יום ה', יא’ באייר תשע”ח
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
כך נראים "השגי אוסלו" היום , מוזנחים, נתוצים ומבוישים תחת גלי השנאה
הקסטל שינה פניו, האתר ההירואי העמוס בזכרונות כואבים הפך לאתר מזמין, מזמין לבני נוער וילדים במתקנים המיועדים להפעלה קבוצתית בנושאי ערכי הגבורה המנהיגות והרעות, בסרטי הסבר, בחידון , במערכות קשר שהותאמו למעבר, בבונקרים ששופצו והפכו לחדרי תצוגה.
שנת 63 לפנה"ס,הרומאים משתלטים על הארץ, אלכסנדר השני, נכדם של ינאי ושלומציון מורד ברומאים, מתבצר בשלושת המבצרים ונכנע בסופו של דבר. את נס המרד תחדש אחותו הנסיכה החשמונאית האחרונה ששמה אינו ידוע ואף היא תתבצר בהורקניה, כאשר תבין שהמרד נכשל היא תתאבד בקפיצה מהמגדל, כס השלטון יעבור להורדוס והמסך ירד על בית חשמונאי.
צריך לטפס בכביש 443 ולהגיע למצפה מתת בבית חורון בכדי להבין את האסטרטגיה של החשמונאים בתחילת דרכם, צריך להביט בהרים הללו בכדי להבין מדוע נמלטו המכבים מהכפר מודיעין, המזוהה עם הכפר הערבי אל מדיא היושב במעבר מההר לשפלה, אל ההרים. צריך לראות את הטופוגרפיה הקשה בכדי להבין מדוע התקשה הצבא היווני המסורבל לאתר את המורדים.
מעבר למכמתת נראה את הר כביר עליו שוכן הישוב "אלון מורה", עמק המכמתת עצמו נשפך מזרחה לכוון בקעת הירדן אל נחל תרצה, זו היא דרך הכניסה ההיסטורית לארץ, דרכה נכנסו אברהם ויעקב אבינו ארצה, זו הדרך הנקראת בפרשתנו "דרך מבוא השמש" כאמור " הֲלֹא הֵמָּה בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן אַחֲרֵי דֶּרֶךְ מְבוֹא הַשֶּׁמֶשׁ ... אֵצֶל אֵלוֹנֵי מֹרֶה" (יא, ל)
11 שנה אחרי אני חוזר לכפר מימון, המושב השקט הזה שנקרא ע"ש הרב מימון, שר הדתות הראשון של מדינת ישראל, היה למשך שלושה ימים מרכז העולם ולאחריהם חזר אל השקט שאפיין אותו.
המסלול בנחל קדרון בירושלים קצר ומוכר אך העושר ההיסטורי בלתי נתפס
שתי פינות זיכרון בשכונת נווה שאנן בחיפה הקשורות לנושא השואה והגבורה, שתי פינות זיכרון קרובות פיזית ורחוקות באופיין.
זה היה יותר מיסתורי מ"צופן דה ויצ'י ", כתב חידה שהושתל בגמרא, רמזים מעורפלים, הרבה חוקרים, רבנים, היסטוריונים, ארכיאולוגים, כימאים, צוללנים וקובץ "משוגעים לדבר" שיצאו למסע הגדול לחידוש מצווה שנשכחה עם הדורות, מצוות פתיל התכלת שידוע מן התוספתא (מנחות ט') שעשויה מחילזון, אך מסורת החילזון אבדה ונותר רק כתב חידה " "‫תנו רבנן: חלזון זהו גופו דומה לים, וברייתו דומה לדג, ועולה אחד לשבעים שנה, ובדמו צובעין תכלת, לפיכך דמיו יקרים"
הרימון סמל ליופי ולשלמות "כפלח הרמון רקתך מבעד לצמתך" אומר הנער המאוהב לנערה בשיר השירים, (פרק ד' פס' ג' וכן פרק ו' פס' ז) ואכן גם באמנות בית המקדש הרבו להשתמש בצורת הרימון לעיטור על שולי מעיל האיפוד של הכוהן הגדול שם נקבעו פעמוני זהב ורימוני תכלת וארגמן (שמות כ"ח, ל"ג), ועל ראש עמודי יכין ובועז שם נקבעו מאתיים רימוני נחושת (מלכים א, ז' י"ח), אפילו בחפירות עיר דוד נמצא רימון זהב אולי משולי גלימתו של כהן גדול.
"להבות ענקיות עלו מכיוון סוללה ב', החשכה הגמורה לא אפשרה לנו לראות דבר מלבד אש", מתאר קורן. "אני קורא לסוללה ב' בטלפון וכבר יודע שלא תהיה לי תשובה, אני קורא לה באלחוט ושומע את הקול שלי ממכשירי הקשר השכנים, בג'יפ שלי ובנגמ"ש של הסמג"ד, כמו הד שהולך ומתגלגל ומחפש, ואין מי שיענה לו".
הם היו איכרים ברוסיה והם באו על מנת להיות איכרים כאן ואכן יק"א שלחה אותם להקים את מושבות העליה הראשונה באדמות הבזלת הקשות שבגליל המזרחי, הם יסדו את יבנאל ובית גן את מסחה ואת סג'רה
השבוע הנוכחי המקשר בין יום השואה ליום העצמאות הוא הזמן המתאים לטיול המקשר אותנו לאווירת הימים האלה. נצא לביקור באנדרטה המנציחה את מוטיב "משואה לתקומה" היא אנדרטת מגילת האש. האנדרטה נמצאת בחורשה מטופחת על פסגה בודדה בהרי ירושלים. רחוקה מכל ישוב, רמז לאברהם אבינו שהלך שלושה ימים במטרה להקריב את בנו.
החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר 47 הותירה את נהריה והישובים סביבה בשטח המדינה הפלסטינאית העתידית ובכל זאת איש לא העלה על דעתו לפנות אותם, אדרבא, נהריה התארגנה להכרזת אוטונומיה וקיבוץ יחיעם נערך לחיים משותפים בחסות השכנים הערבים תוך תמיכה של המדינה היהודית העתידה.
כבר בכניסה נחוש בשינוי האוירה, מנהרה מלאכותית ובה מפלוני מים משכשכים, שבילים מתפתלים בין מגוון עצים וצמחים מובילים אותנו לנחל מלאכותי עם בריכה וצמחיית מים, כדאי לעצור כאן לרגע ולנסות להקשיב לשירת העשבים. " דע לך שכל עשב ועשב יש לו שירה מיוחדת משלו ", כתבה נעמי שמר על פי דבריו של ר' נחמן מברסלב והדברים חודרים ללב.
לפתע מתרחב ערוץ הנחל, ונוצרת בו בריכה ענקית, מוקפת קנים ואיקליפטוסים. קרקעית הבריכה אמנם בוצית, אך בתקופת האביב והקיץ חובה להיכנס למים הנעימים,. בעונה הנוכחית נסתפק בפתיחת הצידנית בצל עץ האקליפטוס הגדול.
האנדרטה בנויה כקורת פלדה היוצאת מהקיר ודואה אל הרקיע בתנועה קשתית מעל מקום האירוע כלהבת אש הלוכדת את מי שנמצא מתחתיה. ממש מתחת האתר נמצא העיקול החד של הכביש בו נלכד האוטובוס ללא מוצא.
יחד צעדו בדרך שהייתה חדשה לשניהם, אברהם קבל על עצמו את היהדות בקפידה על כל חומרותיה. שרה קבלה על עצמה את תהליך התשובה באהבה דרך הלב, אברהם הקפיד בנטילת ידים שרה החליפה לבושה ויחד עשו את המהפך בחייהם. יחד הם מזמינים אתכם לבקר ב"מרכז פליאה" , להינות מהכנסת האורחים ולשמוע את סיפור חייהם וסיפור המורשת העשירה של יהדות בוכרה.
מעט לפני שהגיעו לגשר הם התגלו. בצרור הראשון שנורה נהרג יחיעם וייץ. הכוח הדבק במשימה הסתער. מה בדיוק קרה שם לא ברור.נשמע קול נפץ אדיר - גשר הרכבת נהרס, אך עימו נהרגו 13 בחורים ובהם המפקד נחמיה שיין. הנותרים כולל הפצועים נסוגו למצובה ומשם הועברו למערה בחניתה שם הסתתרו עד יעבור זעם. בסיור זה נצא בעקבות 43 לוחמי הפלמ"ח שיצאו לפוצץ את גשר אכזיב ונספר את סיפורם.
הסיור הפעם יהיה בעקבות קינה לט' באב, הקינה "איכה ישבה חבצלת השרון" הנמצאת במחזור הקינות האשכנזי ועוסקת בנדודי כ"ד משמרות כהונה, כי משחרב בית המקדש נטשו הכהנים את ישוביהם בסביבות ירושלים ופנו לעיירות יהודיות בצפון שם ניתן היה להמשיך להקפיד בדיני טומאה וטהרה בתקווה לחידוש העבודה במקדש.
החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר 1947 שהתקבלה בשמחה אדירה בת"א התקבלה בדאגה בגליל המערבי, שכן אזור זה אמור היה להיות חלק מהמדינה הערבית פלשתינאית. באותם ימים, הרעיון של פינוי ישובים אפילו לא הועלה לדיון, ועד הגוש חתר לצרוף הגליל המערבי לתחומי המדינה ואם לא יעלה הדבר בידם תוקם רפובליקה יהודית עצמאית בגליל המערבי שנהריה היא בירתה, לצורך כך מונתה ועדה שתנסח חוקה לאוטונומיה היהודית ואף הוקמו משטרה מקומית ובית משפט עברי.
על גבעה קטנה נבחין בשתי שורות של קברים ומערת קבורה קטנה. תשעה קברים חצובים בסלע ולכל אחד מהם יש עוד שני פירים בתחתית ושילוט "קברות המכבים". היום ברור שלא מדובר בקברים מן התקופה החשמונאית אלא שבתחילת המאה העשרים היתה הציונות הצעירה זקוקה למיתוסים ולא דקדקה בקטנות.
שעה של סיור רגלי במקום תגלה לנו מערות קבורה מהתקופה הביזאנטית עם אבני גולל, מקווה טהרה מתקופת בית ראשון, אוסף חלקי בית בד ליצור שמן זית כולל ממל, פי באר ועמודים, בור מים מתקופת בית שני שימש בתקופת בר כוכבא כפתח למחילות מסתור, קולומבריום מהתקופה בית שני ששמש לגידול יונים, שרידי הבורג' הצלבני, מערכת מחילות מסתור מתקופת מרד בר כוכבא ותעוד של הקרב בתקופת מלחמת השחרור.
לפני כשנתיים נתגלה רחוב המדריגות ובחלקו התחתון הוא פתוח היום לקהל, הוא מתחיל כמו אז בבריכת השילוח ומטפס מעלה לכוון הר הבית, הביקור בו בימים אלו של ערב פסח הוא חוויה נפשית, לעלות במדריגות ולדעת שאלו אותן מדריגות עליהן צעדו משפחות אבותינו לפני אלפיים שנה, האנשים והנשים, הילד על הכתפים והיד אוחזת בטלה והם עולים בעשרות אלפיהם אל בית המקדש להקרבת קרבן הפסח.
ההליכה ביער מתנהלת באפלוליות נעימה, בעונה זו פריחות של רקפות בחורש, המסלול מוצל ואפילו חשוך מכיוון שהעצים הסבוכים מצילים מפני האור. לאחר כ15 דקות של הליכה בחורש, מגיעים אל ערימה של אבני בזלת מסותתים, שרידי בנין שקרס, עליהם טבוע בבטון שלט צנוע: "קברם של מרדכי ואסתר".
ביקור ב"מרתף השואה" מותיר תחושה של ביקור בבית קברות, כי זה מה שנותר מאירופה היהודית, בית קברות אחד גדול ועבור בית הקברות הזה נאמר קדיש בעשרה בטבת.
מאות אנשים מצטופפים ברחבה שלפני הקבר, מנסים להידחק אל המצבה. הדוחק בפנים נורא. ציבור מגוון מגיע, דתיים לאומים, חרדים רבים ונוער, חלקם באוטובוסים מאורגנים , חלקם בהסעות של עמותת "שכם אחד" ואחרים פשוט תפסו טרמפ עם ההסעות.
זכינו אנו למה שלא זכו דורות לפנינו, לטייל עם התנ"ך ביד ואז בשעה שהנוף נפרס לעיננו מתבארים ומתבהרים פסוקים סתומים. כזה הוא הביקור בתל חברון המכונה תל רומידה, עבר רחוק מתערב בהווה.
הגילוי של מזבח יהושע המופיע בפרשתנו הוא ממצא בעל השלכות מרחיקות לכת לגבי המחקר הארכיאולוגי כפי שאמר פרופ' לארי סטייגר מאוניברסיטת הרווארד ב-1991: "אם עמד מזבח עולה על הר עיבל ההשפעה על מחקרינו היא מהפכנית. על כול הארכיאולוגים המקראיים לשוב לגן הילדים".
בפרשת שופטים מצווים בני ישראל עם כניסתם לארץ להקדיש שלוש ערים כערי מקלט להורגים בשגגה במטרה למנוע נקמות דם מיותרות ואכן יהושע מקיים את הצו ומקדש את קדש בגליל. סיור השבוע יהיה לאתר קדש בגליל וסביבתה
טיילת הר כביר שמעל הישוב אלון מורה מכילה כמה מן התצפיות היפות בארץ, כדאי להגיע לתצפיות אלו עם התנ"ך ביד ועם לב יהודי פועם ואז מובטחת לנו חוויה מיוחדת.
טיולי קבוצות
סיורים פתוחים לציבור
הרשמה לטיולי ג'יפים
סרטים ותמונות מטיולים
סיורים בעקבות מועדים ופרשות השבוע
נחלים ומעיינות
צפון
שבתות וסופי שבוע
ירושלים וסביבתה
יהודה שומרון והבקעה
המרכז
דרום
דרכי נוף
בתי כנסת
סיפורי בתים
כנסים, ספרים ומאמרים
ט' באב- זיכרון לגרוש
כתבות כלליות
ידיעות
צמחים במקורות
סרטים ומצגות
צור קשר
לטייל עם קק"ל
אירועים