יום ה', יא’ בתשרי תשע”ט
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
"תפילה לעני כי יעטוף" שרו הבנות בבית הכנסת בנווה דקלים, רגע לפני שפונו בכוח על ידי כוחות המשטרה, "מעולם לא שמעתי תפילת נשים כזאת" אמר רינו צרור בכתבת הטלביזיה שהפכה לתיעוד המרגש ביותר של הגרוש. בישוב מורשת נבנה בימים אלו בית הכנסת החדש ובו חדר הנצחה לבתי הכנסת שנחרבו בגוש קטיף ובצפון השומרון.
המטייל במקום הולך לאיבוד בעושר העצום של הפסיפסים, אין אפשרות לעקוב אחר שלל הנושאים והמגוון הבלתי נגמר של תמונות. אך לדברי ציון יש נושא מאחד והוא שיבת עם ישראל לארצו ועל כן יש רצף של מטבעות מן המטבעות הראשונים שנמצאו דרך מטבעות מלכי חשמונאי ומטבעות מרד בר כוכבא ועד מטבעות מדינת ישראל.
השביל הירוק מתפתל לאיטו מעל לנחל, בגדתו המערבית. לאחר כ- 700 מטרים נראה מצד ימין שרידים של מבנה עתיק זהו בית הכנסת העתיק של גוש חלב שהיה פעיל בין המאות ה-3 ל-6 לספירה. בית הכנסת היה מפואר ועדות לכך הם העמודים המקושטים והעיטורים המפארים אותו.
חודש אלול, חודש הסליחות בו אפילו הסיורים נעשים באוירת סליחות וציפיה לגאולה ועל כן נשים פנינו אל העיר המזוהה ביותר עם נושא הקבלה והגאולה. צפת ואל בית הכנסת על שם האר"י
הכתובת כוללת 365 אותיות הערוכים ב-29 שורות, ובהם טקסטים המופיעים בתלמוד ירושלמי הנוגעים למצוות התלויות בארץ. זוהי הכתובת הארוכה ביותר שנמצאה. חוקר ארץ-ישראל צבי אילן רואה בה את המימצא החשוב ביותר של מזה שנים רבות בארכאולוגיה היהודית, מדוע?
בעין נשוט התקיים ישוב יהודי שהתקיים במהלך תקופת המשנה והתלמוד, המידע הארכאולוגי מספר לנו שעיקר פרנסתו של הישוב הייתה על יצור שמן זית. בית הכנסת שהוא קטן מימדים אם כי מפואר למדי, נבנה במהלך המאה ה-5 לספירה בתקופה הביזנטית
האב היה אדמו"ר ירושלמי חרדי ציוני מקורב לאצ"ל. הבת נטשה את עולם המצוות והתגוררה עם משפחתה בטבריה. איך הגיעה הפרוכת על שמה לבית הכנסת הנטוש בשפרעם, עיר ללא יהודים. מי התורם ומדוע עשה זאת? תעלומה.
בכל קהילה יהודית בית הכנסת הוא "כרטיס הביקור" של הקהילה, הוא מאפשר לנו לדעת האם היא עשירה או עניה, מחמירה או מקילה, מעורה בסביבתה או מתבדלת. ביקור בבית הכנסת בציפורי מאפשר למתבונן מקצועי לחוש בן בית בקהילה מפורסמת שכבר עברה מן העולם ואשר חיה בסביבה תרבותית שונה משלנו.
סוסיא הייתה עיירה יהודית גדולה ומאורגנת, שהתקיימה בדרום הר חברון, במהלך מאות השנים שאחרי חורבן בית שני. אחרי ההרס שפקד את ארץ יהודה בסוף מרד בר כוכבא, הלכה והתפתחה באזור זה אוכלוסייה יהודית גדולה שהגיעה לשיא פריחתה בתקופת התלמוד והאמוראים.
בית הכנסת המקומי נבנה בהעתק מושלם של בית הכנסת הקוצ'יני שבגולה כאשר המאפיין הבולט שלו הוא הבימה המוצבת על גבי מרפסת בגובה האולם בקדמת עזרת הנשים, קומה מעל לראשי המתפללים בכדי שגם הנשים תוכלנה לשמוע היטיב את החזן.
כל בית כנסת הוא עולם ומלואו, כל בית כנסת הוא סיפור בפני עצמו. גדולתו של בית הכנסת ע"ש הכט בהר הצופים היא בקטנותו. בית הכנסת אינו המטרה, בית הכנסת רק מכוון את תשומת הלב לדבר האמיתי. להר הבית. יחודו של בית הכנסת בקרית בעלזא, לעומתו, היא בגודלו ובעוצמתו, הוא משרה יראת רוממות וכבוד.
אי אפשר לומר שילה מבלי לחשוב על המשכן ששכן בה מאות בשנים. מקום שהיה המרכז הרוחני הראשון של שבטי ישראל ואכן גם תושבי שילה החדשה חשבו על כך והקימו במרכז הישוב בית כנסת המזכיר את המשכן.
סדרות
סיורים פתוחים לציבור
הרשמה לטיולי ג'יפים
ט' באב- זיכרון לגרוש
סרטים ותמונות מטיולים
סיורים בעקבות מועדים ופרשות השבוע
נחלים ומעיינות
צפון
שבתות וסופי שבוע
ירושלים וסביבתה
יהודה שומרון והבקעה
המרכז
דרום
דרכי נוף
בתי כנסת
סיפורי בתים
כנסים, ספרים ומאמרים
כתבות כלליות
ידיעות
צמחים במקורות
סרטים ומצגות
צור קשר
לטייל עם קק"ל
אירועים