יום ש', ו’ באייר תשע”ח
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
 עין נון
. מהבריכה יוצא נחל קטן בשם נחל נון כ-500 מטרים מזרחה עד לכנרת. נצא לטיול קצר בשביל הסלול, נעקוב אחר זרימת המים ונראה תחת עצי שיזף ותאנה שרידי אמת מים. שיחי הפטל חוסמים את המעבר במים ומאלצים הליכה בשביל המוסדר. השביל יורד וחוצה את זרימת המים וחוזר אל בריכת המעיין. המעוניינים יכולים לחצות בזהירות את כביש 90 ולהמשיך בשביל בין עצי אקליפטוס לצד המים עד לשפת הכנרת.

שם המעיין בא משמה הקדום של מגדל שהיה מגדל נוניא כלומר מגדל הדגים ואכן כך היא מוזכרת בפיוט "איכה ישבה חבצלת השרון" המתאר את נדודי משמרות הכהונה מירושלים לגליל ונאמר בשחרית של ט' באב ושם נאמר

רְאֵה כִּי הֻסְעַרְתִּי כָּאֳנִיָּה. בְּתַאֲנִיָּה וַאֲנִיָּה. וּקְהָלִי כַּצֹּאן לַטֶּבַח מְנוּיָה. וְנָעָה מֵחֲנוּיָה מִגְדַּל נוּנְיָה: 

כאמור פירוש המילה נון הוא דג ולכן דג בעל שפם יקרא שפמנון ודג המתחפש לאבן יקרא אבנון ודג המתיז דיו יקרא דיונון וכן הלאה

ביוונית נקראה העיר טריכיי שפירושו מקום הדגים המלוחים, באידיש מן הסתם היתה נקראת הרינג אך  למזלה לא ניתן לה שם באידיש.

גורלה של טריכיי היה מר שכן מרדה ברומאים  והללו נקמו בה ללא רחמים, גם המנוסה לים לא הועילה לדייגים האומללים בשעה שהרומאים רדפו אחריהם ברפסודות ויוסף בן מתתיהו ביכה את גורלם:

"וצבע היאור היה אדם מדם וכלו היה מלא חללים, כי לא נמלט איש. ובימים הבאים עלתה צחנה נוראה בכל הארץ מסביב. ואיום היה המראה לעיניים כי החוף היה מלא שברי ספינות מנופצות וגם פגרי אדם נפוחים" ( מלחמת היהודים, ג' ,  י' ,  ט')

שרידי העיר טריכיי נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות בשנת 2009 שתוכננו כחפירות הצלה לפני הקמת בית מלון לתיירים נוצרים והניבו תגליות מן החשובות בארכיאולוגיה בארץ, בין היתר נמצאו שרידי בית כנסת עתיק שפעל בתקופת בית שני  בימים שבית המקדש עדיין עמד על מכונו וייתכן שזהו מבנה בית הכנסת הקדום ביותר שנמצא בגליל. התגלית המרשימה ביותר הינה חריטה של מנורת שבעת הקנים החקוקה על אבן רבועה בת ארבע רגלים, עשויה גיר ומעוטרת בכל צדדיה. לאור התארוך של המבנה, האומן שיצר את החקיקה הכיר כנראה את צורת המנורה בבית המקדש  וידע שבסיסה היה בן שלוש רגלים ולא בסיס מדרגות אבן כפי שמופיע בשער טיטוס.‏

האתר הארכיאולוגי נמצא  ממול למושבה מגדל מאחורי מרכז הקניות, מדריכה מקומית נמצאת בשעות סבירות והיא תשמח להדריך תיירים מזדמנים, הכל ללא תשלום, ממומן על ידי הכנסיה יוזמת המלון, בעלת המקום, מומלץ לבקר למרות הסממנים הנוצרים. 

 

איך מגיעים למעיין?

 בצמוד לכניסה המזרחית למושבה מגדל ישנה דרך פנימית, מקבילה לכביש 90 המושכת צפונה. דרך זו סמוכה למסעדת דרכים במקום והופכת לדרך עפר. משולטת בהמשך "רחוב המעיין". נכנסים ונוסעים לפי השילוט עד לחנייה.