מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

ירושלים וסביבתה

רחוב הנביאים בירושלים

היום קשה להאמין אך כשפרצה ירושלים בשלהי המאה ה19 מחוץ לחומות היה זה רחוב מודרני שקט המיועד לשכבות העליונות. "רחוב הקונסולים" קראו לו ובטיולינו כדאי להציץ לחצרות הבתים ולהתרשם שאכן מדובר היה בבתי פאר.

אתרים ברחוב הנביאים.
היום קשה להאמין אך כשפרצה ירושלים בשלהי המאה ה19 מחוץ לחומות היה זה רחוב מודרני שקט המיועד לשכבות העליונות. "רחוב הקונסולים" קראו לו ובטיולינו כדאי להציץ לחצרות הבתים ולהתרשם שאכן מדובר היה בבתי פאר.
נתחיל את הסיור בתחנת "שער שכם" של הרכבת הקלה, נתיב הרכבת הקלה דהיום זכור לירושלמים הותיקים בתור "הקו העירוני", קו הגבול בין ירושלים המערבית למזרחית, בין ישראל לירדן, כאן לא הרסו מבנים בכדי לפנות מקום לרכבת כי בשנת 67 הכול כאן היה הרוס.

רחוב הנביאים 37 בית החולים רוטשילד
כמו הרבה מוסדות ותיקים הוא הוקם במקורו בעיר העתיקה, כמו הרבה מוסדות בארץ הזאת הוא נתרם על ידי רוטשילד, בשנת 1887 הונחה אבן הפינה לבנין החדש מולנו, שוב היה זה "הנדיב הידוע" שתרם וגם הטיפול בחולים היה "על חשבון הברון" , הלוקסוס הזה נגמר ב 1918 כאשר הברון תרם את בית החולים לארגון הדסה והיה זה בית החולים המרכזי עד הקמת "הדסה הר הצופים" ב1939.
ממשיכים ובכיכר אנא טיכו פונים ימינה לרחוב אתיופיה.

רחוב אתיופיה 10 הכנסייה האתיופית
על פי המסורת האתיופית, הסתים ביקורה של מלכת שבא בירושלים בתינוק קטן, בן לשלמה המלך, הוא אבי שושלת הקיסרים האתיופים. לא פלא שהקיסרים האתיופים ראו בירושלים את "עיר אבותינו" ובנו לעצמם ארמון וכנסיה גדולה שעל פתחה נכתב "ניצח האריה משבט יהודה" , מה שנכון נכון אלא שהאריה משבט יהודה ניצח בסופו של דבר ללא עזרת האתיופים.
בהקשר זה כדאי לציין שיום ירושלים הוכר ע"י הכנסת גם כיום יהדות אתיופיה. אלא שאנו כאן לא בגלל הכנסיה אלא בגלל הבית שמולה.


רחוב אתיופיה 11 בית אליעזר בן יהודה
בבית זה התגורר הבלשן אליעזר בן יהודה, בן יהודה לא היה "מחיה הלשון העברית" כי העברית מעולם לא היתה שפה מתה, הוא גם לא האיש שהנחיל אותה להמונים, את זאת עשו המורים המסורים של העליה הראשונה והשניה, אך הוא כתב את מילון בן יהודה וייסד את וועד הלשון העברית. הוא לחם את מלחמתה של העברית בקנאות ללא פשרות. קנאות שקוממה עליו את ביאליק וסופרים אחרים ובעיקר את העדה החרדית. בבית זה כתב את מילונו, הוציא את עיתון "הצבי" וגידל את משפחתו.
נחצה את רחוב הנביאים לרחוב הרב קוק ומיד ימינה לרחוב טיכו.
סמטת טיכו בית הרב קוק
הרב קוק, רבה הראשי של א"י ומייסד "הישיבה המרכזית" היא ישיבת מרכז הרב. האיש שהכתיב את דמותה הרוחנית של הציונות הדתית.
האיש שדמותה גדולה מכדי שניתן יהיה לתמצת אותה בכתבה זו.
הבית משמש כיום כמוזיאון קטן המנציח את פעילותו של הרב, מספריו הרבים העוסקים בתשובה ובציונות ועד לשירה ולמסות הפיוטיות שכתב.
פתוח מדי יום בשעות 0900-1600 טלפון: 02-6232560
נצא מהבית ונמשיך לבית טיכו.

סמטת טיכו - בית טיכו
הבית הזה מקפל בתוכו את ההסטוריה של ירושלים, תחילתו בבית אמידים של משפחת נאששיבי הירושלמית, המשכו כביתו של מוזס שפירא היהודי המומר שנכנס להיסטוריה כזייפן עתיקות ש"גילה" את ספר התורה הקדום ביותר ועד היום חלוקים הארכאולוגים אם מדובר בזיוף הגדול ביותר או בהחמצה הארכאולוגית הגדולה ביותר.
לאחר מכן היה זה ביתו של רופא העיניים הנודע ד"ר טיכו, היה אדם כזה ולא רק במערכון של שייקה אופיר, שטיפל בכל מטופליו, יהודים וערבים ללא משוא פנים ולמרות זאת נדקר בגפו על ידי מחבל ב1929 והגיע למרפאתו עם בוקר כשסכין בגבו.
אשתו אנא טיכו היתה ציירת מוכרת בזכות עצמה ועם מותה תרמה את הבית למוזיאון ישראל.
היום יש במקום מסעדה ותערוכת ציורים קבועה של אנא טיכו.יש עוד הרבה מה לראות ברחוב הנביאים, שכונת בית דוד, בית תבור, בית החולים ביקור חולים וככר הדוידקה טיילו ותהנו.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA