יום ד', ו’ בכסלו תשע”ט
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
 טיול בעקבות הגרים בסג'רה

 גאפון איוונוביץ קורקין היה מצלצל בכנסיה בכפר קטן בחבל אסטרכן שברוסיה, יום אחד בשעה שעלה במדרגות לצלצל בפעמון כהרגלו חשכו עיניו, ירד למטה, קרא פרק תהילים עד שחש בטוב וניסה לעלות בשנית ושוב חשכו עיניו, משחזרה התופעה בשלישית הבין כי אות הוא מעם האלוקים, חזר לביתו וסיפר את הסיפור לבני ביתו ולשכניו. "אות הוא כי עלינו ליטוש את האמונה הנוצרית ולעבור לאמונה העברית היא אם כל האמונות" כך אמר לשכניו. שלושה ימים היו מתווכחים ביניהם עד אשר הגיעו להחלטה, אז אספו כל איקונין שבבתיהם, ושלחו לכומר. "קח פאפא" , אמרו לו, "לנו אין בהם כל צורך", לא אזרו דברי כיבושין ואיומים ובוקר אחד ארזו 30 משפחות מהכפר הקטן את מטלטיהם, ועל נשיהם, ילדיהם ונכדיהם נטשו את הכפר ושיירת קורקין יצאה לדרך הארוכה העולה לארץ הקודש אודותיה ידעו רק מהכתוב בברית הישנה.

בדרך התגיירו, החליפו שמותם לשמות עבריים מהתנ"ך,  גאפון נקרא כעת אברהם, אשתו שרה ובניו משה, יצחק, יוסף, חנה ואליהו. נכדו של משה הוא אברהם אביגדורוב בעל עיטור הגבורה, נכדו של יצחק, רפאל כהן נפל בקרבות לוביה במלחמת השחרור, בנו של יוסף, מנחם קורקין היה בין כ"ג יורדי הסירה מהפלמ"ח שנעלמו בדרכם ללבנון, ונינו של אליהו הוא סא"ל יוסי קורקין שנפל באסון השייטת. מחיר מלא שלמו הקורקינים על השתלבותם בעם היהודי.

הם היו איכרים ברוסיה והם באו על מנת להיות איכרים כאן ואכן יק"א שלחה אותם להקים את מושבות העליה הראשונה באדמות הבזלת הקשות שבגליל המזרחי, הם יסדו את יבנאל ובית גן (היום גם היא יבנאל) את מסחה (כפר תבור) ואת סג'רה (אילניה)

הסיור שלנו יתחיל בבית הקברות הקטן בסג'רה ליד קברותיהם של אברהם ושרה קורקין , ליד קברותיהם של בני משפחת ניצ'ייב שעלו עמם בשיירה וליד קברותיהם של בני משפחת פרוטופופוב מאותה שיירה הירואית.

 


מצבת אברהם קורקין

 נמשיך ונרד אל המושבה אילניה, אל הרחוב הראשי שכמעט ולא שינה פניו מיום הקמתו ב 1902 ועד היום הזה. שלט מתכת כחול מכריז על ביתו של אברהם קורקין,  שם נוהג היה קורקין לשבת על כוס תה ולקלל בשעה ששמע את פעמוני הכנסיה בהר תבור, "הם לא יודעים לצלצל" היה מתלונן, "בנעורי היה לנו בכנסיה פעמון ישן וסדוק, ואילו צלילים ידעתי להפיק ממנו". מדוע לא תעלה להר ותלמד אותם לצלצל? שאלו שכניו. "שאני אעלה אל הגויים הללו?" שאל בתמהון וטפו ירק ברצפה שלוש יריקות.

נמשיך בכביש אל ביתה של אסתי פרוטופופוב והיא תספר לנו על אבי סבה אלי פרוטופופוב שידע לחרוש טוב מכולם, שידע לדבר ארבע שפות אך שפתו העיקרית הייתה שפת השתיקה, מעולם לא סיפר דבר לילדיו על חייו הקודמים.

ממול לבית פרוטופופוב נמצא ביתה של משפחת רוג'בסקי שהעסיקה ב 1906 פועל צעיר בשם דוד גרין שלמד מהם חקלאות והבין מהר מאד שטוריה זה לא כלי העבודה המתאים לו, הוא העדיף ללכת לאסיפות מפלגה ולכינוסי פועלים, עם הזמן החליף את שמו לדוד בן גוריון.

הכביש ממשיך ועולה לחוות השומר שם הוקם ארגון "בר גיורא", לימים ארגון "השומר" המיתולוגי על ידי ישראל ומניה שוחט, ניטוש את הכביש לטובת דרך העפר אשר תוביל אותנו אל באר המים העתיקה אליה נרד בזהירות במדרגות אבן. החום בחוץ מתחלף בקרירות של האדמה, חבל רק שהבאר נטושה ומעופשת כיום.

 

הבאר בסג'רה

בת 112 שנה היא המושבה סג'רה, לא צעירה אך שומרת על יופיה, טיול בסג'רה הוא טיול בזמן והוא יתקיים  ביום ה', ז' סיוון, טל' 0523246827

 

  הבאר בסג'רה