יום א', יא’ בתמוז תשע”ח
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
 המג'רסה- מסלול רטוב

 הפעם אני קובעת את המסלול! אמרה הסבתא, הפעם זה יהיה מסלול לבני שנתיים עד מאתיים!, אנחנו נוסעים למג'רסה, קבעה  ועם סבתא אסור להתווכח. איזה מן שם מוזר זה מג'רסה? שאלתי רטורית. השאלה דווקא לא נותרה באויר. השם המג'רסה בא משמם של התחנות לגריסת קמח שהיו שם או משמם של הגרגשים שגרו בסביבה, התחיל האינטלקטואל להרצות , הגרגשים שכנו בממלכת גשור ודוד המלך אפילו נשא את מעכה הגרגשית לאשה. למרות החום הייתי גאה בגאון הקטן, בכל זאת הבן שלי. המג'רסה שוכנת בבקעת בית ציידה, ציידה מלשון צייד כשהכוונה לצייד דגים, כלומר לדייג. המשיך האינטלקטואל. אשתי דחפה לו סנדביץ שישתוק. זה לא הועיל. הידעתם? המשיך הקשקשן

 שאגריפס השני, הנצר האחרון לבית חשמונאי לחם במרד הגדול לצד הרומאים, באיזור זה פרץ הקרב בין צבאו של יוסף בן מתיתיהו לצבא של אגריפס וסוסו של יוסף מעד והיפיל אותו למים.  רק צביטה הגונה של השובב  הצליחה להשתיק את הנודניק.

סבא שילם בכניסה עבור כולם, לא התעניינתי כמה. ואנחנו כבר בחניה.קרם הגנה לגוף, כובעים, מצופים, בגדי ים, נעליים להליכה במים ואנו סוף סוף בשביל הסלול, האתר מסודר יפה, שירותים, מלתחות, פינות ישיבה ואפילו ה"גזלן" הבלתי נמנע ניצב במשמרתו.

שביל הבטון חוצה סבך קנים וגולש  לנחל, ערוץ של נחל דליות, רגע של התרגשות  ואנו בתוך המים הרדודים, המסלול נעים, מוצל כולו, משפחות וקבוצות מטיילות יחד, תינוקות במנשאים, לקראת אמצע המסלול מתרחב אפיק הנחל לברכות בעומק של 60 ס"מ בקירוב, אפשר לרחוץ מעט, אבות משתעשעים עם הילדים, מן אוירה של הפנינג קייצי.

דגיגים קטנים עוקצים בכפות הרגלים שפמנון בודד שט לידינו. האינטלקטואל הקטן התעורר לחיים. הידעתם? הוא שואל ריטורית כי בשמורת הבטיחה התפתח עולם חי עשיר, מגוון ומיוחד. המכיל מגוון רחב מאוד של מיני בעלי חיים, מחרקים ועד יונקים, מבעלי חיים ימיים ועד עופות, והמשותף לכולם הוא החיים בקרבת המים או בתוכם. אני רומז לאשה בעדינות מאופקת שתשתלט על הבן שלה. השובב משתולל עם סבא מתיזים מים על מטיילים.

הנחל מפלס דרכו במנהרה של צמחיה שרשות הגנים דואגת לגזום במידה שמותירה מעבר נוח עם תחושה של ג'ונגל. גזע עץ עבות מונח לרוחב הנחל ויוצר אתגר קטן,  מעבר למנהרה חורשת אקליפטוס עם יציאה נוחה במדרגות בנויות. שלט של משרד החינוך מודיע שילדים מתחת לכתה ו' צריכים לצאת כאן החוצה. הלו כבוד השר שי פירון, אנו בחופש, לא מכירים אותך. כולם ללא יוצא מן הכלל מתעלמים מהשלט. המסלול חוצה בריכה גדולה ועמוקה יחסית, כמטר, להערכתי. האבות מרימים את התינוקות על הכתפיים, האמהות מרימות את הסמרטפון והמצלמה שלא ירטבו. אוירה של עליזות.

שלט מכריז שכאן מסתיים המסלול הציבורי, מכאן ואילך המעבר אסור מסיבה של שמירה על ערכי הטבע. בנקודה זו יוצאים מן המים החוצה וחוזרים דרך המסלול היבש אל החניון.

המסלול היבש, לאורך הגדה הדרומית של הנחל, עובר גם הוא בחלקו בתוך סככות עגולות, מוצלות שעליהן מטפסים צמחי השמורה ומאפשר גם לאילו שלא נכנסו למים  ליהנות ולהתרשם מנוף השמורה, מוביל אותנו חזרה לחניון לפיקניק בצל עצי הזית.