיצד נוצרו כל אלה?
הגיאולוגים יאמרו לנו שצורות הסלע המיוחדות הללו נוצרו כאשר מי הגשם חברו לפחמן הדו חמצני שנפלט מהצמחים והפכו לחומצה פחמתית שהמסה את סלע הגיר באותו תהליך בו ממיסה החומצה את האבנית במיחם. התהליך האיטי יצר ערוצי המסה, שהלכו והעמיקו, עד שנותרו ביניהם הטרשיים שכאן, תופעה זו נקראת המסה קרסטית, היא יכולה לקרות גם בעומק האדמה ואז היא תיצור את מערות הנטיפים הידועות ביופין.

מגיעים לפיצול שבילים – מצד ימין אדום ומצד שמאל שחור. השביל האדום ממשיך עוד 2 ק"מ לכביש תפן כפר ורדים. אנו בוחרים בשביל המסומן שחור ומטפסים איתו לרחוב בו נחזור לרכב.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA