יום א', ט’ בניסן תשע”ח
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
 עין אורן

לפני 12 שנה  התבצעה תוכנית ההתנתקות, במהלך השנה שלפניה נאבק יגאל נח (כיום מהושעיה),
 כמו פעילים רבים אחרים,  בתוכנית הנוראה הזאת,. כמו אחרים הדגיש את הסיכונים הקשים שבנסיגה מחבל עזה וצפון השומרון. יחד עם אחרים נשא את הכאב שבמראות הגרוש.
ההתנתקות בוצעה, במקום שלום וביטחון קבלנו את החמאס ועמו הסקאדים הקסאמים, והגראדים, והפצמ"רים ומנהרות ההרג. ובעקבותיהם יצאנו למבצעים צבאיים כמו עופרת יצוקה, ועמוד ענן וצוק איתן ועוד פעולות  שאיש אינו זוכר היום את שמותיהם.
לפני 3 שנים בכ"ב תמוז תשע"ד 20.7.14 במסגרת מבצע צוק איתן נכנסה חטיבת גולני לשכונת סג'עיה בעזה. בין הנכנסים היה גם אורן נח, בנו של יגאל נח. אורן שובץ באחד הנגמ"שים הראשונים שנכנסו לשכונה, נגמ"ש מטיפוס M-113   
הקרב היה קשה, הנגמ"ש נפגע בתחילת הקרב מטיל נ"ט, 7 הרוגים, בניהם גם אורן נח הי"ד.
 


עמק יזרעאל הוא מהעמקים היפים והפוריים של הארץ היפה הזאת, מרביתו שטחים חקלאים וכמו בשיר "החיטה צומחת שוב" 
שדות שפוכים הרחק מאופק ועד סף 
וחרובים וזית וגלבוע - 
ואל ערבו העמק נאסף 
ביופי שעוד לא היה כמוהו. 
(מילים דורית צמרת, לחן חיים ברקני, זמרת חווה אלברשטיין)
ובשטחים החקלאים הללו של קיבוץ אלונים ואלוני אבא השוכנים בגבול העמק עם הגליל התחתון מספר מעיינות קטנים, בלתי מסומנים, המוכרים רק לחובבי מעיינות מושבעים, אחד מהם הוא עין חזין.
אורן וחבריו נהגו לפקוד את המקום לעיתים קרובות.
חבריו של אורן הי"ד מצוות מרץ 12 בפלס"ר גולני בחרו להנציח את זכרו על ידי שיפוץ עין חזין, הפיכתו לפינת חמד למטיילים ושינוי שמו לעין אורן על שם אורן נח הי"ד.
אינני יודע אם שמתם לב, אך רבות מפינות החמד בארץ הן פינות הנצחה לאלו שאינם עוד ומטופחות על ידי המשפחות השכולות. מין תרבות ישראלית מקורית המתפתחת מול עינינו. המטיילים תורמים בעצם ביקורם להנצחת היקרים לנו, רק למשפחות השכולות זה כבר לא אותו העמק, כמילות השיר.

זה לא אותו העמק, זה לא אותו הבית, 
אתם אינכם ולא תוכלו לשוב 
השביל עם השדרה, ובשמיים עיט 
אך החיטה צומחת שוב 
 
עין אורן כיום הוא בריכה של מים צלולים וצוננים בשטח של כ- 16 מ"ר בתוך מבנה בטון ישן. שרובם מקורים ע"י תקרת הבטון. דק מעץ שנבנה מעל הבריכה., עומק המים שלושה מטרים ויותר, מה שמאפשר קפיצה בכיף למים, בקיצור בריכה אידאלית לרחצה. ואכן במרבית הזמן תפגשו במקום בני נוער שיעדיפו תמיד את הבריכות האנונימיות, החינמיות הללו.
ליד הבריכה חורשה קטנה ומצלה, פינה מקסימה לתפוס שלווה (כשאין ילדים קטנים וצרחנים בסביבה)
אבל! וכאן האבל הגדול, אין שום שילוט בדרך למעיין
אז איך מגיעים?
בצומת אלונים פונים צפונה לכביש 7513, עוברים את הכניסה לקיבוץ אלונים,  שהכביש מתעקל ומעט אחרי העיקול נראה מימין שער כניסה לשדות עליו רשום שהכניסה אסורה,. לא מתעקשים, ממשיכים בכביש ונכנסים ימינה בשער הבא שפתוח כמעט תמיד, תנו לדרך הכורכר להוביל אתכם, היא כבר תביא אתכם ליעד.
למרבה השמחה גם ה waze  מכיר את המקום, שימו לגולם "עין חזין, עין אורן" וקוו שלא נעלו לכם את השער בדרך.
זכרו, המקום שופץ להנאתכם אך אנא אל תשאירו לכלוך, תהנו ותנו לאחרים ליהנות.