יום ה', יא’ באייר תשע”ח
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  

עין אלרואי 
או
בעקבות רכבת העמק

שבתאי שירן – "מורשת הגליל"

"בשם אללה הרחום והמטיב.... הסולטאן הכובש עבד אל-חמיד ....ציווה את מלאכת בניית קו מסילת הברזל מדמשק כדי להקל על קהל המאמינים לקיים מצוות העלייה לרגל" כך כתוב על האנדרטה הנמצאת בתחנת הרכבת המזרחית בחיפה, משם יצאה ב1905 הרכבת הראשונה לכוון דמשק.

למעשה לא תרמה הרכבת החיג'אזית (כך שמה)  הרבה לחיזוק העליה לרגל למכה אך היא תרמה תרומה אדירה לחיזוק ההתיישבות היהודית בעמקים, חיפה הפכה לעיר בזכותה, גם עפולה ואפילו טבריה נהנו ממנה. תרומתה הייתה אדירה להתפתחות ההתיישבות החקלאית בעמקים. מרחביה, תל עדשים, נהלל, כפר יהושע חבים לה את קיומם. קבוצת דגניה דרשה וקבלה רכבת מיוחדת שתקח את כדי החלב מחליבה של חצות בדגניה בכדי שלתושבי חיפה יהיה חלב טרי בבוקר. כל אלו הקנו לה את השם "רכבת העמק"

הרבה אגדות ובדיחות הלכו עליה. ספרו שהיא יותר איטית מחמור. סיפרו שתמורת בקשיש מתאים ניתן לעצור אותה בכל מקום שתחפוץ. סיפרו שהיא הייתה השעון על פיו התנהלו החיים בעמק.

הסיור שלנו הפעם מוקדש ל"רכבת העמק" ליתר דיוק לקטע קצר לאורך המסילה ליד השכונה אלרואי.

הכניסה לאלרואי היא מכביש 75 לקריית טבעון. 500 מ' מזרחית לצומת ג'למה נפנה לעבר אלרואי בכביש 7213 ומיד ימינה לדרך עפר שם נחנה את הרכב.

נעלה רגלית על גשר הרכבת הטורקי שם מונח קטע המסילה מקורי שנשמר היטב, על חלק מהאדנים אפילו רשומה שנת היצור 1908. מראש הגשר יש תצפית נאה על נחל קישון. שביל מרוצף יורד מהגשר אל גדת הקישון, עובר מתחת לגשר הכביש ומגיע לפארק העמקים. שני עצי תות גדולים מקדמים את פנינו ותותים אחרונים עליהם. עצי חרוב ואלון תבור ובגדת הנחל עץ אקליפטוס ענק, מהגדולים בישראל, שולחנות פיקניק של קק"ל מזמינים אותנו לפריסה ראשונה ולא אחרונה בטיול זה.

נחזור לכביש הגישה לאלרואי ועמו נמשיך כ-800 מ'. בעיקול השביל נמשיך היישר לפנים בדרך עפר קצרה,  לעין אלרואי הנובע בצל עץ צפצפה גדול. מדרגות אבן מעניקות מקום ישיבה נוח למטיילים.
נמשיך כ 650 מ' בדרך עפר קצרה העוברת למרגלות אלרואי ומגיעה לתחנת הרכבת ההיסטורית של היישוב. תחנת הרכבת היא פינת חמד של ממש. לאורך קטע של המסילה ההיסטורית ניצבים מבנה התחנה וקרונות מטיפוסים שונים אחד מהם הוא קרון בילום, שבו השתמשו כעזר לבלימת הרכבת בעת עצירה. כיום שוכן בו מוזאון קטן.

יש גם פינת צל וכמה שולחנות לפיקניק. בהחלט מקום מתאים להוציא גזיה לפריסה שלישית. בזכות עירנותו של נחום לוי, איש אלרואי, ניצלה תחנת הרכבת ברגע האחרון מהריסה.

מכאן כדאי להמשיך עוד כק"מ לתחנת הרכבת של קרית חרושת והפארק הירוק לידה (מה דעתכם על פריסה קטנה?) ולסיים את הטיול בתחנת הרכבת המשופצת בכפר יהושע, שם נמצא מוזיאון קטן לתולדות רכבת העמק.
לקבלת מידע שוטף על סיורים בטעם יהודי כתבו לשבתאי בדוא"ל moreshetgalil@gmail.com

או התקשרו 052-3246827