מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

יהודה שומרון והבקעה

המרפסת של המדינה

מה שרואים מכאן לא רואים משם. מה שמבינים בשעה שיושבים על הנדנדה בתצפית שבישוב פדואל וצופים אל הנוף המרהיב של מרחב פלשת הוא גוש דן, מסביר בצורה משכנעת יותר מכל הסבר את מידת השליטה של גבעות השומרון על גוש דן.תל אביב מונחת על כף היד, הארובות של רידינג, גורדי השחקים, חוף הים מזמין לרדת לרחוץ. משדה התעופה נתב"ג בלוד ממריאים ונוחתים מטוסים מול עיננו, פתח תקוה כל כך קרובה לשומרון והשומרון רחוק כל כך מפתח תקוה.

המרפסת של המדינה.

שירן שבתאי – "מורשת הגליל"
מה שרואים מכאן לא רואים משם. מה שמבינים בשעה שיושבים על הנדנדה בתצפית שבישוב פדואל וצופים אל הנוף המרהיב של מרחב פלשת הוא גוש דן, מסביר בצורה משכנעת יותר מכל הסבר את מידת השליטה של גבעות השומרון על גוש דן.
תל אביב מונחת על כף היד, הארובות של רידינג, גורדי השחקים, חוף הים מזמין לרדת לרחוץ. משדה התעופה נתב"ג בלוד ממריאים ונוחתים מטוסים מול עיננו, פתח תקוה כל כך קרובה לשומרון והשומרון רחוק כל כך מפתח תקוה.
היה זה אריאל שרון בשנותיו הטובות שנתן למקום את השם "המרפסת של המדינה" בשעה שהיה נוהג להביא לכאן את אורחיו.
הנדנדה שעליה אנו יושבים הוקמה לזכרו של נפתלי בן-ציון לנצקרון ז"ל על ידי חבריו.
נפתלי בן ה13 יצא ביום ד' ניסן התשס"א (עשרים ושמונה במרץ 2001) מביתו לישיבה בקדומים בה למד. ובשעה שהמתין עם חבריו לאוטובוס. התפוצץ מחבל לידם וקטל את נפתלי וחברו אלירן רוזנברג.


המרפסת של המדינה, (מתוך ויקיפדיה)


בגבינו הישוב פדואל שהוקם בשנת 1984, על ידי גרעין מבני ישיבת ההסדר באלון שבות. שם היישוב הוא כשם נשיא שבט נפתלי פדהאל בן עמיהוד (במדבר לד, כח). אך המסר בשם הישוב הוא בפסוק "ופדויי ה' ישובון..." - פדויי ה' = פדואל.
מתחתינו שרידי מצודת דיר קלעה. אתר ארכיאולוגי מהתקופה הביזנטית, האתר נתגלה בשנת 1873 על ידי עורכי הסקר הבריטי לארץ ישראל. האתר הוא שריד לחווה חקלאית ביזנטית מבוצרת היטב ששכנה בתפר שבין האזור הנוצרי לאזור השומרוני.

מתחת למצודה נמצא אפיקו העמוק של נחל שילה מה שמביא אותנו לסיפור קרב אבן העזר שארע במישור תחתינו בשטח העיר ראש העין של היום.
ספר שמואל (שמואל א ד). מספר על הקרב בין ישראל והפלשתים. הפלשתים חנו באפק היא שמורת אפק של היום בעוד הישראלים חונים "על האבן העזר" הנמצאת היום בשטח ראש העין. ישראל הפסידו בקרב הראשון ומתוך אמונה תמימה לקחו עמם לסיבוב השני את ארון הברית. ושוב הפסידו בקרב וארון הברית נלקח בשבי. אחד מחיילי ישראל רץ לשילה מן המלחמה על מנת לבשר לעלי הכהן את הבשורה המרה, ואחרי שמנהיג העם שמע שנשבה ארון האל, הוא נפל מהכיסא, שבר את מפרקתו ומת.
לאחר נפילת ארון הברית בשבי, משערים שהפלישתים ניצלו את תנופת נצחונם, חדרו דרך נחל שילה שמתפתל ממש תחתינו, והחריבו את העיר שילה ואת משכן ה' שבה. שכן המשכן לא מוזכר יותר בתנ"ך. חורבן שילה מוזכר בנבואת ירמיהו - "לכו אל מקומי אשר בשילו...וראו מה עשיתי לו מפני רעת עמי ישראל" ו"כשילו יהיה גורל הבית הזה"; ובספר תהילים - "ויטש משכן שילה".
איך מגיעים: מצומת קסם נוסעים מזרחה על כביש 5 , לאחר המחסום של גדר ההפרדה פונים דרומה (ימינה) על כביש 446 לפדואל, בפדואל יש לבקש מהשומר בכניסה את המפתח לשער היוצא לחורבת דיר קלעה. 50 מטר מהשער נמצאת התצפית.

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA