מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

אבשלום פיינברג - חולם ולוחם

הטיול השבועי שלנו יוקדש הפעם לדמות שלא פוענחה ולא תפוענח לעולם. מרגל ורומנטיקן, אידיאולוג ונועז. אבשלום פיינברג, נצא בעקבות תחנות חייו.

אבשלום פיינברג – לוחם וחולם
הטיול השבועי שלנו יוקדש הפעם לדמות שלא פוענחה ולא תפוענח לעולם. מרגל ורומנטיקן, אידיאולוג ונועז. אבשלום פיינברג, נצא בעקבות תחנות חייו.

תחנה ראשונה -ביית פיינברג ברחוב ז'בוטינסקי 34 , חדרה.
בבית זה גדל אבשלום הצעיר מגיל 9 ועד 11 ומגיל 21 עד סוף ימיו, מדובר בבית מרשים במושגים של היום ומפואר במושגים של אז. הבית, כולל מרכיבים אדריכליים בהשראה מערבית ומזרחית וניכרת בו השפעת סגנון אוריינטלי שבאה לידי ביטוי בקשתות המחודדות של חלונות חדר האוכל, קירות חדרי הבית מעוטרים בציורי קיר והם מהווים עדות היסטורית נדירה של תרבות עיצוב הבתים בזמנו. כיום מוצבים חדרי הבית כפי שהיו לפני כמאה שנה ועל הקירות תמונות של משפחת פיינברג לענפיה הכוללים את משפחות חנקין ווילבושביץ, האריסטוקרטיה של העליה הראשונה. בחצר הבית מסעדה חלבית כשרה.
הכניסה לבית פיינברג

עיטורי הקירות בבית פיינברג

תחנה שניה- חוות הנסיונות בעתלית.
בשנת 1910 בהיותו בן 21 התקבל אבשלום לעבודה אצל האגרונום בעל השם העולמי אהרון אהרונסון, מכאן ניהלו את המלחמה בארבה שפשט על היבולים ב1915 ושם רקמו את התוכנית להקמת ניל"י – ארגון הריגול לטובת הבריטים. כיום התחנה בשיפוצים וסגורה למבקרים.
חוות הנסיונות בעתלית
תחנה שלישית – בית אהרונסון בזכרון יעקב.
אבשלום הצעיר נעשה בן בית בבית אהרונסון, שם התידד עם שתי אחיותיו של אהרון רבקה ושרה אהרונסון ידידות קרובה ביותר ומשם ניהלו אהרון, שרה ואבשלום את מחתרת ניל"י.
הבית השתמר בצורתו המקורית, כולל הריהוט והחפצים, חדר האמבטיה בו התאבדה שרה גיבורת "ניל'י", הסליק ששימש מחבוא לנשק ועוד. היום הבית הוא מוזיאון לתולדות ניל"י בו ניתן לחוות
את אווירת התקופה, לשמוע על הרקע להקמת המחתרת להכיר את גיבוריה. דרכי פעולתם ומה עלה בגורלם. המוזיאון נמצא ברח' המייסדים ‏40 זכרון יעקב
בית אהרונסון בזכרון
רחוב המייסדים בזכרון

תחנה רביעית: שפך נחל חדרה
באוקטובר 1914 יצאו אבשלום וחברים לטיול לילי על חוף הים כשהם מאירים את דרכם בפנסים. בידואים שהיו בסביבה דווחו לשלטונות על מרגלים המאותתים לאוניות בריטיות. ובינואר 1915 נעצר אבשלום, הושלך לכלא בירושלים, נחקר רבות ולבסוף שוחרר. היתה זו ההתקלות הראשונה של אבשלום עם החוק התורכי, אבשלום חזר מעימות זה מושפל זועם והחלטי להלחם בתורכיס.
הקשר עם הבריטים אמור היה להתקיים בחוף הים, אוניה בריטית הגיעה לחוף אך לא הצליחה ליצור קשר עם אבשלום. בעקבות הכשלון החליט אבשלום לצאת למצרים במטרה לחדש את הקשר באופן ישיר.
חוף חדרה – צילמה יהודית סגל

סוף הדרך- אנדרטת אבשלום בפארק חדרה ליד נחל חדרה.
אבשלום יצא לסיני יחד עם יוסף לישנסקי, בלילה שבין ה-19 ל-20 בינואר (אור לכ"ו בטבת תרע"ז) פגש אותם בדואי ודיווח עליהם לשלטונות. שני ז'נדרמים טורקים וכשלושים בדואים יצאו ללכוד אותם לישנסקי נמלט פצוע, ופיינברג, שנפצע בירכו ולא יכול היה לנוע, ירה בז'נדרם הטורקי בתגובה לדרישה לזרוק את נשקו. בעקבות זאת, נורה בראשו ונהרג. מן התמרים שנשא עמו צמח עץ דקל שעל פיו נתגלה מקום קברו 50 שנה מאוחר יותר.
40 שנה לאחר העלמו הקימה ארוסתו רבקה אהרונסון. גלעד על שטח ששייך היה למשפחה מדרום לחדרה . מבנה שמורכב משני קירות הנראים כמו זרועות או כנפיים, שמבקשות לחבק את המרחב הפתוח. במרכז חדר אינטימי ופתוח שכולל קיר זיכרון, עם מקום לנר תמיד, כתובת וכיפה גבוהה. מאוחר יותר הועברה האנדרטה לפארק נחל חדרה, שם היא ניצבת היום בראש תל, צופה על סביבותיה, שבילים מטפסים אליה בינות לעצי דקל, אותו עץ ששמר על זכרו של הלוחם. זה המקום לספר את סיפורו ולהתייחד עם זכרו

אנדרטת אבשלום בפארק חדרה

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA