יום ש', ו’ באייר תשע”ח
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
 דרך המושבות מיבנאל למנחמיה

מושבה מופלאה יבנאל, שקטה ורדומה אך כאשר תחפור בקורותיה תגלה סיפורים מופלאים, על מתישביה הראשונים בוגרי מושבות מתולה וסחאם ג'ולן שהקימו אותה בסוכות תרס"ב, על הגרים שנטשו דת, מולדת ושפה בכדי להיות איכרים יהודים בארץ ישראל, על התימנים שהעדיפו את יבנאל על כנרת וזכו. על מנחם לונץ ושבתי דרוקר לוחמי חירות ישראל  שנפלו בקרב, על טייסת הגליל שנוסדה כאן, על המעברה הראשונה ועל קבוצת הברסלבים בראשותו של רבם הרב אליעזר שלמה שיק זצ"ל שנטעו כאן יתד.

מושבה מרתקת מנחמיה שנוסדה בחנוכה תרס"ג בודדה על גדות הירדן עברה מאורעות דמים, משברים חברתיים ולילות אהבה שהונצחו בשיר "על הגורן בליל לבנה" של ירמיהו רוזנצוויג יליד יבנאל ותושב מנחמיה.

ואת שתי המושבות הללו מחברת דרך נוף יפיפיה של קק"ל עבירה לכל סוגי הרכב ובה נטייל הפעם.

מכיכר הראשונים היא הכיכר המרכזית של יבנאל נמשיך ברחוב חטיבת גולני אשר יוביל אותנו לדרך הנוף.

  בתחילתה זו דרך כורכר משמימה מעט. אל חשש, כבר לאחר 2 ק"מ נראה משמאלנו עץ אלון גדול הדומה כשתי טיפות מים לעץ המפורסם מהתג של גולני, השאלה  מהו העץ המצויר על תג החטיבה, זית או אלון והיכן הוא ממוקם שרויה במחלוקת כמעט מיום הווסד החטיבה  רבים טענו כי בשטחם נמצא העץ המקורי  מקריית ביאליק, דרך ירושלים, קיבוץ בית קשת בגליל התחתון, אתר החטיבה בצומת גולני, יבנאל ואפילו לבנון. בא רוני כהן ראש מועצת יבנאל שם גדר ושלט "עץ גולני" וקבע עובדה.

 מימין מתנשאת גבוה מעלינו רמת סירין משמאל נחל יבנאל, הדרך מתפתלת וחוצה קניון בזלת מקומי, ירידה רגלית בקניון תביא אותנו למעין קטן הוא מעין יעלה, כאן שכן הכפר שמסין הוא בית שמש של שבט יששכר " לְיִשָּׂשכָר יָצָא הַגּוֹרָל הָרְבִיעִי .... וּפָגַע הַגְּבוּל בְּתָבוֹר וְשַׁחֲצִימָה וּבֵית שֶׁמֶשׁ...

" (יהושע יט, יז)

אנחנו ממשיכים בנסיעה, מימין קרוואן עם דגל ישראל ודגל השומר החדש.המקום משמש כמצפה שמירה על בקר הרועה באזור.  גניבות בקר עברי היו כאן מהיום שקמה יבנאל, בינתיים קמה מדינה עברית עם צבא ומשטרה ועדיין הבוקר חייב לשמור אישית על עדרו.

 דרך הכורכר הופכת לדרך סלולה נוחה אך מתפתלת, משמאל לכביש מצפור נוף, חובה לעצור, עמק הירדן פרוס תחתינו במלו יופיו, הכנרת יפה תמיד, צמח, אשדות יעקב, אפיקים, מנחמיה כולם על כף היד ושם ממול "שם הרי גולן הושט היד וגע בם" (רחל) ובדרומם עמק עמוק הוא נהר הירמוך הנשפך אל הירדן במחניים, שם שרידי תחנת הכח ההיסטורית של רוטנברג, דרומית לירמוך רמות הגלעד, שטחיו של שבט הגלעד בעבר והיום ממלכת ירדן. הכל מולנו צלול וברור ומקסים.

 עוד כמה דקות נסיעה חניון מסודר של קק"ל עם שולחנות קיימפינג, מוצל בעצי אקליפטוס עם נוף לפרדסי האיזור , אפשר לעצור לקפה, אין סיבה למהר הדרך מתקרבת לסיומה.

מכאן מתפתלת הדרך בפיתולים חדים, היא צריכה לעבור את הנפילה החדה של רמת סירין לעמק הירדן, סעו בזהירות והנה אנחנו כבר בתוך מנחמיה. בקצה המסלול שלנו, נמשיך ברחוב הראשי של המושבה אל שער הכניסה וממנו לכביש 90 לדרכנו.