יום ד', טז’ בסיון תשע”ט
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  


גולני שלי

גולני שלי \ היא מלחמת קדש \ גולני שלי \ היא רפיח ואש \ ובששת ימים \  אל תל פאחר נעים \ אל התל הניצב ממולי. 

ד' סיון תש"ח (11/6/48) נצבו כוחות "צבא ההגנה" של קאוק'ג'י בצומת מסכנה בגבול המדינה הערבית האמורה לקום, מוכנים לפרוץ את 50 הקילומטרים שבין הגליל לג'נין, לחבר את שני חלקי המדינה הערבית  ולחתוך את המדינה היהודית לשניים, 10 ימים של קרבות קשים נערכו בגבול בין מסכנה הערבית וסג'רה היהודית בין "צבא ההגנה" לחטיבת גולני הצעירה, קרב שריסק סופית את "צבא ההגנה" והיציל את צפון המדינה.

בתום הקרבות הציבו לוחמי גולני גלעד של 87 אבני בזלת מקומיות בצומת מסכנה לזכר  87 חבריהם שנפלו בקרבות הגליל,  הגלעד הפך לאנדרטת גולני והצומת שנתה את שמה לצומת גולני.

עם השנים נוספו בספר תולדות החטיבה פרקים הירואים של קרבות במבצע קדש, בששת הימים, ביום הכיפורים, בשלום הגליל, בחומת מגן, במלחמת לבנון השניה ובמבצעים בעזה מעופרת יצוקה ועד סלע איתן, פרקים הרשומים בדם הבנים שהקריבו חייהם לקיום המדינה.

סיור באתר מתחיל באנדרטה לחללי תש"ח הבנויה מקירות זקופים, הניצבים זה אל זה, האחד גבוה ממשנהו. לכל אחד מהם צורת משולש, ויחד הם יוצרים מעין תבנית, המרמזת על מגן דוד.

 


נמשיך ב"מעלה גולני" העולה בין סלעי בזלת במעלה הגבעה, מזכירה את קרב תל פאחר על כיבוש רמת הגולן במלחמת ששת הימים, מצדנו דמויות חיילים המסתערים מול גדרות תיל ותעלות מוצבים, שרידי מקלעים שחורים בתנוחות מאיימות, כובעי פלדה על מוטות המסמלים חללים,. לוחות של מתכת שחורה ועליהן קטעי שיר משיר "תן לי כח" ומ"שיר החבלנים"

הַתַּרְמִיל עַל גַּבֵּנוּ כָּבֵד בַּמִּטְעָן\ וְהַדֶּרֶךְ קָשָׁה וְטַרְשִׁית\ "עוֹד שְׁלֹשָׁה קִילוֹמֶטֶר...,

 

תמונה: דימוי חיילים מסתערים על מוצב

 

בראש הגבעה שורה של מבני בטון המדמים בונקרים המחוברים ביניהם בתעלות קשר,

 

 מבנה אחד משמש כאולם יזכור ובו פינת הנצחה לנופלים, בכניסה לחדר היזכור סמל העץ של החטיבה והאמרה "שורשים לא נעקרים לעולם, ... הם מפוזרים ומצמיחים עצים חדשים" ובין שאר המוצגים נמצא ספר תורה קטן שניצל על ידי אחד הלוחמים בקרב על החרמון.

במבנה שני דימוי של החיים במעוז

 

ומבנה שלישי מדמה עמדת תצפית עם עמדות השמירה והמקלעים. באחד המבנים אולם הקרנה קטן ובו סרט על תולדות חטיבת גולני, סרט המזכיר לכל מי שלא רוצה לזכור כי מדינת ישראל חיה על חרבה מיום הווסדה.


בולט מכולם הוא המבנה המדמה את מוצב החרמון, עליו הקיזה החטיבה את דמה במלחמת יום הכיפורים, מערכת של מעברים העולים ויורדים ומובילים לתצפית הצופה לעץ זית גדול הוא סמלה של חטיבת גולני ואחריו  "כותל הלב השבור" המנציח את שמות כל חללי החטיבה. 
תמונה: דימוי מוצב החרמון

 

 גם חלקה של פעילות הבטחון השוטף,  המשמימה, נטולת ההירואיקה והחיונית כל כך לא נפקד, בטשית המפלסת דרכה ליד הגדר והגששים נעים לצידה.

 

לכל גולנצ'יק ותיק זו פינה של גאוה, לאחרים זו עצירה ערכית בדרך צפונה אל הנופש. 

 

 תמונה: רחבת מסדרים חטיבתית, מימין כותל הלב השבור משמאל שורת נגמשים

איך מגיעים:

צומת גולני שהייתה בעבר צומת מרומזרת פשוטה עברה בשנים האחרונות שדרוג מדהים והפכה להיות מחלף בלתי אפשרי, האגדות מספרות שקרית שמונה מלאה במכוניות שחפשו דרכם לתל אביב.

בכל אופן הדרך היא כך: בהגיעך למחלף יש לרדת ממנו עם השילוט לעפולה שמוביל לצומת מרומזרת, מהצומת יש להמשיך מזרחה עם השילוט החום האומר "גולני" , הכביש עובר מתחת לכביש המהיר ומגיע למוזיאון גולני