יום ד', יט’ בניסן תשע”ט
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
עמק דותן סגור לטיולים ללא אישור צבאי מאז אלול תשס"ה, אבל יש נקודת תצפית מרהיבה אל העמק והיא נמצאת במאחז קטן הנמצא ליד הישוב מבוא דותן שבצפון השומרון, הנסיעה לשם דורשת מידה של ציונות ומידה של העזה אבל היא שווה את זה.
בעקבות הגשמים יש לנו שפע זרימות ושפע פריחות ואיתם נצא לנחל עמוד תחתון. בתוך הפריחה ליד הנחל הזורם.
אחד היערות הבודדים ששרדו לפליטה הוא יער ריחן בצפון השומרון הנמצא קרוב לאום אל פאחם. היער שוכן מעבר לקו הירוק אך לפני גדר ההפרדה ולכן היער נגיש מאוד
"אם גן עדן בארץ ישראל הוא, בית שאן פתחו" (בבלי, עירובין יט), אמר ריש לקיש והוא לא התכוון לחודש אוגוסט אלא לעונה הנוכחית כאשר מזג האויר בבית שאן נוח, הפריחות בעיצומן ונחל חרוד זורם למרגלות העיר
09:40 (15/03/19) שבתאי שירן
יש עוד מסלולים כאלו אליהם לא הגיעו עדין הרכבים הפרטיים ורכבי השטח. אליהם מגיעים רק הולכי רגל מטיבי לכת המבקשים טבע אמיתי, לא מופרע, ללא דרכי קיצור כזה הוא נחל צבעון הנמצא בצפון הגליל העליון. המסלול יפה כל ימות השנה ובמיוחד בעונה זו.
הֲדַ֥ר הַכַּרְמֶ֖ל וְהַשָּׁר֑וֹן הֵ֛מָּה יִרְא֥וּ כְבוֹד־יה' הֲדַ֥ר אֱלֹקינוּ: (ישעיהו, לה, ב) אומר ישעיהו הנביא ובעקבותיו נצא אל מלוא הדרו של הר הכרמל.המסלול הפעם הוא מסלול במכוניות פרטיות, קל, נגיש ויפה בימי שמש של חורף.
צאו עכשיו לטייל! אל תמתינו לפסח ולאוגוסט, עכשיו זה הזמן כשמזג האויר יפה, הכל ירוק והזרימות בשיאן, מה עוד שיש מסלולים שניתן לעשות רק בעונה זו כי בניסן ואילך כבר יהיה חם מדי, כזה הוא שביל עמק המעיינות. נתיב הליכה מעגלי מסומן של 145 ק"מ העובר בגלבוע, ברמת סירין, ברמת יששכר ובעמק המעיינות, מרביתו בשטחים זרים למטייל הישראלי הרגיל. שביל שופע מעיינות המקשר בין אתרי טבע, נוף, ומורשת.
דרך נוף הכרמל, אחת מדרכי הנוף העשירות בצמחיה והיפות בארץ מבחינת הנוף, הייתה במקורה דרך כורכר לכל רכב, אלא שהגשמים וחוסר התחזוקה עשו את שלהם. והיום אני ממליץ עליה רק לג'יפים או לרכבים גבוהים.
שמורת מורד הירדן, כאן ניתן לראות עדיין נהר שרוחבו עשרות מטרים, צמחיית נחלים בגדותיו ואפילו ביצות בצדיו.
המסלול מנחל הקיבוצים לבית שאן לאורך אפיק נחל חרוד. חלק זה של המסלול מוצל על ידי אקליפטוסים רבים המלווים את הדרך. נראה שהושקע רבות בפיתוח קטע זה של המסלול, דרך כורכר, דרך אספלט להולכי רגל וגני משחקים
נחזור לבית הקברות בצפת, הפעם לא לקברי הצדיקים המקובלים של האר"י והבית יוסף אותם בקרנו בשבוע שעבר אלא לקברים נודעים פחות.
ובתוך היער האפל הזה מתגלים מבני אבן מסותתת, קבורים בחלקם באדמה, תעלות ומאגרי מים תת קרקעיים, פרוזדורים, בור מים מטויח וחלקים של אבני מפרכה
בית קברות של עיר אינו רק מקום הנפטרים, הוא גם ההיסטוריה של העיר, הוא סיפור חייה של עיר על האנשים שעצבו את הזכרון שלה.
"אֵיכָה יָשְׁבָה חֲבַצֶּלֶת הַשָּׁרוֹן. וְדָמַם רוֹן מִפִּי נוֹשְׂאֵי אָרוֹן. וְנָעוּ מִמִּשְׁמְרוֹתָם כֹּהֲנִים בְּנֵי אַהֲרֹן. ..." קונן הקליר בפיוט שנשמר לדורות ושולב במחזור הקינות האשכנזי לט' באב. הפיוט עוסק במעבר כד משמרות הכהונה לאחר החורבן מסביבות ירושלים לגליל, 24 בתים בקינה וכל בית מסתיים בשמו של ישוב אליו נדדה משמרת. נצא בטיול ג'יפים בעקבות הפיוט.
"אֵיכָה יָשְׁבָה חֲבַצֶּלֶת הַשָּׁרוֹן... וְנָעוּ מִמִּשְׁמְרוֹתָם כֹּהֲנִים בְּנֵי אַהֲרֹן. ..." קונן הקליר על נדודי הכהנים לגליל בפיוט ששולב במחזור הקינות לט' באב. ואנו בטיול ג'יפים נוסף בעקבות הפיוט.
אנחנו נוסעים בג'מיני סוזוקי הקטן שלי, ג'יפ עם ביצועים טובים בשטח שהנוחיות לא נמנית עליהם, הדרך המובילה אל האתר המסתורי היא שביל גולן טיפוסי, זרועה באבני בזלת ההופכים אותה למשובשת וקופצנית ומתלי הרכב מעבירים כל זעזוע לחוט השדרה שלנו, אנו מגיעים לאחד האתרים המסתוריים ביותר בישראל. שם האתר בערבית רוג'ום אל הריי משמעו "ערימת האבנים של חתול הבר", בעברית הוא נקרא גלגל רפאים, ע"ש הרפאים שישבו בגולן בעבר.
הקרב על תל פאחר השתבש, במקום להגיע ליעד מעורפו כמתוכנן, הגיע גדוד 12 למרגלות המתחם המבוצר, בשטח חשוף לאש אויב, בנחיתות טופוגרפית קשה.
הממצא המרשים ביותר שנתגלה באתר הוא במת אבן קטנה ועליה חריטות אמנותיות שנשתמרו בצורה מדהימה, החשובה מכולן היא תמונת המנורה שכן האבן היא מהתקופה שבית המקדש עמד על מכונו וניתן להניח שהאומן הכיר מציורים או ממראה עיניים את המנורה המקורית ששכנה במקדש.
מיד בתחילת המסלול נמצא עצמנו בשביל המטפס ביער באווירה פסטורלית, יתכן שנצטרך לחצות בין פרות רועות, לא להתרגש, השביל מסודר ונוח, אפשר גם לרדת ממנו ולתעות מעט בתוך הירוק ירוק הזה הצבוע בכלניות אדומות לבנות וסגולות. באזורים המוצלים יותר נפגוש את הרקפות המרימות ראשן בצניעות
נגיע למצפור המשקיף צפונה, לעבר הנפתול הגדול של נחל ציפורי, המקיף גבעה הנקראת גבעת עליל. הגבעה מחוברת לגבעות שמדרום (עליהן אנו נמצאים) בשלוחה צרה ברוחב כ- 100 מ' בלבד, סביבה מתפתל הנחל לאורך 2.5 ק"מ!
סיפורה של מושבה שנשכחה מן הלב ומשפחת בורנשטיין ששלמה מחיר דמים על האחזותה באדמה.
שביל היערונים שהופך לשביל הממותות מסתיים בקבוצה של סלעי ענק, שעיצב הטבע בכשרון ובדמיון רב. זהו מסוג המקומות בהם גם העירוני המצוי עומד נדהם מול מעשה הבריאה ושואל עצמו כיצד נוצרו כל אלה?
הקיץ מגיע, את מקומם של טיולי היום תופסים טיולי הלילה, אין כמו לילה של ירח מלא לטיול רומנטי, אין כמו חוף הים לטיול לילי אין כמו חוף אכזיב לטיול נוסטלגי בעקבות נעמי שמר ושלישית גשר הירקון עם השיר "לילה בחוף אכזיב"
הלכנו לחפש את זכרונות גדולתו של הירדן של פעם עם גשרים עתיקים ורכבת העמק ורוטנברג, הלכנו לגשר הישנה הנמצאת סמוך לערוץ הירדן בגאון הירדן, זור בערבית., ושם מצאנו שלושה גשרים קדומים כי מקום זה היה אחד ממעברות הירדן הקלאסיים.
היופי מתגלה באחת. אחרי קפל קרקע נעצרת הנשימה מול היופי המשתרע למטה, פשוט אדיר. כל כביש הצפון תחתיך וצפונית לצפון משתרע הדרום, דרום לבנון, בינת ג'בל ושאר מקומות הזכורים לרעה. את קו הגבול מזהים היטב, מה שירוק ישראל, מה שצחיח, לבנון.
קרוב לקו המים פנינו צפונה (שמאלה) עם סימון שביל סובב כנרת. הדרך נוחה להליכה, לעיתים היא מוצלת על יד אקליפטוסים רחבי נוף, לעיתים חשופה לשמש ועדיין זו שמש של חודש אדר חמימה ונעימה ולא זו הלוהטת של חודש אב. לעיתים היא סלולה בסבך קנים ולעיתים פתוחה לנוף המים, דרך נעימה להליכה.
המוצג המרשים ביותר הוא ללא ספק ארון הקודש מבית הכנסת ב-Tokaj, הונגריה, הארון נמצא זרוק ומפורק לחלקיו במגרש בית הכנסת ההרוס. בני הזוג לוסטיג בקשו את השרידים, העירייה ההונגרית שמחה להפטר מהם, הארון הגיע מפורק לעשרות חלקיו, שנים לקח השחזור עד שזכינו לראות את הארון במלוא הדרו.
טיול לעונת המסיק בעקבות שמן הזית בגליל, זהו טיול בגליל התחתון בין כרמי זיתים ובתי בד בכפרים ערביים ובדרכים בלתי מסומנות הכולל 3 ק"מ של מסלול הליכה
העיקר זה הנוף, מולנו פרוסה הכנרת במלוא יופיה, מולנו הרי הגולן ותחתינו טבריה על בתיה קניוניה חופי הרחצה ובתי המלון שבה. כולה על כף ידך מכאן היא נראית יפה שבעתיים, אינני מכיר נקודת תצפית מרהיבה יותר על העיר הזאת. לכוון דרום נראה את מתחם קבר ר' מאיר בעל הנס.על שתי כיפותיו הספרדית והאשכנזית.
בגן נחל מלאכותי קטן ובריכה, שבה משכשכים דגי קוי (קרפיון) זהובים, ביפן הם סמל לחג הבנים היפני, בשל תכונותיהם הנחשבות לגבריות: חוזק, יכולת שחייה נגד הזרם, התגברות על מכשולים, התמדה, אומץ ורוח הלחימה והסיבולת. פסל של שני עגורים אציליים ניצב בבריכה, סמל לאהבה ולנאמנות בתרבות היפנית. גשרון אבן חוצה את חלקה הצר של הבריכה, מעבר לו שביל אבן מתפתל החולף על-פני מנורת אבן דקורטיבית, גם היא מוטיב יפני, ומוביל אל לבו של הגן. לכל מרכיב משמעות.
בעבר קראו לה דרך החורן, אותה דרך שלאורכה פסעו שיירות גמלים עמוסי חיטה אל נמל עכו, הדרך טפסה מהירדן דרך ואדי פיג'אס הוא נחל יבנאל לבקעת יבנאל שבגליל התחתון המזרחי, שם עצרו ללילה בחאן אל תוג'אר הוא חאן תגרים ששרידיו ניכרים עדיין בכניסה לבית קשת, והמשיכו דרך נצרת וציפורי אל נמל עכו.
הייתה זו נקודת מפנה בתש"ח, ההגנה עברה ממגננה למתקפה, הכפרים הערביים חרבו, החיילים נותרו מגויסים. סיור בעקבות הקרב בצפון
באפריל 51 נהרגו 7 חיילים בקרב בדרך לאל חמה. בימים אלו מוקמת אנדרטה לזכרם. מי מכיר את משפחות החללים?
הטיול השבועי שלנו יוקדש הפעם לדמות שלא פוענחה ולא תפוענח לעולם. מרגל ורומנטיקן, אידיאולוג ונועז. אבשלום פיינברג, נצא בעקבות תחנות חייו.
היה זה המשורר נתן יהונתן שטייל בשנת 1943 לאורך נחל חדרה והופתע לראות כי אחרי קילומטרים של חתירה נבלעים מי הנחל בחול מטרים ספורים לפני הגיעם לים, בעקבות הגילוי כתב את השיר חופים בינתיים השתנתה המציאות ומי הנחל חזרו לזרום לים רק השיר נותר להיט.
מקום מיוחד, שמורת טבע בלב הישוב העירוני, העיר נשר מימין ומשמאל, האוניברסיטה למעלה ובאמצע שמורת טבע ירוקה של עצי אלון ואלה חרוב וקטלב. שביל מסומן של החברה להגנת הטבע ואטרקציה.
משנת 1938 ועד שנת 1948 שימשה ג'וערה כבית הספר להכשרת מפקדים ומדריכים של ההגנה. קורסים רבים התקיימו במקום בהם קורס מ"כים וקורס מ"מים. מג'וערה יצאו רבים מבכירי המפקדים בצה"ל בראשית דרכו ביניהם ארבעה רמטכ"לים- משה דיין, יצחק רבין, חיים בר-לב וצבי צור - וכן עשרות אלופים בהם רחבעם זאבי, עוזי נרקיס, צבי זמיר, יגאל אלון, ומאיר עמית.
ב 18 במאי 2015 ימלאו 50 שנה לעלייתו לגרדום של אלי כהן האיש שלנו בדמשק, מגדולי המרגלים של כל הזמנים, לאחרונה סומן ברמת הגולן על ידי "עם ישראל" מסלול וטיול ובו אנדרטאות באתרים בהם פעל, הטיול הבא יערך לזכרו.
בדרכך צפונה זכור את חטיבת גולני הלוחמת בימים אלו בעזה, בקר במוזיאון גולני בצומת גולני
ביום הלוויתם של שלושת הנערים הי"ד עלו בזכרוני שמותיהם של שלושה נרצחים אחרים, , שנרצחו במהלכם של מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט בדרכם מבית גן ליבנאל, , מושב בשם משמר השלושה הוקם במקום הרצח, לימים הפך המושב לחלק מהמושבה יבנאל. הצעת הסיור שלנו הפעם תהיה ביבנאל ובמשמר השלושה, ותוקדש לזכרם של השלושה, גיל-עד, נפתלי ואייל שנרצחו אף הם באותה מלחמה ארוכה.
טיול ליום קיץ מחוף דור לחוף הבונים
נצרת, מן הערים המפורסמות במפת התיירות העולמית כעיר הכנסיות, הסיור שלנו יהיה הפעם שונה ויציג את יופיה של העיר דווקא בדגש היהודי.
מימין אנו רואים את גבעת המורה ולמרגלותיה עפולה, בגבעת המורה כפר בשם סולם המזוהה עם שונם המקראית שם התגוררה אבישג השונמית, שם התגוררה האלמנה משונם שאיכסנה את אלישע הנביא וזכתה לניסים כמסופר במלכים ב, ד. שם נאספו הפלישתים לקרב המכריע כנגד שאול המלך שהתבצר בגלבוע. מעבר לרכס גבעת המורה ניתן לראות את הגלבוע ועם מעט דמיון אנו רואים את שני הצבאות נערכים זה מול זה כאשר עמק חרוד חוצץ בניהם.
ככל שאנו מתרחקים מן הכפר נעשה הצומח מפותח ועשיר יותר , כי הוא סובל פחות מרעיה וכריתה . בדרך בולטת קבוצה יפה של קטלבים , עץ אופייני לאדמה חווארית , לא צריך להיות בוטניקאי בכדי לזהות את עץ הקטלב, גזעו האדום והמתקלף מסגיר את זהותו, החורש מסביב עבות, השביל מוצל ברובו על ידי צמרות העצים הסוגרים מכל עבר, תחושה של חוץ לארץ.
בעכו צעדו הרמב"ן והרמח"ל ור' חיים פרחי ור' נחמן מברסלב, גם נפוליאון שיחק תפקיד בעולם היהודי של עכו , נלך בעקבות כל אלו ובעקבות לוחמי האצ"ל פורצי חומות הכלא
ביום א' ז' באב 14.7 תארגן "מורשת הגליל" סיורים מודרכים ללא תשלום ביודפת לקבוצות ויחידים כחלק מיום זיכרון המוקדש לירושלים וגוש קטיף
יום ו' , כ"ז תמוז, 29 יולי - נטייל בעקבות רכבת העמק זו שכונתה "רכבת החלב" וגם "אתונו של הסולטאן" בקטע שבין צומת ג'למי לכפר יהושע בלווי תיאורים היסטוריים, סיפורים גני משחקים ואפילו מעיין לשמחת הילדים.
מסתבר שיש גם יש. דווקא בקרית שמונה נמצא אחד הפארקים היפים ביותר ולא סתם פארק אלא פארק עם ג'ונגל ונחל זורם בליבו ולא סתם נחל אלא נחל זהב.
סיפור יציאת יהודי אתיופיה לארץ הוא מן האתוסים הגדולים של העם היהודי אשר קרה ממש מול עינינו ועדיין רובינו לא מודעים לסיפור. יוניי סקיבה, ילידת אתיופיה, משמרת עבורנו את התרבות האתיופית, , היא הקימה בחצר ביתה בקתה אתיופית טיפוסית שם היא לובשת את השמלה האתיופית הלבנה המסורתית, ויחד עמה אנו גולשים אל הכפר היהודי האתיופי שננטש, אל סיפור המסע הגדול לירוסלם הקדושה.
הקיץ בשיאו, הימים מתחממים אך באגמון החולה אפשר כבר להרגיש ניחוחות סתיו ראשונים...
מערת המסתור מכילה מבוכים מתפצלים רבים באורך מסתכם של מאות מטרים כאשר ההתקדמות בחלל המחילות נעשית ברובה בזחילה או בהליכה על ארבע. בין מחילה אחת לרעותה נמצאים חדרים המאפשרים להתיישב או להסתובב במידת הצורך. בקירות המחילות שקעים שבנו החוצבים הקדמונים לנרות שמן, ננצל אותם להותיר אחרינו פנסים קטנים שיסמנו לנו את הדרך חזרה.
הוא עדיין שם, הטנק הסורי, וקנהו מופנה לבית הילדים בתל קציר, פגז אחרון התפוצץ ושתק במלחמת ששת הימים ואז נטש הצוות הסורי בבהלה את הטנק ונמלט על נפשו. מותיר את הטנק במחפורת, קנהו מכוון לתל קציר, ממתין לפקודת אש נוספת. תזכורת לכל מי שחושב למסור את השטח לידים עוינות.
כעת שעונת הפריחה בעיצומה והשדות מלאי רקפות, כלניות, עיריות, כרמליות חרדל ועוד מאות סוגי פרחים, אסור להחמיץ את העונה הקצרה, זה הזמן לצאת לטיולים בעקבות הפריחות. והפעם ליער בית קשת
כאן בגבעות הללו של בית שערים התישבו בשנת תרפ"ד 1924באדמות קק"ל. האדמו"ר מקוז'ניץ רבי ישראל אלעזר הופשטיין, וחסידיו, רבי יחזקאל טאוב האדמו"ר מיבלונה וחסידיו אליהם נלוו שני אדמו"רים נוספים: רבי ישעיהו שפירא המכונה האדמו"ר החלוץ וקרוב משפחתו רבי אברהם יעקב שפירא, האדמו"ר מדרוהוביץ', . במטרה להקים כפר חסידי בארץ ישראל.
סיפורו של בית זינאתי בפקיעין הוא סיפור של שתי אהבות. אהבתה של מרגלית זינאתי לכפר ולמורשת היהודית השורשית ואהבתו של אוריאל רוזנבאום להסטוריה של פקיעין.
מרגלית, שריד אחרון לקהילת המוסתערבים, קהילה של יהודים שורשיים, שומרי תורה ומצוות, חקלאים ארצישראלים, שלא נטשו את כפריהם מימי בית שני ועד למאה ה19 , אשר ראו את הרומאים, את הביזנטים, המוסלמים, הצלבנים, הממלוכים והתורכים באים והולכים והם נותרו בכפרים הגלילים. זורעים וקוצרים ומוסקים, מפרישים תרומות ומעשרות ומשמרים מסורות עתיקות של מעשי ניסים וקברי צדיקים. הם השתלבו באוכלוסיה הערבית הכפרית, אמצו את שפתה, את לבושה, אך בשכונות שלהם "חארת אל יהוד" הקפידו על קיום שמירת שבת ומועד. בבית הקפידו על כשרות וצניעות.
כעת (אדר, מרץ) שעונת הפריחה בעיצומה והשדות מלאי רקפות, כלניות, עיריות, כרמליות חרדל ועוד מאות סוגי פרחים, אסור להחמיץ את העונה הקצרה, חובה לצאת לטיולים בעקבות הפריחות. והפעם בעקבות הפריחות המרהיבות ליער בית קשת.
זו היא אנדרטה לנפח, מציג שוקי את עבודתו, מעל הכן ניצבת דמות האדם מברזל הנושא ידיו לשמים, מתחתיו כלי עבודתו של הנפח, הפטיש והקורנס, הכן עשוי מאבן שגם היא חומר טבעי כמו הברזל והשילוב שלהם יוצר אפקט חזק, סביב לכן נמצאים תוצריו של הנפח לבעלי המקצוע האחרים כמו החרמש והמעדר לחקלאי.
ב1905 נחנכה שלוחה של הרכבת החיג'אזית מדרעה לחיפה, שלוחה שכונתה ברבות הימים בישוב היהודי בשם רכבת העמק. תולדותיה של רכבת זו קשורים קשר הדוק בתולדות ההתישבות היהודית בעמק יזרעאל, ועקבותיה ניכרים עד היום בעמק. נצא לסיור בעקבות הנוסטלגיה
כאן, על גג המצודה הפיניקית השוכנת בלב הישוב הישראלי כבול עמדו לפני 3000 שנה שני המלכים החזקים של הצפון שלמה המלך החכם מכל אדם וחירם מלך צור מלך ארץ הארזים וספינות הסחר העולמי.
בפאתי שפרעם נמצא ציון קברו של ר' יהודה בן בבא. נלך עם שבתאי שירן לשמוע את סיפורו של התנא שלא ציית לשלטון ומסר נפשו על ערכי עם ישראל.