מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

שפך נחל חדרה

היה זה המשורר נתן יהונתן שטייל בשנת 1943 לאורך נחל חדרה והופתע לראות כי אחרי קילומטרים של חתירה נבלעים מי הנחל בחול מטרים ספורים לפני הגיעם לים, בעקבות הגילוי כתב את השיר חופים בינתיים השתנתה המציאות ומי הנחל חזרו לזרום לים רק השיר נותר להיט.

שפך נחל חדרה

חופים הם לפעמים געגועים לנחל.
ראיתי פעם חוף
שנחל עזבו
עם לב שבור של חול ואבן.
והאדם, והאדם הוא לפעמים גם כן יכול
להישאר נטוש ובלי כוחות
ממש כמו חוף. .

היה זה המשורר נתן יהונתן שטייל בשנת 1943 לאורך נחל חדרה והופתע לראות כי אחרי קילומטרים של חתירה נבלעים מי הנחל בחול מטרים ספורים לפני הגיעם לים, בעקבות הגילוי כתב את השיר חופים בינתיים השתנתה המציאות ומי הנחל חזרו לזרום לים רק השיר נותר להיט.
את הטיול מומלץ להתחיל בחוות חפציבה, לנצל את המדשאות הרחבות בצל האקליפטוסים לטובת הילדים, להכנס למרכז המבקרים ולחזות בסרט המספר את גילגולו של המקום. לרדת לבית הקיטור ולראות את משאבת הקיטור בפעולה (מופעלת לצורך ההדגמה על ידי מנוע חשמל). כל זאת ללא תשלום והכי חשוב שירותים ציבוריים. בעונה זו לנים כל ערב אלפי קורמורנים על עצי האיקליפטוס בהופעה מרשימה.
השטח של חוות חפציבה נרכש ע"י יהושע חנקין כחלק מעסקת רכישת אדמות חדרה ב 1891 ואשתו אולגה קבעה את שם המקום על פי הפסוק: "לא יקרא לך עזובה ..., כי לך יקרא חפצי בה... כי חפץ ה' בך" ( ישעיהו ס"ב, ד)
השטח נמכר ב 1906 ליזם פרטי בשם אהרון אייזנברג, ממייסדי רחובות, עבור "אגודת נטעים". שהייתה בבעלותו ושמה לה למטרה לנטוע פרדסים עבור יהודים בגולה, במקום נבנו בתי הפועלים ובית חווה, כל אלו חיכו לעולים שלא באו עד שב 1914 פרצה מלחמת העולם הראשונה שהנחיתה מכת מוות לפרויקט והחווה ננטשה
חברת החשמל שקיבלה את הבעלות על המקום והפכה אותו למרכז הדרכה עבור אנשיה, שחזרה את בתי הפועלים, ופתחה את החווה המשוקמת לציבור הרחב.בימים בימים א-ה בין השעות 8:00-14:00
ניתן לצאת מן החווה מערבה בפתח קטן בגדר ולערוך טיול של כקילומטר לאורך נחל חדרה דרך חורשת עצי אקליפטוס עד לטיילת פארק חדרה שנבנתה לאורך הנחל. המים הזורמים בחלק זה של "נחל חדרה" מוזרמים מתחנת הכח בטמפרטורה גבוהה בכ-10 מעלות צלזיוס מטמפרטורת הים. אזור זה של הפארק מטופח מאוד ומכיל דשאים ושולחנות פיקניק,
ניתן להמשיך לאורך הנחל עד לחוף הים ושם אף לחצות אותו לעברו הצפוני. אל הסוללה למרגלות תחנת הכוח שם נמצא מפל מים בגובה של יותר משני מטרים, מים חמים, שיוצרים בריכה חביבה. במקום מדשאות ופרחים המיפים את חומת הבטון המקיפה את התחנה.
על גבעה נישאה בצד דרום של הפארק נמצאת האנדרטה לזכרו של לוחם ניל"י אבשלום פיינברג. מדרגות מטפסות אל האנדרטה בינות לעצי תמר.
בינואר 1917 יצא פיינברג בשליחות אל המפקדה הבריטית בקהיר, רכוב על סוס ומחופש לבדואי. עקבותיו נעלמו למשך שנים רבות, ורק בדיעבד התגלה שנרצח ידי בדואים ונקבר בחולות רפיח במדבר סיני. לאחר מלחמת ששת הימים, נתגלתה גופתו מתחת לעץ דקל אשר צמח מגלעין תמר שהיה בכיסו. בנובמבר 1967 הובאו עצמותיו של אבשלום לקבורה בהר הרצל בירושלים.
המסלול קצר, נינוח, מתאים לכל המשפחה, מומלץ להקדיש לו כחצי יום לספוג את היופי וההיסטוריה.

כיצד מגיעים?
יורדים מכביש 2 במחלף קיסריה ופונים ימינה (דרומה) לכביש 4 לכיוון חדרה. בצומת נחל חדרה פונים ימינה ונוסעים לפי השילוט לחפציבה. בפנייה השנייה פונים ימינה לפי השילוט למרכז ההדרכה חפציבה.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA