מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

אל שמן הזית

טיול לעונת המסיק בעקבות שמן הזית בגליל, זהו טיול בגליל התחתון בין כרמי זיתים ובתי בד בכפרים ערביים ובדרכים בלתי מסומנות הכולל 3 ק"מ של מסלול הליכה

טיול בעקבות שמן הזית
כעת סופה של עונת המסיק, אחרוני הזיתים מובלים לבתי הבד להפקת שמן שישמש אותנו למשך שנה עד למסיק הבא. הטיול המוצע להלן הוא טיול בעקבות שמן הזית בגליל, זהו טיול בכפרים ערביים שלמרות התקופה הקשה העוברת עלינו ניתן עדיין לטייל בהם. זהו טיול בדרכים בלתי מסומנות שמומלץ לעשותו בהדרכה. זהו טיול הכולל 3 ק"מ של מסלול הליכה ולכן נדרש נהג שיוביל אותנו לתחילת השביל וימתין בסופו.
הטיול הרגלי מתחיל בישוב הררית , ישוב קהילתי השוכן בפסגת הר הררית בגובה של 500 מ', תנאי מרכזי לקבלה לישוב הייתה בעבר החובה לעסוק במדיטציה כאורח חיים. כדאי לשם לב לצורת הבתים בהררית, חלקם נבנו על פי עקרונות של תורות מהמזרח הרחוק. אנו חוצים את הישוב לאורכו, פשפש בשער האחורי יוביל אותנו לדרך עפר המובילה למבדד נטופה.
המבדד הוקם ב 1965 על ידי שני כמרים, יעקב ההולנדי ותומא האמריקאי שבקשו לחזור לאורח החיים של הנזירים המתבודדים הראשונים , הם מצאו בור מים נטוש, ניקו אותו והפכו אותו לכנסיה תת קרקעית, שני המייסדים נפטרו כבר, אחרים תפסו את מקומם והכנסיה בבור המים נותרה במקומה כאטרקציה למטיילים.
ממבדד נטופה נרד בדרך עפר לכיוון הכפר דיר חנא הדרך עוברת בין כרמי זיתים תוך שהיא צופה על מזרח הגליל, הכנרת והגולן. ביום של ראות טובה הנוף פשוט מקסים. נרד בניחותא כ 2 ק"מ עד שנגיע אל דרך סלולה , משמאלנו כרם זיתים, נכנס ונסתכל היטיב, חלק מעצי הזית בחלקה הם בעלי גזעים בהיקפים 5-10 מ', נדרשים מספר מבוגרים בכדי להקיף אותם, גם צורתם מעידה עליהם שהם עתיקים ביותר, יש המעריכים את גילם ב 500 שנה ויש ביותר, יש סבורים שאלו עצי הזית העתיקים ביותר בארץ ישראל.נמשיך ונגיע אל הכביש הראשי דיר חנא –עראבה כביש 805. שם יחכה לנו הנהג שלנו , נבקש אותו לעלות אל גרעין הכפר העתיק. השוכן בראש הגבעה, קל לזהותו ממרחק על פי הצריח של המסגד הגדול, נחנה את הרכב ליד החומה העתיקה ונצא לסיור בחלקו העתיק של הכפר.הכפר דיר חנא היה לפני 2000 שנה ישוב יהודי בשם כפר יוחנא, בשם זה הוא מוזכר בפיוט "איכה ישבה חבצלת השרון" שחובר לפני 1500 שנה ונאמר עד היום בקינות ט באב, הפיוט עוסק במעברם של משמרות הכהונה לגליל וכאמור מזכיר גם את כפר יוחנא בהקשר זה.
תקופת פריחה שניה הייתה לכפר לפני כ 250 שנה בתקופת שלטונו של השליט דהאר אל עומר שביצר את הישוב והפך אותו למרכז שלטוני, חלקים מהחומה עדיין סוגרים על גרעין הכפר ואנו נכנסים מצידו המערבי ליד המסגד דרך השער הגדול האופייני לערים מוקפות חומה אל גרעין הכפר. כדאי ללכת לאט כי לאחר 300 מ' מסתיים גרעין הכפר ובלי משים אנו יוצאים שוב מהחומה.
ושם ליד מה שהיה השער המזרחי כדאי לשאול על בית הבד של חורי.
חורי, ערבי נוצרי שבניו משרתים כקצינים בצה"ל, הוא מאחרוני האנשים המחזיקים בית בד מסורתי, הפועל כמו שפעלו בתי בד לפני 100 שנה ו 1000 שנה ו2000 שנה, בעונת המסיק רותמים את החמור אל הבד (הענף) וזה מניע את אבן הרכב על גבי אבן השכב ומרסק את הזיתים, את רסק הזיתים ישימו בעקאלים, יניחו במכבש בורג ויסחטו את תוכנם עד תום, הנוזל נאסף ויעמוד מספר ימים בפח עד אשר יצוף השמן מעל המים, אז ניתן לאגור אותו בבקבוקים לשימוש ביתי, השמן המתקבל ירוק יותר, עכור יותר ומר יותר מהשמן שאנו רגילים לקנות בסופרים, יש להתרגל לטעמו, יש לאהוב אותו.חורי ישמח גם לכבד אותנו בכוסית של קפה חזק ומר, לספר על החיים בכפר ולנגן לנו בכינור מנגינה מזרחית, עדינה ומונוטונית לאזניים מערביות. ניתן לבוא גם בקבוצה תמורת תשלום.

וכאן שוב ימתין לנו הנהג ויחזיר אותנו אל העיר הגדולה, אל הבתים הדחוסים והשמן בחנויות.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA