מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

המרכז

גבעת התיתורה במודיעין

יש חוקרים המזהים את מקומה של מודיעין החשמונאית בשטח העיר מודיעין המודרנית במקום הנקרא גבעת התיתורה. ולשם יהיה הטיול שלנו

האם מודיעין נמצאת במודיעין?
"בימים ההם עמד מתיתיה בן יוחנן בן שמעון כהן מבני יוריב מירושלים והוא יושב במודיעים" (חשמונאים, א, ב, א) כך מתאר לנו בעל ספר חשמונאים את הרקע למשפחת חשמונאים. אלא שהספר לא מסביר היכן שכנה העיירה מודיעים או מודיעין.
מקובל להניח כי העיירה הערבית אל מידיה משמרת את זכרה של מודיעין הקדומה. אלא שיש חוקרים המזהים את מקומה של מודיעין החשמונאית בשטח העיר מודיעין המודרנית במקום הנקרא גבעת התיתורה. זיהוי זה הולך ונעשה פופולארי בהתחשב שאל מידיה אינה בטוחה לביקור בעוד שגבעת התיתורה היא אתר נוח לגישה ואפילו פריחות ראשונות ניתן לראות שם בימים אלו לכן החלטנו שגבעת התיתורה היא היא מודיעין העתיקה ושמנו פעמינו אליה.
ראשית שאלנו את עצמנו מהיכן השם המוזר הזה. עיון במילון לימד אותנו שתיתורה היא השולים של המגבעת. אלא שלפני כ800 שנה היה במקום מבצר צלבני ושמו: טרנטה. שם ששובש לקלעת א-טנטורה - שפירושו מצודת המגבעת המחודדת ומכאן הפך לתיתורה על ידי ועדת השמות הממשלתית.
תצפית מהגבעה ממחישה את שליטתה על הדרך הראשית לירושלים שעברה בנתיב בו עובר היום כביש 443. ממרומי הגבעה נצפה צפונה ונראה את מודיעין עלית והרי שומרון עד פאתי שכם. במערב אזור רמלה-לוד וקו המגדלים של תל אביב. במזרח: גבעת זאב ורמאללה ובדרום: עמק איילון. אם אכן שכנה כאן מודיעין של מתתיהו החשמונאי הרי ברור מדוע מיהר הנציב היווני להגיע לכאן עם גזרותיו.נוף מגבעת התיתורה (מתוך ויקיפדיה)
בגבעה היתה התישבות רצופה בכל התקופות ההיסטוריות. מתקופת בית ראשון נמצאו תכשיטים, כדי זכוכית ואף טבעת חותם. מהתקופה החשמונאית נמצאו שרידי חוות, גתות וקברים. מתקופת בר כוכבא נמצאו כלים,נרות ומטבע מהשנה השלישית למרד וכן מחילות מסתור רבים. מהתקופה הרומית והתקופה הביזנטית נמצאו גתות לייצור יין ושמן זית, חוות חקלאיות ומערות קבורה וכן בית עם רצפת פסיפס שנהרס ברעידת האדמה בשנת 750לאחר הספירה.
במלחמת השחרור נערך כאן קרב קשה מאוד בן צה"ל ללגיון הירדני בסופו נסוגו הירדנים, תוצאות הקרב במקום קבעו את הגבול המזרחי באזור עד למלחמת ששת הימים.
שעה של סיור רגלי במקום תגלה לנו פריחות עונתיות יפות, מערות קבורה מהתקופה הביזאנטית עם אבני גולל, מקווה טהרה מתקופת בית ראשון, אוסף חלקי בית בד ליצור שמן זית כולל ממל, פי באר ועמודים, בור מים מתקופת בית שני שימש בתקופת בר כוכבא כפתח למחילות מסתור, קולומבריום מהתקופה בית שני ששמש לגידול יונים, שרידי הבורג' הצלבני, מערכת מחילות מסתור מתקופת מרד בר כוכבא ושילוט על הקרב בתקופת מלחמת השחרור.
לא רק מטיילים גילו את הגבעה היפיפיה הזאת, גם הקבלנים התאהבו בה וכבר עלו הצעות לבנית יחידות דיור בשטחה ורק לאחר מאבק ציבורי נדחו רעיונות אלו והגבעה נותרה ירוקה ממתינה למטיילים. רק בריכת המים הגדולה של מקורות מכערת אותה, אלא שבלילות חנוכה הופכת גם בריכת המים לסמל בשעה שהיא מוארת ב"נרות" חנוכה.


חנוכיה בראש בריכת המים (מתוך ויקיפדיה)


איך מגיעים:
מצומת מכבים רעות, נכנסים למודיעין ברמזור הראשון פונים ימינה לרחוב עמק דותן, בפניה הראשונה פונים ימינה לרחוב כליל החורש ממנו יש פניה ימינה לכביש צדדי המטפס למגרש החניה שבגבעה.


WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA