מורשת הגליל

שבתאי שירן מורשת-הגליל

"מלכת ישראל" טיול ג'יפים לנשים בלבד

מסע ג'יפים של שלושה ימים לנשים בלבד בגליל התחתון ועמק המעיינות 24-26 יוני

הרשמה לטיולי ג'יפים

מסע בת מצווה - לסבתא ולנכדה

זו הצעה לטיול בת מצווה חוויתי שלכן עם הנכדות שלכן בנות המצווה , זו הזדמנות להעניק לילדה מתנה של שלושה ימי חוויה יחד איתך.

ג'יפים בקרן הכרמל - טיול שקיעה 20.6.19

טיול ג'יפים של בין ערביים לאור ירח בתצפיות הנוף הנפלאות של קרן הכרמל

טיול לעת שקיעה ביער עופר 25.7.19

תצפית מהכרמל אל השמש השוקעת בים, ובמושבים בחוף הים מדליקים אורותיהם , ניסע בשבילי קק"ל המתפתלים ביערות האלון, הברוש והאורן של הכרמל

ג'יפים מהר עצמון לבקעת בית נטופה- טיול שקיעה- ז' אב, 8.8.19

אין כמו תצפיות בלילה קיצי מפסגה חשוכה בגובה 550 מ' הצופה למפרץ חיפה והגליל התחתון, אור לבנה וכוכבים למעלה ואלפי אורות ישובים למטה.

סדרות

ארץ הגליל

גיל בשביל תש"פ - קבוצה 1 - שביל הסנהדרין

סדרת שביל הסנהדרין לגמלאים מחברת את תחושת ההנאה והבריאות שבהליכות רגליות בנופים המיוחדים של הגליל התחתון עם העמקת הידע במורשת ישראל.

גיל בשביל תש"פ- קבוצה 2 - עמק המעינות

סדרת של 6 טיולים בעמק המעיינות המיועדת לגמלאים.

גיל בשביל תש"פ - קבוצה 3 - גליל עליון

סדרה של 6 טיולים לאורך שביל ישראל בגליל העליון המותאמת לגמלאים

גיל בשביל תש"פ - קבוצה 4- נשים בלבד-גליל עליון

סדרה של 6 טיולים לאורך שביל ישראל בגליל העליון המיועדת לנשים בלבד

סרטים ותמונות מטיולים

ג'יפים בנחל ציפורי - ה באייר תשע"ט

לאחר חורף מבורך בגשמים-יצאנו לחוש את הפריחה והזרימות

טיול ג'יפים בעקבות זרימות ברמת מנשה

בעקבות גשמי הברכה שירדו בחורף תשע"ט בקעו מעיינות רבים ברמת מנשה יצאנו בעקבות חלק מהם

גיל בשביל בנחל חרוד

"גיל בשביל" צועדים בנחל חרוד מנחל הקיבוצים ועד גשר הבזלת

"גיל בשביל" יורדים למכתש רמון

"גיל בשביל" יורדים ליומים במכתש רמון, להלן מצגת של היום הראשון בו צעדנו מביס"ש מצפה רמון ועד למנסרה

נחל אורדן ופרסת נקרות במכתש רמון

קבוצת "גיל בשביל" ממשיכה לצעוד והפעם במסע למכתש רמון, ביום השני למסע 28.1.19 צעדנו בנחל אורדן ופרסת נקרות

גיל בשביל - מלכיש לנועם

קבוצה 3 של גיל בשביל צועדת מלכיש לנועם ט"ו בשבט תשע"ט

גיל בשביל נחל יששכר

קבוצת הגמלאים של "גיל בשביל" ממשיכה לצעוד, הפעם בנחל יששכר, כט טבת תשע"ט 6.1.19

גיל בשביל נחל תבור

קבוצת "גיל בשביל" צועדת בעמק המעיינות ובפעם בנחל בארה ונחל תבור 16.12.18

גיל בשביל - מפוריה לירדנית

קבוצת "גולן" (גיל בשביל 4) צועדת מפוריה לירדנית בשביל ישראל ג טבת תשעט 11.12.18

ג'יפים בעקבות פיוט - מסע שני בסדרה

ח' אב תשע"ח (20/7/18) יצאנו למסע ג'יפים שני בסדרה בעקבות כ"ד משמרות כהונה, מפינת ההנצחה במצפה נטופה לעילבון, עראבה, דיר חנא וצלמוןהטיול בשיתוף של עמיתים לטיולים עם מורשת הגליל

"גיל בשביל" בירקון

קבוצות "גיל בשביל" בארגון "מורשת הגליל" ממשיכות לטייל לאורך שביל ישראל והפעם לאורך הירקון 20.11.17

"גיל בשביל" בדן ושניר

הגמלאים של "גיל בשביל" פותחים את העונה בנקודה הצפונית ביותר של שביל ישראל, משם ירדו דרומה ט"ז חשון תשע"ח 5.11.17

מלכות ישראל בשומרון - יום שני

הג'יפאיות של "מלכת ישראל" ממשיכות לדהור ברחבי הארץ והפעם מסע בן יומיים בשומרון. מצגת זו מציגה תמונות מהיום השני למסע

מסע לגליל העליון של "מלכות ישראל"- יום ראשון

ושוב יוצאות המלכות למסע החמישי, הפעם לגליל העליון

נחלים ומעיינות

השביל הרטוב בעין שוקק

האטרקציה של עין שוקק הוא השביל הרטוב, הצטיידו בנעלי הליכה למים וצאו להליכה חמודה כשרגליכם טובלות בנחל ואתם מוקפים בטבע טהור! כ-300 מטרים של הליכה במים רדודים שמעליכם סבך, עד לבריכת טחנת הקמח. בריכה גדולה ורדודה.השביל הרטוב נפרץ באוקטובר 2014 על ידי חבריו של סרן צביקה קפלן ז"ל שנהרג בקרב בסג'עיה במבצע צוק איתן

העין בבת עין

ליד הבריכה ספסלים, שולחנות פיקניק ועצי צל ופרי שנטעו תושבי בת עין. מכיוון שהגישה למעיין היא רק בעזרת דרך עפר משובשת ומכיוון שבסביבה נמצא עין חובלה הנגיש יותר הרי שעין ליבנה ריק ממבקרים באופן יחסי ומהווה גן עדן אמיתי לחובבי מעיינות.

עין קדם

הכניסה לחדר זה היא דרך פתח צר, ועשויה להיות מאתגרת. יש לצאת באותה דרך, ולכן מומלץ שמישהו יישאר בחוץ למקרה הצורך. הנכנסים ייהנו מבריכת מים קרים שעומקה עשוי להגיע עד המותניים, מאחוריה נמשכת ניקבה נוספת.

ירדינון

בשנות ה50 בנו חברי קיבוץ שמיר סכר בנחל ויצרו את הבריכה המדהימה הזאת שבמקורה שמשה להשקיית שדות הקיבוץ והיוותה עילה לסכסוכים בין מדינת ישראל לסורים עד מלחמת ששת הימים.

הגשר התלוי מעל הבניאס

באזור פראי אליו לא הייתה גישה עד כה נבנה גשר תלוי המוביל אותנו לפינה מקסימה החדשה לכולנו. מפלי מים, זרימה חזקה וקירות בזלת, כל אלו נגלים לעיני המטייל במלוא הדרם.

עין עוז ומעיין הגבורה

למי שמחפשים מסלולים משפחתיים, שיהיו רטובים, שיהיו נגישים שיהיו מוצלים ורצוי באתרים פחות מוכרים. אז שני מעיינות כאלו לפניכם והפעם באזור שילה שבבנימין.

צפון

בריכת אבוקה והמסיל

הקיץ בפתחנו, הימים החמים מגיעים ואנחנו מחפשים את אתרי הרחצה, אין לנו הרבה דרישות, רק שיהיו נגישים לרכב, שיהיו חינמים, שיהיו בחיק הטבע ושיהיו סודיים, כלומר אף אחד לא מכיר אותם חוץ מאיתנו ועוד כמה אלפי שותפי סוד.אז הפעם נפנה לשני אתרי מים סמוכים בעמק המעינות הוא עמק בית שאן הלא הם בריכת אבוקה והמסיל.

מעוז צבי

עמק דותן סגור לטיולים ללא אישור צבאי מאז אלול תשס"ה, אבל יש נקודת תצפית מרהיבה אל העמק והיא נמצאת במאחז קטן הנמצא ליד הישוב מבוא דותן שבצפון השומרון, הנסיעה לשם דורשת מידה של ציונות ומידה של העזה אבל היא שווה את זה.

נחל עמוד תחתון

בעקבות הגשמים יש לנו שפע זרימות ושפע פריחות ואיתם נצא לנחל עמוד תחתון. בתוך הפריחה ליד הנחל הזורם.

יער ריחן

אחד היערות הבודדים ששרדו לפליטה הוא יער ריחן בצפון השומרון הנמצא קרוב לאום אל פאחם. היער שוכן מעבר לקו הירוק אך לפני גדר ההפרדה ולכן היער נגיש מאוד

מהגשר הרומי למפל בזלת

"אם גן עדן בארץ ישראל הוא, בית שאן פתחו" (בבלי, עירובין יט), אמר ריש לקיש והוא לא התכוון לחודש אוגוסט אלא לעונה הנוכחית כאשר מזג האויר בבית שאן נוח, הפריחות בעיצומן ונחל חרוד זורם למרגלות העיר

פארקים בכרמל

הֲדַ֥ר הַכַּרְמֶ֖ל וְהַשָּׁר֑וֹן הֵ֛מָּה יִרְא֥וּ כְבוֹד־יה' הֲדַ֥ר אֱלֹקינוּ: (ישעיהו, לה, ב) אומר ישעיהו הנביא ובעקבותיו נצא אל מלוא הדרו של הר הכרמל.המסלול הפעם הוא מסלול במכוניות פרטיות, קל, נגיש ויפה בימי שמש של חורף.

נחל בארה ונחל תבור

צאו עכשיו לטייל! אל תמתינו לפסח ולאוגוסט, עכשיו זה הזמן כשמזג האויר יפה, הכל ירוק והזרימות בשיאן, מה עוד שיש מסלולים שניתן לעשות רק בעונה זו כי בניסן ואילך כבר יהיה חם מדי, כזה הוא שביל עמק המעיינות. נתיב הליכה מעגלי מסומן של 145 ק"מ העובר בגלבוע, ברמת סירין, ברמת יששכר ובעמק המעיינות, מרביתו בשטחים זרים למטייל הישראלי הרגיל. שביל שופע מעיינות המקשר בין אתרי טבע, נוף, ומורשת.

ג'יפים בלילה בדרך נוף כרמל

דרך נוף הכרמל, אחת מדרכי הנוף העשירות בצמחיה והיפות בארץ מבחינת הנוף, הייתה במקורה דרך כורכר לכל רכב, אלא שהגשמים וחוסר התחזוקה עשו את שלהם. והיום אני ממליץ עליה רק לג'יפים או לרכבים גבוהים.

מורד הירדן

שמורת מורד הירדן, כאן ניתן לראות עדיין נהר שרוחבו עשרות מטרים, צמחיית נחלים בגדותיו ואפילו ביצות בצדיו.

מסלול גשר הקנטרה

המסלול מנחל הקיבוצים לבית שאן לאורך אפיק נחל חרוד. חלק זה של המסלול מוצל על ידי אקליפטוסים רבים המלווים את הדרך. נראה שהושקע רבות בפיתוח קטע זה של המסלול, דרך כורכר, דרך אספלט להולכי רגל וגני משחקים

חורבת צונם

ובתוך היער האפל הזה מתגלים מבני אבן מסותתת, קבורים בחלקם באדמה, תעלות ומאגרי מים תת קרקעיים, פרוזדורים, בור מים מטויח וחלקים של אבני מפרכה

גלגל רפאים

אנחנו נוסעים בג'מיני סוזוקי הקטן שלי, ג'יפ עם ביצועים טובים בשטח שהנוחיות לא נמנית עליהם, הדרך המובילה אל האתר המסתורי היא שביל גולן טיפוסי, זרועה באבני בזלת ההופכים אותה למשובשת וקופצנית ומתלי הרכב מעבירים כל זעזוע לחוט השדרה שלנו, אנו מגיעים לאחד האתרים המסתוריים ביותר בישראל. שם האתר בערבית רוג'ום אל הריי משמעו "ערימת האבנים של חתול הבר", בעברית הוא נקרא גלגל רפאים, ע"ש הרפאים שישבו בגולן בעבר.

תל פאחר

הקרב על תל פאחר השתבש, במקום להגיע ליעד מעורפו כמתוכנן, הגיע גדוד 12 למרגלות המתחם המבוצר, בשטח חשוף לאש אויב, בנחיתות טופוגרפית קשה.

מגדל העתיקה

הממצא המרשים ביותר שנתגלה באתר הוא במת אבן קטנה ועליה חריטות אמנותיות שנשתמרו בצורה מדהימה, החשובה מכולן היא תמונת המנורה שכן האבן היא מהתקופה שבית המקדש עמד על מכונו וניתן להניח שהאומן הכיר מציורים או ממראה עיניים את המנורה המקורית ששכנה במקדש.

שביל אוהד בנופית

נגיע למצפור המשקיף צפונה, לעבר הנפתול הגדול של נחל ציפורי, המקיף גבעה הנקראת גבעת עליל. הגבעה מחוברת לגבעות שמדרום (עליהן אנו נמצאים) בשלוחה צרה ברוחב כ- 100 מ' בלבד, סביבה מתפתל הנחל לאורך 2.5 ק"מ!

פארק הסלעים

שביל היערונים שהופך לשביל הממותות מסתיים בקבוצה של סלעי ענק, שעיצב הטבע בכשרון ובדמיון רב. זהו מסוג המקומות בהם גם העירוני המצוי עומד נדהם מול מעשה הבריאה ושואל עצמו כיצד נוצרו כל אלה?

גשר הישנה

הלכנו לחפש את זכרונות גדולתו של הירדן של פעם עם גשרים עתיקים ורכבת העמק ורוטנברג, הלכנו לגשר הישנה הנמצאת סמוך לערוץ הירדן בגאון הירדן, זור בערבית., ושם מצאנו שלושה גשרים קדומים כי מקום זה היה אחד ממעברות הירדן הקלאסיים.

הר אדיר

היופי מתגלה באחת. אחרי קפל קרקע נעצרת הנשימה מול היופי המשתרע למטה, פשוט אדיר. כל כביש הצפון תחתיך וצפונית לצפון משתרע הדרום, דרום לבנון, בינת ג'בל ושאר מקומות הזכורים לרעה. את קו הגבול מזהים היטב, מה שירוק ישראל, מה שצחיח, לבנון.

אל שמן הזית

טיול לעונת המסיק בעקבות שמן הזית בגליל, זהו טיול בגליל התחתון בין כרמי זיתים ובתי בד בכפרים ערביים ובדרכים בלתי מסומנות הכולל 3 ק"מ של מסלול הליכה

אבשלום פיינברג - חולם ולוחם

הטיול השבועי שלנו יוקדש הפעם לדמות שלא פוענחה ולא תפוענח לעולם. מרגל ורומנטיקן, אידיאולוג ונועז. אבשלום פיינברג, נצא בעקבות תחנות חייו.

שפך נחל חדרה

היה זה המשורר נתן יהונתן שטייל בשנת 1943 לאורך נחל חדרה והופתע לראות כי אחרי קילומטרים של חתירה נבלעים מי הנחל בחול מטרים ספורים לפני הגיעם לים, בעקבות הגילוי כתב את השיר חופים בינתיים השתנתה המציאות ומי הנחל חזרו לזרום לים רק השיר נותר להיט.

הגשרים התלויים בנחל קטיע

מקום מיוחד, שמורת טבע בלב הישוב העירוני, העיר נשר מימין ומשמאל, האוניברסיטה למעלה ובאמצע שמורת טבע ירוקה של עצי אלון ואלה חרוב וקטלב. שביל מסומן של החברה להגנת הטבע ואטרקציה.

המסלול היהודי בעכו

בעכו צעדו הרמב"ן והרמח"ל ור' חיים פרחי ור' נחמן מברסלב, גם נפוליאון שיחק תפקיד בעולם היהודי של עכו , נלך בעקבות כל אלו ובעקבות לוחמי האצ"ל פורצי חומות הכלא

קרית שמונה של זהב

מסתבר שיש גם יש. דווקא בקרית שמונה נמצא אחד הפארקים היפים ביותר ולא סתם פארק אלא פארק עם ג'ונגל ונחל זורם בליבו ולא סתם נחל אלא נחל זהב.

שביל ראשית ההתיישבות הדתית

כאן בגבעות הללו של בית שערים התישבו בשנת תרפ"ד 1924באדמות קק"ל. האדמו"ר מקוז'ניץ רבי ישראל אלעזר הופשטיין, וחסידיו, רבי יחזקאל טאוב האדמו"ר מיבלונה וחסידיו אליהם נלוו שני אדמו"רים נוספים: רבי ישעיהו שפירא המכונה האדמו"ר החלוץ וקרוב משפחתו רבי אברהם יעקב שפירא, האדמו"ר מדרוהוביץ', . במטרה להקים כפר חסידי בארץ ישראל.

ירושלים וסביבתה

אתרי הכותל

הכותל הוא הרבה מעבר לבית כנסת עכשוי, הכותל נושא איתו חלומות של 80 דורות שחלמו לפקוד את אבניו ולו פעם אחת בחייו של אדם, בודדים, רק בודדים זכו לכך.

שלוחת שיירות

טיול בעקבות המלחמה על השיירות לירושלים בתש"ח

מיד קנדי לחורבת קובי

"ירושלים הרים סביב לה", (תהילים קכה) ואחד הרכסים היפים המקיפים אותה הוא רכס שלמון-שורק, ממערב לעיר. יער עמינדב משתרע ברכס זה על פני כ-7,000 דונם ומצטרף אל החורש הטבעי ויחד הם יוצרים כאן את השטח הפתוח הגדול ביותר שעומד לרשות תושבי ירושלים.

חווית צומת

מה עושה מלון בסין המבקש לספק ארוחות כשרות, האם יש לשלוח משגיח כשרות למטבח בכדי להדליק את הכיריים לפני כל בישול בכדי להמנע מבישול עכו"ם? שואל אותי ספי המרכז את ההדרכות במכון צומת (צוותי תורה ומדע), אפשר גם כך ואפשר עקרונית גם להדליק את הגז על ידי המשגיח בטלפון הנייד המפעיל מתקן מיוחד בדומה לשערי הכניסה בישובים המופעלים על ידי הניידים של התושבים. זה לא פותר את כל השאלות ההלכתיות וודאי לא מייתר את תפקידו של המשגיח אבל זה כלי עזר המייעל את עבודתו. זו רק דוגמא לייעודו של מכון צומת לרתום את הטכנולוגיה לשרות ההלכה.

מים וחקלאות קדומה בסטף

גן הסטף בהרי ירושלים הוא שריד לכפר ערבי ששכן במקום והיום הוא אתר של קק"ל לשחזור חקלאות קדומה

רחוב הנביאים בירושלים

היום קשה להאמין אך כשפרצה ירושלים בשלהי המאה ה19 מחוץ לחומות היה זה רחוב מודרני שקט המיועד לשכבות העליונות. "רחוב הקונסולים" קראו לו ובטיולינו כדאי להציץ לחצרות הבתים ולהתרשם שאכן מדובר היה בבתי פאר.

הגן הבוטני בהר הצופים

פינת החמד של מתחם האוניברסיטה היא הגן הבוטני. המקום הייחודי מאכלס את אוסף צמחי הבר הלאומי של מדינת ישראל וגדלים בו מינים רבים של צמחים מוגנים ונדירים. חוץ מהם יש בגן פריחות מרהיבות, שבילים נסתרים, מפלים ובריכות מים גדושות צמחייה. גם מערת קבר נמצאת בו. זו פינה להליכה רגועה בין השבילים, שמעוררת התפעלות מיפי הבריאה.

אל בורות המים - אמת הביאר

לקראת יום ירושלים נצא לטיול מים המשלב את סיפור אספקת המים לירושלים של ימי בית שני עם ההתישבות החדשה בגוש עציון..

יהודה שומרון והבקעה

הר העזאזל

לפני אלפיים שנה, ביום כיפור צעד בדרך הזאת איש עיתי מוביל עמו שעיר (תיש צעיר) בדרכו להר מונטר, אני חושב עליו, מן הסתם היה חם, הוא היה עייף ורעב, 14 ק"מ היה אמור לצעוד באותה דרך כשהוא גורר את התיש, התיש מן הסתם לא גילה מוטיבציה גבוהה לשיתוף פעולה,

מעלה לבונה

הישוב עצמו, ישוב קהילתי טיפוסי, ובלב הישוב, קומפלקס בתי הכנסת המכיל (איך לא?) שני בתי כנסת, מרכזי וספרדי. כאשר בית הכנסת הספרדי הוא המיוחד מבין השניים ומחייב ביקור בזכות ארון הקודש שלו הבנוי בצורת עגלה הנושאת ארון, האסוציאציה ברורה, זו העגלה שנושאת את ארון הברית משבי פלישתים באשדוד לבית שמש היהודית לאחר מפלת בני ישראל בקרב אבן העזר, אותו קרב בו חרבה גם שילה הסמוכה וחרב המשכן. הפסוק על הארון "ונתתי לאלקי ישראל כבוד" (שמואל א', ו, ה) מעביר את המסר ללא ספק, אלא שמתחת למסר הגלוי חבוי מסר עמוק יותר, מסביר לי יוסי, הארון עוצב תחת הטראומה של חורבן גוש קטיף וצפון השומרון ויש כאן קריאה ישירה לריבונו של עולם שיפעל להחזיר את האבידה לבעליה כפי שהחזיר בזמנו את ארון הברית לבעליו.

מוזיאון ארץ יהודה

וְחֶבְרוֹן שֶׁבַע שָׁנִים נִבְנְתָה לִפְנֵי צֹעַן מִצְרָיִם: (במדבר, יג, כב) אומר הכתוב במטרה להדגיש שחברון היא מן הערים הקדומות בעולם, .פסוק קצר, יבש, כמעט ולא נקלט באוזן ומאחוריו סיפור גדול שבכדי להבינו נסעתי עד מוזיאון ארץ יהודה השוכן בבנין המועצה בקרית ארבע.

המרפסת של המדינה

מה שרואים מכאן לא רואים משם. מה שמבינים בשעה שיושבים על הנדנדה בתצפית שבישוב פדואל וצופים אל הנוף המרהיב של מרחב פלשת הוא גוש דן, מסביר בצורה משכנעת יותר מכל הסבר את מידת השליטה של גבעות השומרון על גוש דן.תל אביב מונחת על כף היד, הארובות של רידינג, גורדי השחקים, חוף הים מזמין לרדת לרחוץ. משדה התעופה נתב"ג בלוד ממריאים ונוחתים מטוסים מול עיננו, פתח תקוה כל כך קרובה לשומרון והשומרון רחוק כל כך מפתח תקוה.

ביקור ביריחו - "שלום על ישראל"

ואני הולך ומתחבר לקהילה צנועה זו מלפני 1300 שנה, אני כבר יודע שהכמיהה למקדש פעמה בהם, אני יודע שהיו מן המחמירות ולא הסכימו לצייר דמויות כפי שעשו קהילות אחרות, הם לא חפשו נדבן גדול אלא תרמו מכספם, למרות שנראה שלא היו מן הקהילות העשירות ביותר שכן במקומות אחרים (ציפורי) ראיתי עבודות פסיפס מפוארות יותר.אנו נפרדים מבית הכנסת ומאותה קהילה עתיקה בקריאה מתהילים קכ"ח "שיר המעלות אשרי כל ירא ה'.....וראה בטוב ירושלים.....שלום על ישראל"

לכו נא אל מקומי אשר בשילו

בשילה צריך ללכת עם תנ"ך פתוח ולב פתוח. כי את המשכן שאנו מחפשים טרם מצאו ומה שמצאו נוגע לתקופות אחרות וזמנים אחרים. סיור אל הלב היהודי של עם ישראל בתקופת שפוט השופטים.

אל בורות היין

בגבעת היקבים מערכת של 26 בורות פעמון חצובים, המחוברים ביניהם במחילות חצובות. בורות אלו שמשו לשמירת חביות היין, בתקופת בית ראשון, ומאוחר יותר חוברו בנקבות. מומלץ מאוד להוא למקום עם ילדים ובעוד אנחנו "פותחים שולחן" יזחלו הילדים בליווי מבוגר במערכת הנקבות (להביא פנס) להנאתם ולשמחתם.

זבח פסח אצל השומרונים

ערב אחד לפני שנחגוג בביתנו את ליל הסדר ליד שלחנות ערוכים תחגוג אומה נוספת את ליל חג הפסח, בדרך שונה לחלוטין מזו שאנו נוהגים היום, דומה יותר לזו שחגגו אבותינו בשעה שבית המקדש היה קיים, עם שקיעת החמה יקרא הכהן השומרוני את הפסוק " וְשָׁחֲטוּ אֹתוֹ כֹּל קְהַל עֲדַת יִשְׂרָאֵל בֵּין הָעַרְבָּיִם "

המרכז

גבעת הקרב

אור ליום שישי ה' שבט תש"ח ) הלילה שבין 15 ל 16 בינואר 1948 ) יצאה המחלקה מהמושבה הרטוב (כיום מושב נחם), בדרכה לגוש עציון הנצור אך לא הגיעה ליעדה - נטייל הפעם אל גבעת הקרב, בה נערך הקרב האחרון של 35 הלוחמים.

אגמים עירוניים

בשנה ברוכה זו ממלאים מי הנחל את האגם ונשפכים חזרה במפל עליז אל המשך הנחל. דשאים מוריקים סביב, גשר עץ ופינת תצפית במים. פינה של פסטורליה ושלוה. התישבנו בספסל. הנכד הסתכל בענין בברוזים המשייטים

נתיב העצמאות

שביל העצמאות בת"א הוא מסלול הליכה המחבר עשרה אתרים הקשורים בתולדות העיר ובהקמת מדינת ישראל. אורכו של השביל כקילומטר ומסלולו מעגלי, מסלול נוח להתמצאות בין בתי קפה ואתרים היסטורים

אלטלנה

בין רחבת הטקסים של צה"ל לבין האנדרטאות לזכר השואה, ניצב דגם מצופה מתכת של ספינה העולה מן הים ועל צדה המשפט האלמותי "מלחמת אחים לעולם לא".

המנהרה הסודית בשרונה

יש אומרים בסודי סודות כי מאז קום המדינה ועד לפני כעשור היה המרתף הזה מקום סודי המוכר לאנשי המוסד בלבד ואלו ניצלו אותו לפעילויות שאין דנים בהם עד היום הזה. יש הטוענים שאדולף אייכמן הוחזק במנהרה זו ממש לאחר חטיפתו על ידי המוסד בארגנטינה.

