מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

ירושלים וסביבתה

חווית צומת

מה עושה מלון בסין המבקש לספק ארוחות כשרות, האם יש לשלוח משגיח כשרות למטבח בכדי להדליק את הכיריים לפני כל בישול בכדי להמנע מבישול עכו"ם? שואל אותי ספי המרכז את ההדרכות במכון צומת (צוותי תורה ומדע), אפשר גם כך ואפשר עקרונית גם להדליק את הגז על ידי המשגיח בטלפון הנייד המפעיל מתקן מיוחד בדומה לשערי הכניסה בישובים המופעלים על ידי הניידים של התושבים. זה לא פותר את כל השאלות ההלכתיות וודאי לא מייתר את תפקידו של המשגיח אבל זה כלי עזר המייעל את עבודתו. זו רק דוגמא לייעודו של מכון צומת לרתום את הטכנולוגיה לשרות ההלכה.חווית צומת – טכנולוגיה בשרות ההלכה.
מה עושה מלון בסין המבקש לספק ארוחות כשרות, האם יש לשלוח משגיח כשרות למטבח בכדי להדליק את הכיריים לפני כל בישול בכדי להמנע מבישול עכו"ם? שואל אותי ספי המרכז את ההדרכות במכון צומת (צוותי תורה ומדע), אפשר גם כך ואפשר עקרונית גם להדליק את הגז על ידי המשגיח בטלפון הנייד המפעיל מתקן מיוחד בדומה לשערי הכניסה בישובים המופעלים על ידי הניידים של התושבים. זה לא פותר את כל השאלות ההלכתיות וודאי לא מייתר את תפקידו של המשגיח אבל זה כלי עזר המייעל את עבודתו. זו רק דוגמא לייעודו של מכון צומת לרתום את הטכנולוגיה לשרות ההלכה.
יש גם דברים מהותיים יותר והכוונה בעיקר לדיני שבת, בשימוש בנורת LED (שאין בה הבערה) ההבדל בין ההדלקה לשינוי עוצמת הזרם הוא ההבדל בין חילול השבת לשמירתה. בשימוש במקלדת מחשב המופעלת על מגעי חיבור\ניתוק עוברים על איסורי אבות מלאכה לעומת מקלדת שבה המגעים משנים את עוצמת הזרם, אז מדוע שלא נהדר ונכניס לבתי חולים החייבים לעבוד בשבת מקלדות ומחשבים שאינם גורמים לחלול שבת? האם הנכה שומר השבת לא זכאי לנוע בשבת בכסא גלגלים ללא חילול שבת? ללא רמיסה של אבות מלאכה? נכון שליהודי שלם שאינו בקי בהלכות שבת זה עלול להראות כ"כיפוף ההלכה" וכי משום כך נאלץ את הנכה להסתגר בביתו? בשעה שבידינו פיתרון המאפשר לו להגיע לבית הכנסת ולהתערות בחברה. נכון אומר לי ספי , זה מחייב חשיבה שונה, חשיבה הלכתית טכנולוגית (בסדר הזה) וזה ייעודו של המכון, בראשותו של הרב ישראל רוזן, לשלב את עבודת המהנדסים עם עבודת הרבנים, לרתום את הטכנולוגיה לשרות ההלכה.

מרכז המבקרים שהקימו במכון צומת הפך את הדילמות ההלכתיות למוחשיות, בכל תחנה המבקר לומד על ההבדל בין מצלמה הגורמת לחלול שבת למצלמה המיועדת לשבת ויכול להפעיל במו ידיו מנגנונים המדגימים את עקרון ה"גרמא", להבין איך מתאימים מערכת אזעקה לארונות קודש כך שתפעל בשבתות וחגים, ועוד עשרות פתרונות הלכתיים טכנולוגיים. כל מבקר יכול להפעיל אותם, לקרוא את ההסברים, שעל הקיר ולצפות בסרטון שבו מסביר אסי צובל (מאסי וטוביה) בחיוך מה הפיתרון ההלכתי וכיצד הצליחו במכון "לייצרו" בעמדות מובא מגוון של ההמצאות והפיתוחים: מתקן מים קרים לשבת, מקלדת ועכבר שבת, התקן שבת לפנסי רחוב שהתאורה בהם מועצמת כשיש תנועה בסביבה, מתקן בידוק בטחוני מותאם לשבת(כמו זה הנמצא ופועל בכותל המערבי) תשומת לב מיוחדת ניתנת לפתרונות כניסה בשבת למקומות מסווגים: כניסה עם זיהוי פנים וכניסה עם זיהוי ביומטרי לפי האצבע של הנכנס כשלכל אחת מהן - התאמה לשבת.
המרכז מתאים למשפחות, לתלמידים או לקבוצות, יש תצוגות הניתנות להפעלה עצמית וסרטים הומוריסטיים מיוחדים על הפתרונות ההלכתיים, וכן סרטונים מצויירים על המושגים הטכנים הקשורים לשמירת השבת.
למי שהתחנך לחשוב במושגים מוחלטים של "מותר או אסור" מהווה הכניסה הזאת למורכבותה של ההלכה הפתעה. מי שהתרגל לכלל "והמחמיר תבוא עליו ברכה" צריך להתמודד עם הכלל הנגדי "כח דהיתרא עדיף". למבוגרים גורם הביקור לחשוב, לילדים זו שעשוע חינוכי.
פרטים נוספים באתר visitzomet.org או בטלפון0523115111,

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA