יום ד', ו’ בכסלו תשע”ט
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
נטייל בדרכי הנוף של יערות מירון וביריה בעקבותיו של ר' משה באסולה. טיול סליחות באווירת הימים הנוראים לאלו שרוצים לשלב קודש וחול, מורשת יהודית עם טיול בטבע
חרבת קיאפה היא אתר מרשים המאפשר לנו לעקוב אחרי דרכו של דוד המלך מנער אמיץ המושיע את עמו למלך הראשון בישראל היוזם בנייה ממלכתית. השילוב בין סיפורי התנ"ך לממצא הארכיאולוגי מספר לנו על השילוב בראשית תקופת המלוכה בין עם בעל ייחוד תרבותי ודתי לממלכה בעלת קשרים מדיניים ותרבותיים במרחב הים תיכוני.
סיור בחדרה בעקבות חייו ומותו, בעקבות שיריו ואהבותיו של אבשלום פיינברג על פי הרומן "אות מאבשלום"
טיול ברכבים פרטיים בדרכי עפר משולב בהליכות רגליות קלות אל הפריחות והזרימות ברמות מנשה
נצא לטבע להכיר צמחים שניתן לאכול כירק רענן וצמחים בעלי סגולות רפואיות שהידע עליהם עבר מדור לדור בחברות כפריות
נלך בשמורה החולית נתרשם ממגוון הפרחים והשיחים הפורחים וממלך השמורה אירוס הארגמן. נלמד למי הפרחים מתחפשים מדי שנה בעלי כותרת צבעוניים אבקה וצוף ריחני. למי?
טיול באתרי התיישבות ופריחה בנגב הצפוני מערבי
טיול באוטובוס לבנימין בעקבות הריאליה של מלחמות המכבים
טבריה זה טיילת וכנרת, טבריה זה הנוף מיער שוויץ, טבריה זה ר' יוחנן ודונה גרציה ור' חיים אבולעפיה, בטבריה תתחיל הגאולה, טבריה זה הכל ביחד וכל אחד מהם.
חרדי חיפאי הוא לא חרדי ירושלמי ולא חרדי בני ברקי, הוא חרדי חיפאי.
חוף הים בשעת שקיעה זה רומנטיקה, חוף הבונים מהחופים היפים ביותר בארץ משלב גיאולוגיה מיוחדת עם צמחיה שונה. מתעשיית התכלת העתיקה ועד סיפורי תנ"ך.יום שלישי טז אב 8.8
טיול של בין ערביים מיבנאל למנחמיה במכוניות פרטיות כג סיון 6.6.18
ציפורי – בירת הגליל, וגם עירו של רבי יהודה הנשיא. בה חיו יהודים ורומאים זה לצד זה. מתקני מים משוכללים, עיר רומית-ביזנטית מפוארת, תיאטרון ושווקים ויחד עם זה – עיר של חכמים וסנהדרין, עיר בה נחתמה המשנה, ובה נתגלתה רצפת בית כנסת מהמרשימות שנתגלו בארץ.
טיול באוטובוס וברגל בעקבות החיים היהודים בעכו ובפקיעין במאות השנים האחרונות
נצעד בסמטאות צפת בעקבות אהבה אסורה וטראגית, בעקבות מקובלים ומשיחיים ובעקבות לוחמים. הכל באווירה המיוחדת של צפת. יום שישי ז אלול תשע"ז 1.9
גבעת רקפות, שלל פרחים ולבלוב של עצי אלון התבור
סיור שני בסדרה בעקבות היהודים המוסתערבים בגליל והפעם בעקבות החיים היהודים בכפר יאסיף וירכא. במכוניות פרטיות.
נפתח בשפרעם, "יפיפיה נרדמת" שצופנת כל כך הרבה סיפורים וטרם נתגלתה ונמשיך לאושה העתיקה החבויה בין עצים ביער קרית אתא.
סיפורם של המוסתערבים הוא סיפורם של היהודים שמעולם לא נטשו את א"י וחיו בה כיהודים שלמים בכפרים הערבים מימי בית שני עד עצם היום הזה. טיול זה שיערך בפקיעין כפר יאסיף ושפרעם יעקוב אחרי סיפור המופלא .
15:56 (01/12/16) שבתאי שירן
סיפורם של המוסתערבים הוא סיפורם של היהודים שמעולם לא נטשו את א"י וחיו בה כיהודים שלמים בכפרים הערבים מימי בית שני עד עצם היום הזה. טיול זה שיערך בפקיעין כפר יאסיף ושפרעם יעקוב אחרי סיפור המופלא .
שפרעם היא "יפיפה נרדמת" עיר שצופנת כל כך הרבה סיפורים ובכל זאת טרם נתגלתה.
יודפת שהיה המוצב הקדמי בקרב על ירושלים במרד הגדול לחם בגבורה ונפל בגבורה כמו אחיו במצדה וגמלא.
גם בישוב הדתי מורשת בגוש שגב ידלקו החנוכיות, אתם מוזמנים עם ילדיכם ונכדכם לסיור מודרך בין חלונות הישוב, להדלקה מסורתית ולהכרת הישוב.
הגלבוע ועמק יזרעאל שלמרגלותיו היו עדים לקרבות ומאבקים רבים. נצא בעקבות גדעון ולוחמיו, שאול ובניו וגם אחאב, אליהו וכרם נבות.
המסורת היהודית קושרת כמה אתרים בהר הכרמל לסיפורי אליהו ואלישע, סיור נוסף בסדרה "מטיילים עם תנ"ך פתוח"
"נחל קדומים גרפם" – היכן התרחש הקרב, ומדוע, ולאן נס סיסרא ומצא את מותו ?ומהו סוד חשיבותו הצבאית והדתית של תל מגידו?
צא בעקבות המקומות, האנשים, השירים והסיפורים. נבקר במספר תחנות בעמק שזכו לשימור ולשחזור, וכן במרכז המבקרים המחודש בכפר יהושע. נשמע על "רכבת החלב", על השיטות להתפלח לרכבת, וכיצד תרמה הרכבת להגברת הילודה בעמק.
נסייר בשרידים המרשימים של טבריה מתק' המשנה והתלמוד, בה חיו ופעלו חכמינו, ובה נחתם התלמוד הירושלמי. נבקר בשער העיר המוזכר בסיפורי חז"ל, בקארדו ובתיאטרון הרומי, ובו עדות חיה לרעידת האדמה שפקדה את העיר.
יום טיול בנופי הגליל העליון הקסומים בין הרים וקברי צדיקים
נבקר במצודת ביריה, סמל לדביקות באדמה ולמאבק על הזכות להתיישב בכל חלקי הארץ. ונגלוש בדרכי היער אל בית הכנסת התלמודי של נבוריה,
עתלית - ניר עציון - עין הוד למטיבי קשב היסטוריה אנשים מקומות סיפורים
אכזיב בשעת שקיעה זה רומנטיקה, חוף אכזיב מהחופים היפים ביותר בארץ משלב גיאולוגיה מיוחדת עם צמחיה שונה. מתעשיית התכלת העתיקה ועד סיפורי גבורה והעפלה.
מעיין איתן בצל עץ אקליפטוס עבות, דרכים חקלאיות בפארק ביוספרי שילוב של שדות וחורשות עצים, כל זה ברמות מנשה.
נטייל מיער ריחן למי עמי, מסלול מאד ייחודי בחבל ארץ מאד לא מטויל. שמורת יער ריחן היא שמורת טבע של יער מפותח של אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית, נחל שריה הוא ערוץ קצר ומפתיע המפגיש את המטיילים עם מגוון תופעות ייחודיות לאזור
"ככה נכבשה ארץ הגליל כולה, ובעמל רב פינו להם הרומאים את הדרך לירושלים" – במילים אלו מסכם יוסף בן-מתתיהו את מערכת הקרבות רווי-הדם שהתנהלו בגליל במהלך שנת 67 לספירה, ושאחד משיאיהם הוא נפילתה של העיר יודפת בידי הרומאים לאחר 47 ימי מצור.
הר מירון הינו אחת משמורות הטבע הגדולות והמרשימות ביותר בארץ, פנינת טבע אמתית. את הטיול שלנו נתחיל על הפסגה הגבוהה ביותר של הר מירון ולאחר תצפית מרשימה נרד עד חניון הפיתול שבתחתית הר מירון.
נחל דישון הוא הגדול שבנחלי הגליל העליון המזרחי הוא מנקז שטח גדול של כ-96 קמ"ר ממורדות הרי מירון ועד שנשפך בנהר הירדן באיזור יסוד המעלה, אנו נטייל לאורכו בחלקו התיכון עד גשר עלמה.
הדרך העתיקה החוצה את הגליל התחתון, בדרכה מעכו לטבריה, היוותה גם מוקד להתנגשויות וקרבות לאורך ההסטוריה, קרבות שחרצו את גורל האיזור והארץ. במצוקים ובמערות שבסביבה מצאו להם מקלט מורדים ולוחמים.
רמת סירין- שטח ארץ יפה ובלתי מוכר, מעיינות קטנים, דרכים חקלאיות ונופים מקסימים מסלול במכוניות פרטיות בין כפר כמא למנחמיה
זהו טיול מיוחד המוקדש לדמות שלא פוענחה ולא תפוענח לעולם. מרגל ורומנטיקן, אידיאולוג ונועז. אבשלום פיינברג,
מה אנחנו יודעים על צמחי הבר? פחות ממה שידעו הורינו. טיול המשלב הכרה וליקוט צמחים ראויים והכנתם למאכל בשילוב טיול בדרך יפיפיה.
נצא לסיור חנוכיות במורשת, נקבל את פני השקיעה ב"מצפור גבי" הצופה לים, נסייר עם חשיכה בלווי אקורדיון ברחובות הישוב ונצפה בנרות החג הזעירים המנצנצים בחלונות ובכניסות הבתים, נבקר בבית הכנסת המרכזי של הישוב ונרד לאולם האירועים להדלקת נרות על ידי הרב האיזורי הרב עוזיאל ונסיים בשירה בציבור עם המוזיקאי והאקורדיוניסט דוד ויינקרנץ.
צפת שתמיד יש בה אווירה של מסתורין עוטפת חג בחנוכה, בשעות הבוקר נבקר בפארק עמק התכלת, במרכז הסת"ם ובמחלבת המאירי, עם ערביים נרד בלווי כליזמר אל סמטאות העיר העתיקה אל בתי הכנסת העתיקים, אל אוירת הקבלה ואל נרות החג הדולקים ברחובות.
היכן פעלו המכבים? מה הייתה האסטרטגיה שלהם וכיצד ניצלו את הסביבה? על כל זאת בטיול מיוחד בעקבות סיפור המכבים. נבקר בעיר מודיעין, בגבעת התיתורה, בתצפית מתת בבית חורון, בנבי סמואל ובקברות המכבים.
כתובות ארכיאולוגיות, פיוטים קדומים ושמות מקומות שנשתמרו בגליל חושפים בפנינו סיפור מרתק על כ"ד משמרות הכהונה שהתיישבו בגליל לאחר חורבן ארץ יהודה.
לאחר שנעקרו באונס מישוביהם שהקימו בגוש פנו מתיישבי הגוש בחלקם להפריח חבל ארץ אחר, נטוש, חבל לכיש.הסיור יהיה בעקבות העקורים, מאבקם, הגירוש והחלוציות המחודשת.
היא נבנתה בכדי לעודד עליה למכה אך בפועל עודדה את המחלבה בדגניה. במהירות 15 קמ"ש היא האיצה את התפתחות ההתיישבות היהודית. אחרי שהספידו אותה היא מתעוררת לתחייה. מסע נוסטלגי בעקבות קטר קיטור נושן ובעקבות ההתיישבות בעמק.
כפר יהודי משוחזר מתקופת המשנה והתלמוד עשוי כולו מאבן בזלת, ובו בית כנסת מהמפוארים שהתגלו עד היום. בורו של יוסף הצדיק, גילויה של אם החיטה, מלחמות המים וסיפורו של אחד הקרבות הקשים מראשית ימי המדינה. כל זאת – בנוף קסום ופורח, בחבל ארץ שסיפורו אינו מוכר להרבה מטיילים.
סיור ביבנאל הוא סיור בעקבות גלגוליה של החברה הישראלית.נלך בעקבות איכרי העליה הראשונה, בעקבות ה"סובוטניקים" שהתגיירו, בעקבות התימנים של כנרת, בעקבות מסע המושבות של הרב קוק, בעקבות פליטי תל אביב, בעקבות לוחמי לח"י ובעקבות תנועת התשובה הברסלבית, כל זאת במושבה צנועה השומרת על יחודה. נסיים בטיול נוף בדרך בין יבנאל למנחמיה
שבת בטבריה במלון המלך שלמה, טיולים בשישי ובשבת, הרצאה טבריינית, חדרים צופים לכנרת,
טבריה - עיר הקודש שזכתה להיות בירת יהודי ארץ ישראל במשך מאות רבות של שנים, ובה צמח והתגבש ארון הספרים היהודי. עיר של צדיקים ומעשי ניסים, סיפורי חכמים ומסורות, וגם שרידים ארכיאולוגיים מרשימים.
"קן נשרים ומשכן הירח" – כך כינו הסטוריונים מוסלמים את המבצר הצלבני המושלם והיחיד במינו בישראל, מבצר שלא נכבש מעולם. הנוף המדהים הנשקף מהמבצר ומסביבתו העניק לו את השם "בלוואר" – יפה נוף. כאן גם פעלו "פלוגות האש" בפיקודו של אורד וינגייט "הידיד", וכאן בחר גיבור ישראל מאיר הר ציון להקים את ביתו.
שירים ללא ספור נכתבו על הכנרת והירדן שתמיד תמיד מנגנים בלב, נטייל רגלית מ"ארמון רב תפארת" ועד "חורשת האקליפטוס" , . נמשיך למנחמיה בעקבות "על הגורן בליל אהבה" , ניסע בדרך נוף לעץ של "גולני שלי"
טיול רגלי באיזור לא מוכר – מזרחו של הגליל העליון. התיישבות יהודית שהתקיימה למעלה מאלף שנה, בית כנסת מפואר מתקופת התלמוד, בית המדרש הקדום בארץ, דוד המלך ונבואת אחרית הימים על רצפות פסיפס, קמע יהודי עתיק ומטמון של מאות מטבעות זהב, תפילה לשלום הקיסר הרומי ועוד ועוד – עושר של ממצאים וסיפור מדהים של גילוי שרידי ישוב שנעלם מעיני החוקרים במשך מאות רבות בשנים. כל זאת בנוף גלילי מקסים ופורח.
"קן נשרים ומשכן הירח" – כך כינו הסטוריונים מוסלמים את המבצר הצלבני המושלם והיחיד במינו בישראל, מבצר שלא נכבש מעולם. הנוף המדהים הנשקף מהמבצר ומסביבתו העניק לו את השם "בלוואר" – יפה נוף. כאן גם פעלו "פלוגות האש" בפיקודו של אורד וינגייט "הידיד", וכאן בחר גיבור ישראל מאיר הר ציון להקים את ביתו.
פגש וסיור לילי עם ענת סעדה, בעלת תשובה המתגוררת בישוב המיוחד "אור הגנוז", עם חשיכה נדליק את העששיות ולאורן נסייר בבית הכנסת העתיק בנבוריה באור ירח מלא
הטיול שלנו יהיה בנחל דישון תיכון, מהנחלים היפים ביותר בעונה זו
נצרת שבמקורה יהודית, בעברה נוצרית והיום היא מוסלמית ולכן היא מכילה משהו מכל דבר, אנו נתמקד בהיבטים היהודים שלה.
מנחל השופט לבית לחם, טיול משפחתי נינוח של נחל, שירים וסיפורים.
רמת הגולן משופעת במעיינות, אך היא משופעת גם בבתי כנסת עתיקים הסמוכים למעיינות. על הקשר בין בתי כנסת למעיינות נעמוד בטיול זה תוך ביקור במספר בתי כנסת ומעיינות סמוכים.
טיול חוויתי אל המים הזורמים בנחל ציפורי ואל פסגת הר עצמון ונופיו
חווה את הרגעים הקסומים של הנץ החמה, נחכה לזריחה המדהימה.... בניגון ובשירה לאחר מראה הזריחה, נפסע במסלול סובב מירון הקרוי "שביל הפסגה". בחורש ים-תיכוני
הם עזבו את דתם, את כפריהם ואת משפחותיהם במטרה להיות עובדי אדמה יהודים ועשו זאת, סיור בעקבות גרי הצדק הסובוטניקים בסג'רה
"ככה נכבשה ארץ הגליל כולה, ובעמל רב פינו להם הרומאים את הדרך לירושלים" – במילים אלו מסכם יוסף בן-מתתיהו את מערכת הקרבות רווי-הדם שהתנהלו בגליל במהלך שנת 67 לספירה, ושאחד משיאיהם הוא נפילתה של העיר יודפת בידי הרומאים לאחר 47 ימי מצור
מחזור שני של טיולים בשביל ישראל המיועדים לגימלאים, ששה קטעים נבחרים של 10 ק"מ המתאימים לכל גיל בימי ראשון אחת בחודש.
ב 18 במאי 1965, לפני 50 שנה בדיוק הוצא אלי כהן, האיש שלנו בדמשק, להורג והוא בן 40 בלבד.ביום רביעי הקרוב 13.5 נצא לרמת הגולן לטיול הצדעה לזכרו
קרב משמר העמק היה נקודת מפנה במלחמת השחרור, מעבר מגישה הגנתית להתקפית, מיחידות כוננות לצבא סדיר, ננוע מג'וערה למשמר העמק בעקבות כוחות ההגנה, בין חורשות עבותות, מעיין ותצפיות
אנו ממשיכים לטייל בשביל ישראל והפעם במרכז הארץ, ששה קטעים נבחרים של 10 ק"מ המתאימים לכל גיל בימי ראשון אחת בחודש. מסגרת מיוחדת לגימלאים, הסעה מחיפה ואלונים
היומן השלם לטיולי האביב מפסח ועד י"ז בתמוז
אלי כהן ביקר כמה פעמים ברמת הגולן שהייתה בידי הסורים, נכנס למחנות צבא סודיים ביותר ואת המידע שאסף העביר למדינת ישראל, מידע שסייע רבות במאבק על המים ומאוחר יותר במלחמת ששת הימים.לאחרונה הוקמו מספר אנדרטאות ברמת הגולן במקומות בהם ביקר, אנו נצא לטיול עם האנדרטאות בעקבות פעילותו