יום ש', ו’ באייר תשע”ח
    דף הבית  |  כתוב לנו  |  הצטרף אלינו כמנוי  
 הירדן ההררי

שם מוזר הוא השם "גשר בנות יעקב" האם היו ליעקב אבינו בנות נוספות מעבר לדינה עליהן לא רצו לספר לנו? אלא שלפני 800 שנה שכן בצפת מנזר נוצרי שתושבותיו האמינו בטעות שצפת היא בית אל המקראית שם עבר יעקב אבינו בדרכו ועל כן קראו למנזר בנות יעקב, לגשר שסיפק הכנסה למנזר קראו "גשר בנות יעקב" ולצומת הקרובה, שם עבר יעקב על פי דעתם המוטעית,  קראו מחניים.

הצלבנים נשכחו מן הלב, הנזירות הלכו בדרך כל בשר, רק הטעויות נותרו איתנות בשטח, הצומת נקראת מחניים והגשר על שם הנזירות. אך בחודש אוגוסט חם זה אינו מעניין איש, אנו מחפשים מים ורצוי הרבה מים לכן הצפנו לצומת מחניים, פנינו מזרחה לכוון גשר בנות יעקב ושם בפיתולי הכביש היורדים לגשר פנינו דרומה עם השילוט החום אל הירדן ההררי.

האתר שבימים אחרים שומם למדי, מלא בעונה זו במשפחות צוהלות היושבות צפונות זו ליד זו  על שפת המים ובעיקר בתוך המים , מי שהתמזל מזלו חוסה בצילו של אחד האקליפטוסים רחבי הצמרת ומי שלא התמזל מזלו ימשיך לנדוד בעקבות הצל, יש שנטו אוהל והתנחלו ויש ממנגלים, קיאקים שזו נקודת הסיום שלהם מגיעים ללא הרף עמוסים בילדים רטובים ורועשים, הירדן בנקודה זו רחב מאד ושקט מאד, כמעט בריכה.

אנו מתרחקים מהקהל דרומה לאורך הירדן ולאחר כ30 מטר פונים עם השביל השחור דרך שער שמאלה אל השביל הרחב המתקדם בין שני "ירדנים" ירדן מימין וירדן משמאל , אלא ששני ה"ירדנים" שונים כל כך זה מזה, מימין זורמים המים בניחותא בתעלה רחבה ובשיפוע מתון ואילו משמאל נפתח אפיק פראי בו זורמים המים בשצף ורעש מעמיקים באדמה בשיפוע חזק, הרי הגולן תלולים מעבר לנחל ואנו מבינים את משמעות השם "הירדן ההררי", מכאן ואילך ימשיך הירדן לרדת בתלילות עד לפארק הירדן ויאבד כ 400 מטר גובה לאורך כ 10 ק"מ.

התעלה מימין היתה אמורה להיות חלק מפרויקט המוביל הארצי, בתכנון המקורי של שנות החמישים בנקודה זו התכוונו לשאוב את מי הירדן ולהזרימם למרכז הארץ, מדינת ישראל החלה לחפור את התעלה, הסורים התנגדו, המעצמות לחצו, בן גוריון התקפל ונקודת השאיבה הועתקה לאתר ספיר, 400 מטר נמוך יותר, שם נדרשות משאבות ענק הצורכות הספקים אדירים של חשמל בכדי להעלות את המים חזרה לגובה הרי הגליל התחתון, במקום שפרויקט המוביל יספק חשמל הוא הפך לזולל חשמל. אך לנו נותרה התעלה וזו מתרחבת והופכת לאגם, בגדה המזרחית של האגם שטחים נוחים לחניה משפחתית, אלא שבעונות הרחצה מגדר מישהו את השטחים הטובים וגובה דמי שימוש, לא ברור באיזו רשות.

במקום זה נעצור, נחפש לנו נקודה נוחה לישיבה או לרחצה, מי שמקפיד על רחצה נפרדת כדאי שיבוא בעונה אחרת, אילו מאיתנו שמעוניינים במסלול הליכה ימשיכו עם סימון השבילים השחור דרומה, הרחק מן ההמון הסואן עם הצמחיה העבותה והמים הזורמים, יעברו את הסכר ואת התחנה ההידרואלקטרית של כפר הנשיא, עד לכביש המוביל לכפר הנשיא שם תחכה המכונית השניה.