מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

יהודה שומרון והבקעה

זבח פסח אצל השומרונים

ערב אחד לפני שנחגוג בביתנו את ליל הסדר ליד שלחנות ערוכים תחגוג אומה נוספת את ליל חג הפסח, בדרך שונה לחלוטין מזו שאנו נוהגים היום, דומה יותר לזו שחגגו אבותינו בשעה שבית המקדש היה קיים, עם שקיעת החמה יקרא הכהן השומרוני את הפסוק " וְשָׁחֲטוּ אֹתוֹ כֹּל קְהַל עֲדַת יִשְׂרָאֵל בֵּין הָעַרְבָּיִם "

שירן שבתאי – "מורשת הגליל"
ערב אחד לפני שנחגוג בביתנו את ליל הסדר ליד שלחנות ערוכים תחגוג אומה נוספת את ליל חג הפסח, בדרך שונה לחלוטין מזו שאנו נוהגים היום, דומה יותר לזו שחגגו אבותינו בשעה שבית המקדש היה קיים, עם שקיעת החמה יקרא הכהן השומרוני את הפסוק " וְשָׁחֲטוּ אֹתוֹ כֹּל קְהַל עֲדַת יִשְׂרָאֵל בֵּין הָעַרְבָּיִם " ותוך מספר שניות יעבור השוחט השומרוני מכבש לכבש ובנוכחות 700 שומרונים ו7000 תירים סקרנים ישחוט כ50 כבשים " שֶׂה לְבֵית אָבֹת שֶׂה לַבָּיִת" ובאותו לילה יאכל בשר הקרבן כמו שאומר הפסוק "וְלֹא תוֹתִירוּ מִמֶּנּוּ עַד בֹּקֶר"
מי הם השומרונים?
ספר מלכים (פרק י"ז ) מספר כי בשעה שהגלה מלך אשור את עשרת השבטים הביא במקומם גויים מארצות רחוקות, גויים אלו קבלו עליהם את דת ישראל באופן חלקי מתוך אמונה שהדבר יציל אותם מסכנת האריות ששרצו בשומרון באותה תקופה ובהתאם ונקראו על ידי חז"ל "גרי אריות".
לשומרונים כמובן גרסה שונה, לדבריהם הם צאצאי עשרת השבטים שלא גלו.
עם שיבת ציון בקשו השומרונים להשתתף בבנית המקדש (עזרא ד') אך נדחו על ידי ראשי העם, השומרונים שנדחו בנו את מקדשם בהר גריזים המקודש להם עד היום הזה ובזאת נתקו סופית כל קשר עם העם היהודי, במשנה ובגמרא הם מכונים כותים, שם הנתפס על ידם כעלבון עד היום.
השומרונים שנפגעו נעשו עוינים לישראל ובקשו להציק להם בכל דרך אפשרית ומפורסמת המשנה במסכת ראש השנה ב, ב "בראשונה היו משיאין משואות משקלקלו הכותים התקינו שיהו שלוחין יוצאין"
מאידך הקפידו השומרונים במצוות רבות יותר מישראל. התוספתא במסכת פסחים (פרק ב הלכה ג) אומרת "מצה של כותיים מותרת ואדם יוצא בה ידי חובתו בפסח ור' לעזר אוסר .... רבן שמעון בן גמליאל אומר כל מצוה שהחזיקו בה כותים הרבה מדקדקין בה יותר מישראל"
גם בימינו מחמירים השומרונים על עצמם במצוות רבות יותר מישראל. ביום כיפור לדוגמא צמים כולם כולל תינוקות שנגמלו מיניקה. בשבת הם אינם יוצאים מפתח ביתם פרט לתפילה ועוד.
השומרונים גאים בעובדה שמעולם ללא עזבו את א"י, אולם עובדה זו גבתה מהם מחיר יקר שכן בכל התקופות הם נרדפו הן על ידי הנוצרים והן על ידי המוסלמים ובתחילת המאה העשרים הצטמצם מספרם עד כדי מאה וחמישים איש בלבד. גם היום העדה השומרונית היא קטנה מאד, כ700 איש בסך הכל, חציים גרים בהר גריזים ליד שכם וחציים בחולון. הצעירים השומרונים הגרים בחולון משרתים בצה"ל והם ישראלים לכל דבר.
זבח הפסח יחול השנה ביום ראשון י"ג בניסן 17.4 והוא פתוח לקהל הרחב, ניתן להגיע במקום בסיורים מאורגנים או באופן עצמאי, האירוע ודרכי הגישה מאובטחים על ידי צה"ל.תמונה: צליית זבח הפסח "על ראשו ועל כרעיו" (מתוך ויקיפדיה)
איך מגיעים?
מירושלים עולים צפונה בכביש 60, עוברים את בית אל ושלה, אחרי חווארה בצומת בה"ד 3 ממשיכים לפי השילוט לישוב ברכה, לפני הכניסה לישוב פונים ימינה על פי השילוט אל השכונה השומרונית בהר גריזים.
כדאי להקדים כי המקום עמוס בעשרות אוטובוסים ואלפי מטיילים.
קבוצות מאורגנות יכולות להזמין ביקור במקום עם שבתאי שירן- מורה דרך בטעם יהודי טל' 0523246827

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA