מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

צפון

הגשרים התלויים בנחל קטיע

מקום מיוחד, שמורת טבע בלב הישוב העירוני, העיר נשר מימין ומשמאל, האוניברסיטה למעלה ובאמצע שמורת טבע ירוקה של עצי אלון ואלה חרוב וקטלב. שביל מסומן של החברה להגנת הטבע ואטרקציה.

הגשרים התלויים בנחל קטיע
מקום מיוחד, שמורת טבע בלב הישוב העירוני, העיר נשר מימין ומשמאל, האוניברסיטה למעלה ובאמצע שמורת טבע ירוקה של עצי אלון ואלה חרוב וקטלב. שביל מסומן של החברה להגנת הטבע ואטרקציה.
איך מגיעים?
הבאים מאוניברסיטת חיפה פונים ברמזור לכיוון רמות יצחק. בכיכר פונים שמאלה לרחוב החרוב וממשיכים עד לשלט פארק קק"ל-נשר.
הבאים מנשר פונים לשכונת רמות יצחק, ונוסעים ברחוב החרוב, על פי השילוט. ראשיתו של הפארק ברחבת הכניסה שנבנתה בצמוד לרחוב החרוב. כאן הוקמה פרגולת ממתכת ירוקה, וממנה ישנה ירידה לפארק ולנחל קטיע.
נחנה את הרכב במגרש חניה מסודר ונרד במדרגות בעקבות השילוט. נחלוף על פני חניון פיקניק ובו שולחנות ומתקני משחק החביבים במיוחד על ילדים: מתקני תלייה, טיפוס וגלישה. לא לאפשר לילדים לעצור, האטרקציות עדיין לפנינו. תנו לילדים להוביל, תנו להם לאתר את הסימון הירוק ולרוץ קדימה.
מכאן נרד אל אפיק נחל קטיע. שהוא יובל אכזב של נחל נשר. השם הוא תרגום מקורב של השם הערבי ואדי מוקטע ("נחל קטוע/חתוך). ראשיתו בהר טללים, מצפון לאוניברסיטת חיפה, ומכאן הוא יורד בעמק תלול ומיוער לכיוון דרום-מזרח ומתחבר אל נחל נשר ליד העיר נשר.
נעקוב בקפדנות אחרי הסימון הירוק, לא נתפתה לכחול או לשחור המסתעפים מהשביל המרכזי. ועם השביל הירוק ונעפיל אל מרפסת תצפית. נשב תחת פרגולה מוצלת ונצפה בנוף צמרות העצים. נפגוש באורן הקנרי, אלון מצוי, כליל החורש, קטלב, חרוב ולבנה רפואי. הביטו באלת המסטיק, זו עונת הפרי שלה והיא מכוסה בפרות קטנים אדומים, זו גם עונת הפרי של החרוב, מותר לקטוף את פריו ולמצוץ את לשדו המתוק, אספו את הגרעינים והביטו בהם, גרעין החרוב נקרא גרה ובעבר שמש כיחידת משקל, "זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ עֶשְׂרִים גֵּרָה הַשֶּׁקֶל" נאמר בשמות ל, יג, משקלו של השקל המקראי היה 20 גרה. מעברית הוסבה המילה גרה למושג קראט בלועזית המשמשת כיחידת משקל עד היום באבחון יהלומים, משקלו של הקראט הוא כ 200 מילי גרם, מסתבר איפה שמחצית השקל אותה נדרשו בני ישראל לתרום למקדש הייתה שווה ל10 גרה שהם כ 2 גרם כסף, בערך 5 ₪ בערכים של היום להערכת הצורף אותו שאלתי.
עוד כמה מאות מטרים מערבה ונגיע אל האטרקציה הייחודית של הפארק - הגשר התלוי. 70 מטר של ברזל תלויים בין שמיים וארץ. הגשר, מתנדנד, הילדים רצים, האמהות מודאגות, האבות אדישים. נחצה את הגשר מעל הנחל אל גדתו השנייה. 100 מטר ממנו גשר תלוי שני אפשר לעשות טיול סיבובי בין הגשרים. אפשר לפנות ימינה לדרך עפר המחזירה אותנו אל הכניסה.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA