יום ד', ו’ באב תשע”ח
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
 הר ברניקי

 

הרבה כבוד היא לא הביאה לעם היהודי, ברניקי שהייתה האחרונה לצאצאי החשמונאים (והורדוס), שלטה בצפון הארץ עם אחיה אגריפס השני ובשנת 67 לספירה כאשר הגיע טיטוס עם אביו אספסינוס לדכא את המרד הגדול התאהבה בו בירניקי, אז כבר עשירה מופלגת ואלמנה פעם שלישית. טיטוס הבטיח לה להיות קיסרית בעתיד, היא קנתה את ההבטחה ואף נמצאה לצידו של טיטוס בשעה שזה שרף את בית המקדש.

טיטוס אכן הפך לקיסר, את הבטחותיו לברניקי הפר והיא חזרה ארצה לארמונותיה בצפון הארץ אלמנה פעם שלישית ונטושה ברביעית.

200 מ' מעל טבריה מתנשא הר המכונה בפי הערבים קצר בינת אל מאלק שפירושו ארמון בת המלך מה שגרם להאמין שנים רבות שכאן שכן ארמונה של בירניקי המלכה. ואולם כאשר נערכו כאן חפירות ארכיאולוגיות בשנות ה-70 של המאה ה-20 ונחשפו הממצאים, התברר כי לא ארמון שוכן על ההר כי אם כנסיית ענק, שנבנתה 600 שנים אחרי תקופת ברניקי, שם ההר נותר "הר ברניקי". 

אנחנו נעלה להר לא בגלל הכנסיה ולא בגלל ברניקי היפה כי אם בגלל הנוף המקסים, אבל לפני כן אזהרה! אמנם באתר קק"ל ואחרים רשום שהדרך נגישה לכל רכב אבל זאת בתנאי שהרכב שייך לאבא עשיר או שהנהג אכן מיומן בנהיגת שטח שכן הגשמים של השנים האחרונות חרצו את הדרך שקק"ל סללה והפכו אותה לאתר אימון במעבר מכשולים.

ולאחר האזהרות ניתן לצאת לדרך נוסעים בטבריה ברחוב הגליל (כביש 90), רחובה הראשי של "העיר התחתית", דרומה עד חוף גיא, ופונים ימינה (מערבה) לרחוב השילוח. ממשיכים עד רחוב טולדנו, ונוסעים בו, עד שפוגשים בשלט "הר בירניקי" מכאן ממשיכים בעקבות השלט, בשלב מסוים הופכת הדרך לדרך עפר, מכאן אי אפשר לטעות, אפשר להתקדם או קדימה או קדימה, אין אפשרות להסתובב והכל במגמת עליה, אל תחפשו מעקה בטיחות בצד השביל,   שהנהג יביט קדימה והנוסעים בנוף הנפרס.

מרחבת החנייה נרד בשביל שאורכו כ-300 מטרים אל שרידי הכנסייה הביזנטית.. מימין לשביל נראית חומת המתחם הסוגרת על שרידי מנזר , המכלול נבנה במאה השישית לספירה, בימיו של הקיסר יוסטיניאנוס בתחומה של העיר טבריה מוקפת החומה.

אבל העיקר זה הנוף, מולנו פרוסה הכנרת במלוא יופיה, מולנו הרי הגולן ותחתינו טבריה על בתיה קניוניה חופי הרחצה ובתי המלון שבה. כולה על כף ידך מכאן היא נראית יפה שבעתיים, אינני מכיר נקודת תצפית מרהיבה יותר על העיר הזאת. לכוון דרום נראה את מתחם קבר ר' מאיר בעל הנס.על שתי כיפותיו הספרדית והאשכנזית.

כדאי לבוא עם כסא מתקפל צידנית וגזיה בשעות בין הערביים כאשר השמש בגבינו והראות במלוא בהירותה ולהמתין בניחותא לשקיעה בשעה שהאורות נדלקים וטבריה של יום הופכת לטבריה מוארת של לילה ורק אז לרדת חזרה בזהירות באותה דרך.

בעלי ג'יפים יכולים להמשיך (בשעות היום) ולטפס עוד כק"מ עד לדרך הנוף של יער שוויץ ומשם להמשיך לטבריה או לאכסנית פוריה