יום ה', יא’ בתשרי תשע”ט
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
 עין גונן ועין מימון

 

הקיץ מתקרב ועמו הצמא למעיינות, עוד מעט יגיעו יולי אוגוסט ואז יהיה חם מדי למסלולים רגליים, עונה זו היא הזמן האידיאלי בו עדיין אנו מוכנים ללכת קילומטר או שניים במטרה לאתר פינה שקטה ומוצלת, שאפשר לטבול בה במים קרירים וצלולים בלי להיות מוקפים בהמוני מטיילים.

מורדות הגולן הם אזור התפר שבין שכבות הבזלת המאפיינת את הרמה לבין שכבות המסלע הקדומות יותר בעיקר גיר קשה ודולומיט. זהו גם האזור של הכוחות הטקטוניים שפעלו ופועלים באזור הבקע הסורי אפריקאי כוחות הגורמים לתזוזה מתמדת של שכבות המסלע לרעידות אדמה מחד ולהיווצרות נביעות מאידך, עניינינו הפעם הוא בנביעות. חלקן נגישות מוכרות והומות אדם , חלקן נגישות רק ברגל או ברכבי שטח ובהתאם הן מוכרות ליודעי סוד בלבד. בשתיים מאלו נבקר הפעם. עין גונן ועין מימון

עין גונן נמצא במרחק כקילומטר אחד מנקודת ההתחלה, והגישה אליו כרוכה בעלייה קלה בלבד. עין מימון נמצא במרחק כקילומטר נוסף מעין גונן, והגישה אליו כרוכה בעלייה מתונה. המסלול כולו חשוף לשמש, אך הצל באזור המעיינות מפצה על המאמץ.

איך להגיע:

הגישה למסלול הינה סמוך לצומת גונן, בעיקול הגדול הראשון של כביש 959 העולה לגולן,200 מ' מצומת גונן, רכב פרטי נחנה במסעף דרך עפר המסומנת כחול, היוצאת משיא העיקול לכיוון דרום. רכב שטח ימשיך עם הסימון הכחול.

מהכביש נצעד דרומה בעלייה מתונה, כאשר לפנינו מתגלים נופי עמק החולה והרי נפתלי. כאשר הנוף הקרוב  צהוב ואילו עמק החולה ירוק מעוטר בבריכות מים כחולות.

כ- 600 מטרים מהכביש נגיע לפיצול דרכי עפר. על מנת להמשיך ישירות לעין מימון נמשיך במסעף השמאלי עם סימון השבילים הכחול שיוביל אותנו עד למעיין. אם בחרנו להגיע לעין גונן תחילה נפנה כאן ימינה לדרך הנמוכה יותר (שאינה מסומנת בצבע) ועם הגיענו לערוץ נחל גונן נפנה שמאלה (מזרחה) ונעלה לאורך הערוץ עד שנגיע לסכר של בריכת עין גונן. יש כאן מקבץ נביעות שמימיהן נאגרים ע"י סכר ויוצרים בריכה בעומק כ- 3 מ', ממנה גולשים המים במורד הערוץ.

הכינוי הפופולארי של המקום הוא "עין חשק" ובשם זה תמצאו אותו בחלק מהמפות ואתרי האינטרנט. אם החלטנו להסתפק בבריכת עין גונן, נשוב חזרה לרכב באותה הדרך.

במידה ובחרנו להמשיך לעין מימון, נזהה בגדה הדרומית שביל צר הנדחק בין שיחי הפטל, חוצה את הפלג הזורם ומתחבר לדרך עפר בה נמשיך ונפגוש את הדרך הראשית כ- 200 מ' ממזרח לבריכה.

מכאן נמשך "הקטע המבאס" של הטיול, הליכה של כ- 700 מ' בעלייה מתונה וחשופה לשמש אקליפטוסים גבוהים ברקע מסמנים לנו את היעד.  לאחר 700 מ', מתעקלת הדרך הראשית ימינה (דרומה) ואיתה הסימון הכחול, אך אנו נפנה שמאלה וניכנס ל"גן עדן" קטן - אקליפטוסים, עצי תות ותאנה ועוד, סביב הפלג הזורם של עין מימון.

הליכה של כ- 100 מ' בדרך העפר תוביל אותנו לשער בגדר בקר, בו נפנה ימינה ונעלה במקביל למים הזורמים עד שנגיע לבריכה של עין מימון לידה שלט המציין שהבריכה הוקמה לזכרו של החייל צחי קרייפס ז"ל, שנפל במלחמת לבנון השנייה.

 בקרבת הבריכה שולחן קק"ל ואקליפטוסים המספקים צל רב. כאן ניתן לרבוץ עם רגליים במים עד קץ הדורות, או קץ האוכל  ולנוח בטרם נשוב חזרה לרכב הממתין.