דרך הפסלים - בדרכי שמשון

דרך הפסלים, שאורכה כ-9 ק"מ, חוצה את יער צרעה לכל אורכו. קק"ל עטרה את הדרך בפסלים רבים פרי עבודתם של אמנים שונים. היצירות בצד הדרך יוצרות מכלול של פיסול סביבתי, יצירות אחדות מדגישות את השתלבותן בנוף ואחרות את עברו של האזור. כך נמצא פסל של חנה ליבאי המתאר את גבורתו של שמשון, ואילו במקום אחר עוצבו שיני סלע כמסרק. אולי רמז למסרק של דלילה הפלישתית.

תל חדיד

התצפית לעבר מישור החוף מרהיבה וממחישה את המושג "בין חדרה לגדרה". אפשר לזהות כאן, אחד לאחד, את המגדלים הגבוהים של תל אביב. המרחב שבין פתח תקווה, לוד ורמלה נראה כמו על כף היד, כביש 6 תחתינו, מטוסים ממריאים ונוחתים בנתב"ג, לב במדינה פועם מולנו.

מנמל ת"א לנמל יפו

הטיילת של תל אביב, מהטיילות היפות בעולם היא מקור להנאה מנוף הים, השקיעות, בתי הקפה והבריזה. היא גם מקור לזכרונות היסטוריים

תל קייאפה

במקום זה היכה דוד הילד את הפלישתים, במקום זה הקים דוד המלך את מצודת שעריים, במקום זה מציין התנ"ך את אמיתותו מול המפקפקים.

גבעת התיתורה במודיעין

יש חוקרים המזהים את מקומה של מודיעין החשמונאית בשטח העיר מודיעין המודרנית במקום הנקרא גבעת התיתורה. ולשם יהיה הטיול שלנו

אל מקורות הירקון בעקבות הירקונים

כשנה לאחר עלייתם של סלומון וחבריו על הקרקע בשעה שהמושבה הצעירה נתפסה כהצלחה מסחררת הגיעה קבוצה נוספת של ירושלמים שבחרה להתיישב על גדת הירקון, שפע המים ופוריות האדמה קסמו למתישבים. הגבעה נראתה להם יקרה מדי ואמצעיהם היו דלים. בשילוב של ביטחון מופרז ובורות הם התעלמו מן האזהרות, הקימו בתי אבן ובעיקר חושות ויסדו שכונה חדשה שכונתה שכונת הירקונים.

דרום

תצפית מעלה יאיר

גם בימים חמים ניתן לטייל, אפילו במדבר, כל מה שנדרש זה רק ג'יפ מאובזר היטב עם מזגן טוב. הטיול הזה מיועד לאותם ג'יפאים שיום חם ודרך קשה רק מאתגרים אותם. טיול היוצא מערד וצופה לים המלח.

בין שוקדה לבארי - בעקבות דרום אדום

הטיול הפעם יהיה לאתר די מפורסם ועדין הוא חובה בתקופה זו של "דרום אדום" , גם המסלול הפעם נוח, ועביר לכל רכב. נטייל הפעם אל מרבדי הכלניות בין שוקדה לבארי.

קריית גת

קריית גת, עיר מנומנמת בדרך לבאר שבע, ובכל זאת בעיני עצמה הרי היא מרכז העולם ולכן הציבו פרנסי העיר במרכז העיר שלט הכוונה לשאר "הפרובינציות" בתבל, שיקגו לדוגמא רק 3780 ק"מ, דמשק ופקין הרבה יותר קרובות. צדו השני של השלט הרבה יותר מקומי והוא מסתפק באתרים ישראלים כמו שארם א שיך ואבו רודס (רק 596 ק"מ)

חורבת עתרי

עם כשלון מרד בר כוכבא חרב חבל יהודה מתושביו היהודים, כפרים הומי אדם נותרו שוממים ורק שרידי בתים ומחילות מסתור נותרו להעיד על חיים יהודים שהיו כאן. חורבת עתרי היא אחת מהם

עין סהרונים

גיאולוגיה היסטוריה ומים במכתש רמון. מתאים לכל המשפחה

מצפה רמון

אז הפעם, המלצתי לכם לחופשת הפסח: צאו לחופשה במצפה רמון!

היי דרומה לאילת- עין חצבה

מלכי יהודה חיפשו בערבה את מה שמחפשת מדינת ישראל היום. את הדרך לאילת. אילת היא המפתח לאפריקה, לתרשיש, לאופיר שם היו מכרות זהב. לשלמה המלך זה הלך, הוא הגיע לזהב אופיר והתעשר. יהושפט המלך נכשל האחרים הסתפקו בפיתוח אילת.

אל קניון שחורת בדרך לאילת

איזור אילת הוא חגיגה לאוהבי הגיאולוגיה, נראה כאילו בחר הקב"ה לאחר ששת ימי בראשית להניח כאן את כל עודפי חומרי הבניה, סלעי גרניט קשה ליד סלעי חול רכים, אבן גיר וסחף נחלים יוצרים מגוון צורות וחגיגה של צבעים.בחרנו הפעם במסלול נחל שחורת, מסלול רגלי של ארבעה קילומטר בסך הכל הדורשים כשלוש שעות הליכה, לא בגלל הקושי, כי אם בגלל היופי.

דרכי נוף

דרך נוף הכרמים

המראה המתגלה מתצפית קידה הוא מדהים. תחתינו כביש אלון הוא "דרך ארץ המרדפים" מעבר לו פרוסה תחתינו בקעת הירדן ומעבר לה הרי מואב. נביט קדימה ונראה את פסגת הסרטבה מתנשאת גבוה, גבוה מתוך בקעת הירדן בראש הסרטבה שרידים של מבצר חשמונאי

ארץ תפארת - דרך נוף בעמק יזרעאל

שלט אדום ועליו הכיתוב "אגם ברוך" הצביע לכוון דרך עפר , זרמנו עם הדרך, עם הזרימות, עם האינטואיציה ועם שלטי הכוונה שפגשנו פה ושם ואשר הובילו אותנו לפינת חמד בשם עין עדעד, הנמצאת בלב השטח החקלאי של קיבוץ היוגב, מקום מתאים לעצירה ולהנאה מן התמונה המלבבת של שדות ירוקים הנושקים לכרמל מדרום ולהרי נצרת מצפון.

דרך נוף תורען

דרך נוף תורען מן הדרכים היפות ביותר בארץ, צופה על הבקעת בית נטופה, שופצה לפני כשנה והיום היא עבירה לכל רכב

ממירון לעמוקה, דרכי נוף וקברי צדיקים

באווירת סליחות של סוף שנה נצא לטיול שמשלב כמעט הכל, קברי צדיקים ובית כנסת עתיק, נוף ויער, מים וטרשים, ספסלי ישיבה ופינות התבודדות. אוירת מסתורין צפתית עם אווירת נופש, אלול משולב באוגוסט.

מביריה לחצור

קבר ר' יונתן בן עוזיאל הוא לא רק אתר, הוא תופעה. מי לא מגיע לכאן? חילונים וחרדים. ברכבים, בהסעות ובטיול רגלי. כאלו שמאמינים וכאלו שספקנים, במיוחד מגיעות אמהות להתפלל על כלה לילד שמתעכב להתחתן ובחורות המבקשות את אביר ליבן, תפילה אף פעם לא תזיק יגידו הספקנים, זכותו של הקדוש תמיד תועיל יגידו המאמינים.

דרך דיפנבייקר

נלך בדרך בה הלכו לוחמי חטיבת הראל בקרבות לפתיחת דרך שער הגייא, לא בוואדי עצמו אלא באחד משני הרכסים השולט עליו, רכס משלטים. רק משם ניתן להבין את עצמת המאמץ לשמירת הדרך.

צור קשר

מורשת הגליל- סיורים בטעם יהודי

"מורשת הגליל"- שבתאי שירן מן הישוב מורשת שבגליל מציע הדרכות, הרצאות וסיורי עומק בצפון הארץ בטעם יהודי, סיורים הכוללים את הגליל העליון, הגליל המערבי, הגליל התחתון, גוש תפן, גוש שגב, חיפה, עכו, עמק יזרעאל, עמק הירדן והשומרון. סיורים בעתיקות צפת, עכו, בתי הכנסת העתיקים בפקיעין, ראש פינה, צפת, ביריה וברעם וכן סיורים בסבסטיה, הר גריזים, והר כביר, תוך דגש על הרקע, ההסטוריה וההווי היהודי. שלל הצעות לימי גיבוש של קהילות, משפחות וקבוצות מאורגנות טל' 0523246827 moreshetgalil@gmail.com

מי אני?

שמי שבתאי שירן, עבדתי 31 שנה כמהנדס אלקטרוניקה ופרשתי לטובת הדרכת סיורים בצפון בדגש על המורשת היהודית.

מי אנחנו?

אנחנו, ב"מורשת הגליל" מציעים טיולים ברחבי הצפון על מנת לחדש את המצברים, להנות, לבלות יחד וגם ללמוד תוך כדי על המורשת של העם היהודי היא המורשת שלנו, עליה גדלנו ועליה אנו רוצים לגדל את ילדינו.

צור קשר

טלפון נייד 0523246827 email:moreshetgalil@gmail.com

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA